Karel, karikatura průměrného muže středního věku, je spolumajitelem firmy na likvidaci odpadu. To, kam se planeta řítí, ho vůbec nezajímá. Ekologie je podle něj něco, co si mladí vymysleli, aby se mohli cítit důležití. Je spokojený ve své ulitě pohodlné nevšímavosti a nehodlá na ní nic měnit. Zakazuje synovi účast na ekologických protestech, a když se jeden z jeho zaměstnanců objeví na demonstraci, neváhá ho propustit, informuje idnes.cz. Seriál si s jemným humorem bere na paškál největší problém naší doby – ekologii a ničení přírody.
Hlavního hrdinu čeká totální přerod
Přichází nečekaný zvrat: fingovaný dopis na rozloučenou promění Karla, toho samého Karla, jenž ekologii pohrdá, v nechtěný symbol boje za lepší svět. „Ten seriál je v duchu, v jakém já tvořím věci,“ vysvětlil režisér seriálu Petr Zelenka Světohledu. „Čili ten humor je tam někde podprahově. Párkrát se divák hlasitě zasměje, ale povětšinou to jsou takové pousmání.“
Právě směs vážného a absurdního by mohla seriál Limity posunout do kategorie „jedinečné dílo“. Karel se totiž dostává do situací, které by byly k smíchu, kdyby nebyly tak společenský závažné. Prodává elektrárny, potkává ekologické aktivisty, a přitom odkládá pravdu. Pravdu, která by mohla všechno změnit – a zároveň všechno zničit.
Příběh Karla je podle všeho příběhem osobnostní změny. „Hlavní hrdina je velice flexibilní ve svých názorech,“ popisuje Zelenka. „Postupně se úplně přerodí. Odpustí mnoha lidem, co mu ublížili, a sám se stane o trochu lepším člověkem. Menším hovadem, jak říká Aleš Háma.“
Řešení ekologických problémů nevidím, přiznává režisér
Zelenka však v Limitech nevynáší soudy. Ukazuje, jak snadno se naše jistoty mohou stát falešnými bublinami. A jak bolestivé může být tyto bubliny propíchnout, aniž bychom zranili sami sebe. A sám přiznává, že si všech, co se do boje za lepší svět pustili ve skutečnosti, nevýslovně cení. „Strašně si vážím lidí, kteří si tohle vzali za své a snaží se převzít odpovědnost za osud světa,“ říká Zelenka. „Zároveň mi jich je strašně líto, protože řešení neexistuje.“
Jeho věta jako by byla jednou z esencí celého seriálu. Limity nepřinášejí odpovědi ani řešení, ani se o to nesnaží. Budou spíše zrcadlem, které nás přiměje pokládat si důležité otázky. Podobně jako kdysi generace Zelenkových vrstevníků zápasila s komunismem, totiž dnes mladí bojují s civilizačními chorobami a ekologickými krizemi. „Snažím se k tomu přistupovat empaticky,“ dodává Zelenka, „ale jak říkám, řešení nevidím.“
Limity nebudou jen seriál o ekologii nebo absurditě současného světa, ale hlavně příběhem o tom, co znamená být obyčejným člověkem – se všemi chybami, nejistotami, ale i schopností se změnit.
Na obrazovkách se Limity objeví v únoru roku 2025.