- Reklama -

Matrix má skrytý význam: Neo a jeho důležitá změna jména!

Geniální sci-fi, která upozorňuje na skryté hrozby nastupujícího přetechnizovaného světa? Ale kdepak! Série Matrix je ve skutečnosti o tom, jaké to je být trans, potvrdila režisérka Lilly Wachowski.

- Reklama -

Než se Neo rozhodl být spasitelem lidstva, co se postaví strojům a jejich vládcům, nebyl ještě Neo. Hlavní hrdina série Matrix byl v začátku filmové sci-fi série hackerem žijícím pod indentitou Thomase A. Andersona, kterým byl v matrixovské simulaci.

Neměl vlastně ani tušení, co vše se ve skutečnosti odehrává okolo něj, než ho Morpheus se svými spolubojovníky za lidskou svobodu osvítili skutečnou realitou.

Andersonovo rozhodnutí vystoupit z Matrixu a změnit si jméno na Neo ale ve skutečnosti – na subtextuální úrovni – znamenalo mnohem víc než se mohlo zdát na první pohled. Což nyní potvrdila režisérka Lilly Wachowski, která (tehdy ještě jako Andy Wachowski) pracovala na prvních třech dílech.

Matrix jako metafora pro trans lidi

Wachowski potrvdila dohady posledních měsíců a let, že Matrix byl ve skutečnosti alegorií pro boj s vlastní identitou – metaforou toho, co zažívají trans lidé. Shodou okolností oba režiséři filmu prošli v minulých letech změnou pohlaví a z Andyho a Larryho se staly Lilly a Lana. Podle všeho se jejich vnitřní boj projevil už při psaní Matrixu.

Fanoušci už dlouho spekulovali o skutečném poselství slavného filmu. A nakonec začala nad ostatními převládat úvaha o možném významu jako o alegorii trans pocitů. A překvapivě to tak opravdu je!

„To (udělat z filmu metaforu pocitů trans lidí) byl původní záměr, ale svět nebyl úplně připraven,“ říká Lilly Wachowski. „Jsem ráda, že se na to přišlo,“ dodala ve videu, které natočila pro Netflix.

Matrix jako spása pro transsexuály

Matrix se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1999. V době, kdy – jak říká Lilly – „korporátní svět nebyl připraven“ přijmout myšlenku na alegorii, kterou lze interpretovat tak, že je jejím skrytým významem úvaha o transsexuálech.

Přesto se díky Matrixu prý mnoho trans lidí dokázalo vyrovnat samo se sebou. Jak režisérka Lilly Wachowski prozradila Netflixu, filmy Matrix série byly pro trans lidi vždy „smysluplné“.

„Chodí mi vzkazy, že mnoha lidem tyto filmy zachránily život. Jsem vděčná, že jsme jim mohli pomoct na jejich cestě,“ svěřila se Wachowski.

Ta neprozradila, proč se nepustila do natáčení snímku Matrix 4 spolu se svou sestrou.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Gaten Materazzo přiznal obavy z konce seriálu Stranger Things

Gaten Matarazzo, hvězda populárního seriálu Stranger Things, přiznal obavy z blížícího se konce tohoto oblíbeného seriálového hitu.

Nový seriál Noční agent: Akční jízda ve stylu Jacka Reachera

Pokud jste milovníky špionážních thrillerů s pořádnou dávkou adrenalinu, určitě si nenechte ujít seriál společnosti Netflix s názvem Noční agent.

Liam Neeson vysvětlil, proč před lety odmítl nabídku na roli Jamese Bonda

Herec Liam Neeson prozradil, že v minulosti přišel o možnost hrát legendárního britského agenta 007 Jamese Bonda. Udělal to kvůli výhrůžkám své ženy Natashy Richardsonové.

V seriálu Koruna se objeví extempore prince Harryho s nacistickou uniformou

Podle zpráv z Británie se v nadcházející sezóně seriálového hitu Koruna objeví skandál s nacistickou uniformou prince Harryho.

Jenna Ortega promluvila o tvůrčích neshodách při natáčení seriálu Wednesday

Jenna Ortega si stěžuje na své zážitky ze zákulisí seriálu Wednesday poté, co nedávno převzala roli výkonné producentky očekávané druhé série.

Vnučka Elvise Presleyho lhala o svém zpěvu kvůli roli v novém seriálu

Riley Keoughová, vnučka Elvise Presleyho, získala roli hlavní postavy v nejnovějším seriálu společnosti Prime Video Daisy Jones and The Six.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -