Ani hvězdné obsazení totiž nedokáže zakrýt fakt, že film Adama McKaye má veškerou rafinovanost monster truck show. Příběh dvou vědců, kteří objeví svět ničící kometu mířící k Zemi, je jasnou analogií ke klimatickým změnám a politickému vedení, a i když je místy sžíravý, z větší části je až příliš přehnaný, než aby zanechal v divákovi silný dojem.
Astronomové Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence objeví kometu, která míří přímo k Zemi s jistou šancí na přímý zásah, a tuto informaci donesou do Bílého domu prezidentce Meryl Streepové (očividně inspirované Donaldem Trumpem).
K zemi hleď: O co ve filmu jde?
Vědci jsou v Bílém domě zesměšňování, jak už to v v dnešní době všichni tak nějak očekáváme. K dalšímu bagatelizování jejich objevu dochází pak televizními moderátory Tylerem Perrym a Cate Blanchett, kteří by byli raději, kdyby zprávu odlehčili a možná se více bavili o Arianě Grande.
Nakonec však prezidentka Streepová za velkých fanfár přijde s plánem, jak kometu odpálit.
K zemi hleď mohlo říct víc
Je toho víc – koneckonců film trvá skoro dvě a půl hodiny – a většina témat směřuje k tomu, že tito dva vědci jsou jediní, kdo skutečně chápou nebezpečí, což je sotva zastřený výraz pro změnu klimatu. Bohužel sluší se podotknout, že změna klimatu je tak drastická, existenční hrozba, že si zaslouží mnohem víc než ty nejprvoplánovější vtipy, jaké si dokážete představit.
Výkřiky typu „Podívejte se na všechny ty tupce“ nemohou být základem úspěšné satiry. K zemi hleď zřejmě předpokládá, že pokud divákům vadí protivědecká kultura a nedostatečná pozornost věnovaná klimatickým změnám, budeme souhlasit i s naprostým nedostatkem snahy filmu něco skutečně říct…
Komedii K zemi hleď! můžete sledovat na Netflixu.