Dopadly a chytly ho jednotky Navy SEALS. Jak ho vojáci našli? Podle špinavého oblečení visícího na šňůře v jeho přísně tajném pákistánském úkrytu!
Podle nové knihy Vzestup a pád Usámy bin Ládina (The Rise and Fall of Osama bin Laden) trvalo deset let, než americká armáda a CIA chytili krvežíznivého strůjce útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Tak dlouhá doba uběhla, než se Amerika pomstila muži, kvůli kterému zemřelo 2 977 lidí. Pak ale zpravodajci konečně odhalili jeho doupě.
Po roce 2004 intenzivní pátrání po Usámovi v afghánských horách zpomalilo. Šéf Talinanu proto nařídil svému věrnému strážci Ibrahimu Saídovi Ahmedovi al-Hamídovi, aby koupil pozemek. Měl za úkol postavit pro Usámu a jeho rodinu sídlo. Dům podobný pevnosti v pákistánském Abbottábádu, píše autor knihy Peter Bergen, bývalý producent CNN.
Usáma Bin Ládin: Místo viagry se cpal sirupem z ovsa
Do tajného paláce chráněného osmnáctimetrovými zdmi s ostnatým drátem se pak masový vrah nastěhova. A ne sám, bydlel tam i se svými třemi manželkami, osmi nejmladšími dětmi a čtyřmi vnoučaty.
Manželkami zvráceného vraha byly dvaapadesátiletá dětská psycholožka Khairiah Sabar, čtyřiačtyřicetiletá básnířka Siham al-Sharif, která mu psala projevy, a hlavní zdroj jeho chtíče – sedmnáctiletá Amal al-Sadah.
Bin Ládin, který byl dost starý na to, aby byl Amaliným dědečkem. Proto se snažil udělat mladší, aby na pubrertální ženušku zapůsobil. Obarvil si šediny z vousů barvou Just for Men. A uvadající mužství posiloval pitím „Aveny, sirupu z ovsa, o němž se tvrdí, že má účinky podobné viagře“. K tomu hltal „velké množství oliv, které podle něj přinášely podobné výsledky“, píše se v knize.
Usáma se ve své pevnosti bezpečně ukrýval několik let až do roku 2010. Tehdy pákistánský donašeč informoval agenty CIA o tom, že zahlédl bílý džíp Bin Ládinova bodyguarda a sledoval ho až do areálu, ve kterém se terorista schovával.
Nalezen díky špinavému prádlu
Agenti si rychle všimli, že dům má určitě podezřelé znaky. Ačkoli ho zjevně obývali bohatí lidé, nebyly v něm žádné telefonní linky ani internet a balkon pod širým nebem v horním patře obklopovala vysoká zeď.
„Kdo si dává kolem terasy zeď na ochranu soukromí?“ zeptal se tehdejší ředitel CIA Leon Panetta svých zaměstnanců. No terorista, kdo jiný? Shoda byla okamžitá.
Z nedalekého úkrytu začali agenti špehovat areál o rozloze jednoho akru. Uvnitř nechyběla malá farma, kde se pěstovala jablka, zelenina, hroznové víno a úly s medem. Nechyběli ani slepice a kravami.
Ačkoli obyvatelé nechodili ven, agenti si uvědomili, že uvnitř žije poměrně dost lidí. Určitě víc než jen jeden osobní strážce… Podle oblečení a plenek rozvěšených k sušení na prádelní šňůře odhadli, že uvnitř je přibližně 11 obyvatel.
Při samotném zátahu na nejhledanějšího teroristu nevznikla žádná fotografie, která by místo úkrytu potvrzovala. „Ale také nikdy nenašli důkazy, které by vyvrátily domněnku, že tam žije,“ píše Bergen.
Dne 14. prosince 2010 pak šéf CIA Panetta přinesl prezidentu Baracku Obamovi důkazy, že teroristu našli. Obama byl přesvědčen, že CIA má pravdu, a dal námořnictvu zelenou k útoku na základnu. 1. května 2011 tým SEAL udeřil a zabil Usámu Bin Ládina, 54letého teroristu – nejhledanějšího muže na světě!