- Reklama -

Matrix má skrytý význam: Neo a jeho důležitá změna jména!

Geniální sci-fi, která upozorňuje na skryté hrozby nastupujícího přetechnizovaného světa? Ale kdepak! Série Matrix je ve skutečnosti o tom, jaké to je být trans, potvrdila režisérka Lilly Wachowski.

- Reklama -

Než se Neo rozhodl být spasitelem lidstva, co se postaví strojům a jejich vládcům, nebyl ještě Neo. Hlavní hrdina série Matrix byl v začátku filmové sci-fi série hackerem žijícím pod indentitou Thomase A. Andersona, kterým byl v matrixovské simulaci.

Neměl vlastně ani tušení, co vše se ve skutečnosti odehrává okolo něj, než ho Morpheus se svými spolubojovníky za lidskou svobodu osvítili skutečnou realitou.

Andersonovo rozhodnutí vystoupit z Matrixu a změnit si jméno na Neo ale ve skutečnosti – na subtextuální úrovni – znamenalo mnohem víc než se mohlo zdát na první pohled. Což nyní potvrdila režisérka Lilly Wachowski, která (tehdy ještě jako Andy Wachowski) pracovala na prvních třech dílech.

Matrix jako metafora pro trans lidi

Wachowski potrvdila dohady posledních měsíců a let, že Matrix byl ve skutečnosti alegorií pro boj s vlastní identitou – metaforou toho, co zažívají trans lidé. Shodou okolností oba režiséři filmu prošli v minulých letech změnou pohlaví a z Andyho a Larryho se staly Lilly a Lana. Podle všeho se jejich vnitřní boj projevil už při psaní Matrixu.

Fanoušci už dlouho spekulovali o skutečném poselství slavného filmu. A nakonec začala nad ostatními převládat úvaha o možném významu jako o alegorii trans pocitů. A překvapivě to tak opravdu je!

„To (udělat z filmu metaforu pocitů trans lidí) byl původní záměr, ale svět nebyl úplně připraven,“ říká Lilly Wachowski. „Jsem ráda, že se na to přišlo,“ dodala ve videu, které natočila pro Netflix.

Matrix jako spása pro transsexuály

Matrix se poprvé objevil na obrazovkách v roce 1999. V době, kdy – jak říká Lilly – „korporátní svět nebyl připraven“ přijmout myšlenku na alegorii, kterou lze interpretovat tak, že je jejím skrytým významem úvaha o transsexuálech.

Přesto se díky Matrixu prý mnoho trans lidí dokázalo vyrovnat samo se sebou. Jak režisérka Lilly Wachowski prozradila Netflixu, filmy Matrix série byly pro trans lidi vždy „smysluplné“.

„Chodí mi vzkazy, že mnoha lidem tyto filmy zachránily život. Jsem vděčná, že jsme jim mohli pomoct na jejich cestě,“ svěřila se Wachowski.

Ta neprozradila, proč se nepustila do natáčení snímku Matrix 4 spolu se svou sestrou.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Jenna Ortega září jako Wednesday Addamsová: Při natáčení strašila svou předchůdkyni

Jenna Ortega hraje hlavní roli v seriálu Wednesday, ve kterém Netflix a režisér Tim Burton po 30 letech oživili legendární Addamsovu rodinu.

Andor 2. řada: Premiéra nových dílů přijde až v roce 2024

Očekávaná 2. řada seriálu Andor se právě začala natáčet. Vyjít na Disney+ by mohla už za dva roky, záležet ale bude především na penězích.

Záhada seriálu 1899: Proč v něm tvůrci používají tolik různých jazyků?

Nový seriál Netflixu nazvaný prostě 1899 pojednává o skupině lidí, kteří nastoupí na loď ve snaze uniknout své problematické minulosti, ale nakonec se ocitnou v hotové noční můře.

Quentin Tarantino chystá televizní seriál a vysvětlil, proč jeho další film bude poslední

Quentin Tarantino promluvil o svém rozhodnutí skončit s režírováním filmů. Tvůrce slavných "Pulp Fiction" také prozradil, že ještě před svým posledním filmem chce v roce 2023 natočit svůj první televizní seriál.

„Tampongate“ v seriálu Koruna peskují jen ti, co epizodu neviděli, tvrdí Dominic West

Slavná „Tampongate“ se v seriálu Koruna probírá poměrně detailně. Podle představitele prince Charlese, Dominica Westa, ale mohou seriálovou sekvenci, která zachycuje intimní hovor mezi Charlesem a Camillou zachycuje, kritizovat jen lidé, co ji ještě neviděli.

Black Panther 2 už vydělal přes půl miliardy dolarů

Odhaduje se, že Black Panther: Wakanda nechť žije do neděle vydělal 546,3 milionu dolarů.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -
- Reklama -