- Reklama -

Matrix má skrytý význam: Neo a jeho důležitá změna jména!

Geniální sci-fi, která upozorňuje na skryté hrozby nastupujícího přetechnizovaného světa? Ale kdepak! Série Matrix je ve skutečnosti o tom, jaké to je být trans, potvrdila režisérka Lilly Wachowski.

- Reklama -

Než se Neo rozhodl být spasitelem lidstva, co se postaví strojům a jejich vládcům, nebyl ještě Neo. Hlavní hrdina série Matrix byl v začátku filmové sci-fi série hackerem žijícím pod indentitou Thomase A. Andersona, kterým byl v matrixovské simulaci.

Neměl vlastně ani tušení, co vše se ve skutečnosti odehrává okolo něj, než ho Morpheus se svými spolubojovníky za lidskou svobodu osvítili skutečnou realitou.

Andersonovo rozhodnutí vystoupit z Matrixu a změnit si jméno na Neo ale ve skutečnosti – na subtextuální úrovni – znamenalo mnohem víc než se mohlo zdát na první pohled. Což nyní potvrdila režisérka Lilly Wachowski, která (tehdy ještě jako Andy Wachowski) pracovala na prvních třech dílech.

Matrix jako metafora pro trans lidi

Wachowski potrvdila dohady posledních měsíců a let, že Matrix byl ve skutečnosti alegorií pro boj s vlastní identitou – metaforou toho, co zažívají trans lidé. Shodou okolností oba režiséři filmu prošli v minulých letech změnou pohlaví a z Andyho a Larryho se staly Lilly a Lana. Podle všeho se jejich vnitřní boj projevil už při psaní Matrixu.

- Reklama -

Fanoušci už dlouho spekulovali o skutečném poselství slavného filmu. A nakonec začala nad ostatními převládat úvaha o možném významu jako o alegorii trans pocitů. A překvapivě to tak opravdu je!

„To (udělat z filmu metaforu pocitů trans lidí) byl původní záměr, ale svět nebyl úplně připraven,“ říká Lilly Wachowski. „Jsem ráda, že se na to přišlo,“ dodala ve videu, které natočila pro Netflix.

Matrix jako spása pro transsexuály

Matrix se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1999. V době, kdy – jak říká Lilly – „korporátní svět nebyl připraven“ přijmout myšlenku na alegorii, kterou lze interpretovat tak, že je jejím skrytým významem úvaha o transsexuálech.

Přesto se díky Matrixu prý mnoho trans lidí dokázalo vyrovnat samo se sebou. Jak režisérka Lilly Wachowski prozradila Netflixu, filmy Matrix série byly pro trans lidi vždy „smysluplné“.

„Chodí mi vzkazy, že mnoha lidem tyto filmy zachránily život. Jsem vděčná, že jsme jim mohli pomoct na jejich cestě,“ svěřila se Wachowski.

Ta neprozradila, proč se nepustila do natáčení snímku Matrix 4 spolu se svou sestrou.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nemilovala jen muže: Anna Nicole Smithová si tajně vzala za manželku ženu

Anna Nicole Smithová, herečka a modelka, proslula především svými turbulentními vztahy s muži, které svět sledoval s nepokrytým zájmem. Až po její smrti se přišlo na méně exponovanou část jejího života - její vztah k ženám.

Tom Cruise označuje otce za tyrana a zbabělce, složitý vztah s ním měl od dětství

Jedním z těch, kdo museli v mládí překonat nepřízeň osudu, je herec Tom Cruise. V dětství se cítil jako outsider, čemuž nepomohlo to, jak se k němu choval vlastní otec.

Olivia Munnová musela kvůli vážné nemoci kompletně změnit životní styl

Herečka Olivie Munnová trpí fybromyalgií, což jí výrazně zkomplikovalo život.

Matt LeBlanc se kvůli roli Joeyho v Přátelích soudil se svou manažerkou

Sláva získaná seriálem Přátelé a jeho pokračováním v podobě seriálu jménem Joey se pro Matta LeBlanca otevřely dveře do srdcí diváků po celém světě. Ačkoli jeho kariéra díky tomu vypadala jako bezstarostná procházka, řešil i nečekané nepříjemnosti.

Arnold Schwarzenegger chtěl hrát RoboCopa. O roli přišel kvůli svalům

RoboCop si v osmdesátých letech získal zvláštní postavení mezi filmovými počiny. Tento vědecko-fantastický kriminální thriller nám představil detroitského policejního důstojníka Alexe Murphyho, ztvárněného Petrem Wellerem, jenž padne v boji a znovu ožije jako "budoucnost právního systému". Ačkoliv se nakonec Wellerovi podařilo roli cyborga perfektně zvládnout, původní plán zněl jinak, RoboCopem se měl stát Arnold Schwarzenegger.

Neporazitelný Chuck Norris jednou prohrál. Ve rvačce s Brucem Lee

Dlouhá léta se spekuluje, zda doopravdy došlo k souboji mezi dvěma legendárními bojovníky - Chuckem Norrisem a Brucem Leem - svět mystiky a nevysvětlitelných záhad. Jak se vyhýbali dotěrným otázkám novinářů, přicházela jejich bitva vždy znovu na povrch, jako stín minulosti.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -