Diváci možná na první pohled ani nezjistí, že pod vrstvami pečlivého líčení a těžkých protéz se skrývá právě Colin Farrell. Ale právě díky dokonalé masce Farrellův Penguin zaujal už při uvedení posledního Batmana. Herec v něm svým výkonem dokázal, že jeho verze padoucha si zaslouží patřit do už tak pestré galerie gothamských zločinců. Nyní dostává prostor vyprávět svůj vlastní příběh – a očekávání diváků jsou vysoká.
Špičkování s DeVitem, kdo je lepší Tučňák
Farrell přitom neměl nijak lehkou úlohu, jeho předchůdci v této roli často podávali zcela strhující výkony. V seriálu „Gotham“ ztvárnil Penguina s velkým úspěchem Robin Lord Taylor a pro mnoho fanoušků zůstává Tučňákem především Danny DeVito z filmu „Batman se vrací“ (1992). DeVitův groteskní, ale zároveň tragický Penguin se vryl hluboko do srdcí diváků.
Farrell si s DeVitem dokonce na téma hraní Penguina vyměnil několik zpráv. „Trochu jsme se špičkovali, kdo z nás je lepší Tučňák. Danny mě plně podporuje,“ prozradil Farrell podle evrimagaci.org, ale zároveň dodal, že DeVito si stále myslí, že jeho Penguin je lepší.
Přátelské popichování mezi herci nic nemění na obrovském respektu, který Farrell ke svému předchůdci chová. „DeVitův Oswald Cobblepot byl naprosto úžasný. Jeho postava měla v sobě lidskou slabost i ambici, vše zabalené do jedinečného, temného celku. Právě to ji katapultovalo z obrazovky,“ říká Farrell.
Farrellovo utrpení v masce Penguina
Když vzpomíná na své první setkání s postavou Penguina, líčí ho s úžasem. Proměna v Oswalda Cobblepota nebyla jen hereckým úkolem, ale také fyzickým zážitkem. „Viděli jste někdy kočku, jak se dívá do zrcadla a lekne se, když si neuvědomí, že vidí sebe? Přesně tak jsem se cítil,“ popisuje herec svůj šok, když se poprvé viděl jako Cobblepot. „Nikdy jsem úplně neztratil sám sebe, ale bylo to zvláštní vidět svou tvář po 45 letech v úplně jiné podobě. Uvědomil jsem si, jak moc jsem spojený se svým vzhledem.“
Velkou zásluhu na jeho proměně měl maskérský tým, vedený Mikem Marinem, připomíná yahoo.com. Díky jejich práci byl Farrellův vzhled natolik věrohodný, že sám sebe nepoznával. První zkouška masky trvala šest hodin a zúčastnilo se jí dvanáct lidí. Postupem času se tento proces zkrátil na dvě hodiny. „Když jsem se podíval do zrcadla a neviděl tam nic z toho, kdo jsem, měl jsem před sebou prázdné plátno, na které jsem mohl tvořit,“ říká Farrell.
Navzdory tomu, jak vyzdvihoval práci maskérů, ke konci natáčení jeho nadšení pohaslo. „V posledních dnech jsem si říkal: ‚Už nikdy nechci navlékat ten zatracený oblek a tu hlavu,‘“ přiznal s ironií v jednom z rozhovorů.
Kritici, kteří už měli možnost vidět pár dílů, nešetří chválou. Farrellův Penguin nejenže oslnil svou přeměnou, ale stal se podle všeho také temným zrcadlem lidských slabostí, ambic a touhy po moci.