- Reklama -

Matrix má skrytý význam: Neo a jeho důležitá změna jména!

Geniální sci-fi, která upozorňuje na skryté hrozby nastupujícího přetechnizovaného světa? Ale kdepak! Série Matrix je ve skutečnosti o tom, jaké to je být trans, potvrdila režisérka Lilly Wachowski.

- Reklama -

Než se Neo rozhodl být spasitelem lidstva, co se postaví strojům a jejich vládcům, nebyl ještě Neo. Hlavní hrdina série Matrix byl v začátku filmové sci-fi série hackerem žijícím pod indentitou Thomase A. Andersona, kterým byl v matrixovské simulaci.

Neměl vlastně ani tušení, co vše se ve skutečnosti odehrává okolo něj, než ho Morpheus se svými spolubojovníky za lidskou svobodu osvítili skutečnou realitou.

Andersonovo rozhodnutí vystoupit z Matrixu a změnit si jméno na Neo ale ve skutečnosti – na subtextuální úrovni – znamenalo mnohem víc než se mohlo zdát na první pohled. Což nyní potvrdila režisérka Lilly Wachowski, která (tehdy ještě jako Andy Wachowski) pracovala na prvních třech dílech.

Matrix jako metafora pro trans lidi

Wachowski potrvdila dohady posledních měsíců a let, že Matrix byl ve skutečnosti alegorií pro boj s vlastní identitou – metaforou toho, co zažívají trans lidé. Shodou okolností oba režiséři filmu prošli v minulých letech změnou pohlaví a z Andyho a Larryho se staly Lilly a Lana. Podle všeho se jejich vnitřní boj projevil už při psaní Matrixu.

Fanoušci už dlouho spekulovali o skutečném poselství slavného filmu. A nakonec začala nad ostatními převládat úvaha o možném významu jako o alegorii trans pocitů. A překvapivě to tak opravdu je!

„To (udělat z filmu metaforu pocitů trans lidí) byl původní záměr, ale svět nebyl úplně připraven,“ říká Lilly Wachowski. „Jsem ráda, že se na to přišlo,“ dodala ve videu, které natočila pro Netflix.

Matrix jako spása pro transsexuály

Matrix se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1999. V době, kdy – jak říká Lilly – „korporátní svět nebyl připraven“ přijmout myšlenku na alegorii, kterou lze interpretovat tak, že je jejím skrytým významem úvaha o transsexuálech.

Přesto se díky Matrixu prý mnoho trans lidí dokázalo vyrovnat samo se sebou. Jak režisérka Lilly Wachowski prozradila Netflixu, filmy Matrix série byly pro trans lidi vždy „smysluplné“.

„Chodí mi vzkazy, že mnoha lidem tyto filmy zachránily život. Jsem vděčná, že jsme jim mohli pomoct na jejich cestě,“ svěřila se Wachowski.

Ta neprozradila, proč se nepustila do natáčení snímku Matrix 4 spolu se svou sestrou.

- Reklama -

Nejnovější články

Westworld 5. série: Ed Harris naznačil, že další várka epizod ukončí celý seriál

Oblíbený sci-fi seriál se dočká pokračování. Špatnou zprávou je, že podle Eda Harrise bude Westworld 5. série také tou poslední.

Will Smith žadoní o odpuštění. Chris Rock s ním stále odmítá mluvit

Už uběhly čtyři dlouhé měsíce od doby, kdy Will Smith uštědřil Chrisu Rockovi facku na předávání Oscarů. Hned poté se komikovi omluvil. Nyní se mu omluvil znovu. V téměř šestiminutovém videu označil držitel Oscara za roli ve filmu Král Richard své chování za "nepřijatelné".

Seriál Cizinka bude mít prequel „Krev mé krve“: Zaměří se na lásku rodičů Jamieho Frasera

Seriál se bude jmenovat "Cizinka: Krev mé krve." Zaměří se na milostný příběh mezi rodiči Jamieho Frasera.

Colin Farrell a Vigo Mortensen jako záchranáři zatopených dětí v novém dramatu Rona Howarda

Colin Farrell a Viggo Mortensen hrají v novém filmu Rona Howarda "Třináct životů" o záchraně v jeskyni Tham Luang.

Sylvester Stallone nešetří kritikou: Film o synovi Ivana Draga vznikl za jeho zády

Rockyho franšíza bude mít další pokračování. Tentokrát bude vyprávět příběh syna Rockyho ruského oponenta ze čtvrtého dílu Ivana Draga. Film ale vzniká bez pomoci autora původního Rockyho a hlavní hvězdy filmové série Sylvestera Stalloneho.

Peaky Blinders: Film už má skoro hotový scénář

Steven Knight potvrdil, že seriál se už další řady nedočká. Peaky Blinders film se ale nejspíš objeví dřív, než by se čekalo.

Oblíbené články

Reklama