- Reklama -

Liam Neeson: 5 překvapivých faktů, co o něm nevíte

Sledovat kariéru Liama ​​Neesona je vyloženě fascinující.

- Reklama -

Hvězda prestižních dramat, jako je Schindlerův seznam z roku 1993 nebo Rob Roy z roku 1995, zazářila i v akčních filmech. Za zmínku stojí především 96 hodin z roku 2008, ve kterém Liam Neeson ztvárnil Bryana Millse, agenta zpravodajské služby, který s pomocí své „zvláštní sady dovedností“ pátrá po ztracené dceři. Jenže zajímavého je toho na něm mnohem víc než jen jeho filmové úspěchy.

1. Liam Neeson byl amatérský boxer

William Neeson se narodil 7. června 1952 v Ballymeně v Severním Irsku a původně pošilhával spíše po boxování než hraní. S boxem začal, když mu bylo 9 let a účastnil se nedělní mše, po které mu jeho farář, otec Darragh, sdělil, že zakládá boxerský klub pro mládež.

„Měl dva páry opotřebovaných, starých boxerských rukavic a knihu o tom, jak boxovat,“ zavzpomínal Neeson pro Huffington Post. „Začal na stránce 1 a naučili jsme se, jak správně udeřit levou rukou. A pak, o šest let později – a to říkám s velkou, ale opravdu velkou hrdostí – dovedl náš klub k tomu, že se stal jedním z nejlepších v Irsku. Poznal jsem díky tomu spoustu skvělých lidí a stále mám z té doby několik velmi blízkých přátel. “

Neeson popsal svou úroveň boxerských dovedností jako „dostatečnou“, v 17 letech ale s boxem sekl a rozhodl se naplnit své herecké ambice.

- Reklama -

2. Liam Neeson řídil vysokozdvižný vozík pro pivní společnost Guinness

V roce 1971 začal Liam Neeson navštěvovat Queen’s University Belfast jako student fyziky a výpočetní techniky, hrál také ve školním divadelním souboru.

Neeson nakonec školu opustil, vystřídal pak různá zaměstnání, včetně jednoho jako řidič vysokozdvižného vozíku pro pivní společnost Guinness. Tam mu starší kolega řekl, že by mohl být další Roy Rogers, což byla slavná hvězda westernů. Neeson si nemyslel, že srovnání je trefné, ale raději mlčel. V roce 2009 získal na Queen’s University čestný doktorát.

3. Liam Neeson se rozčilil na synovce za stažení filmu 96 hodin

Neesonovo znovuobjevení jako akčního hrdiny začalo v roce 2008 filmem 96 hodin, strhujícím thrillerem napsaným Robertem Markem Kamenem (autor Karate Kida) pod režií Luca Bessona (zfilmoval například Pátý element).

Neeson zaujal Bessona popisem svých rolí. Řekl totiž režisérovi, že „natočil několik čarodějnických filmů s mečema a podobnejma sra*kama.“ Besson ho najal, ale Neeson nepředpokládal, že se film stane úspěšným. Dokonce měl obavy, že ani nepůjde do kin a skončí přímo na videu.

Tato obava se ještě znásobila, když mu jeho synovci vykládali, že si film stáhli na internetu. „Hned jsem si myslel: ‚Moji synovci porušují zákon‘, což mě opravdu naštvalo, ale také mě napadlo: ‚No jo, to je ono,‘ pokud to může kdokoli stáhnout, do kin se nedostaneme,“ řekl pro Entertainment Weekly v roce 2020.

Jenže Neeson se spletl. Snímek 96 hodin se stal obrovským kinohitem a dočkal se dokonce dvou pokračování.

4. Liam Neeson věří, že si ho kůň pamatoval z předchozího filmu

Při natáčení filmu Balada Bustera Scruggse bratří Coenů byl Neeson přesvědčený, že na scéně narazil na koně, kterého znal z předchozího filmu – a prý si ho zvíře pamatovalo! „Tomu byste nevěřili,“ řekl pro New York Post. „Ale vážně říkám, že mě ten kůň poznal. Pamatoval si mě z jiného westernu, který jsme před tím točili. Já miluji zvířata. Takže když jsme spolu točili, staral jsem se o něho vážně s láskou. Krmil jsem ho dobrotami. Dával jsem mu jablka,“ prozradil Neeson s tím, že při setkání kůň při pohledu na něj zafrkal a klapal kopyty.

5. Liam Neeson se třásl strachem při setkání s královnou

V roce 1999 získal Neeson Řád britského impéria za dramatickou práci na jevišti a ve filmu. Ocenění více než dva roky nepřebral. Když si konečně pro cenu přišel, podlamovala se mu strachy z královny kolena. Aby zakryl nervozitu, zmínil, že věří, že byl oceněn jak za práci v divadle, tak i za tu ve filmech. A napjatě čekal, co na to královna.

„To je hezké,“ řekla.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nemilovala jen muže: Anna Nicole Smithová si tajně vzala za manželku ženu

Anna Nicole Smithová, herečka a modelka, proslula především svými turbulentními vztahy s muži, které svět sledoval s nepokrytým zájmem. Až po její smrti se přišlo na méně exponovanou část jejího života - její vztah k ženám.

Tom Cruise označuje otce za tyrana a zbabělce, složitý vztah s ním měl od dětství

Jedním z těch, kdo museli v mládí překonat nepřízeň osudu, je herec Tom Cruise. V dětství se cítil jako outsider, čemuž nepomohlo to, jak se k němu choval vlastní otec.

Olivia Munnová musela kvůli vážné nemoci kompletně změnit životní styl

Herečka Olivie Munnová trpí fybromyalgií, což jí výrazně zkomplikovalo život.

Matt LeBlanc se kvůli roli Joeyho v Přátelích soudil se svou manažerkou

Sláva získaná seriálem Přátelé a jeho pokračováním v podobě seriálu jménem Joey se pro Matta LeBlanca otevřely dveře do srdcí diváků po celém světě. Ačkoli jeho kariéra díky tomu vypadala jako bezstarostná procházka, řešil i nečekané nepříjemnosti.

Arnold Schwarzenegger chtěl hrát RoboCopa. O roli přišel kvůli svalům

RoboCop si v osmdesátých letech získal zvláštní postavení mezi filmovými počiny. Tento vědecko-fantastický kriminální thriller nám představil detroitského policejního důstojníka Alexe Murphyho, ztvárněného Petrem Wellerem, jenž padne v boji a znovu ožije jako "budoucnost právního systému". Ačkoliv se nakonec Wellerovi podařilo roli cyborga perfektně zvládnout, původní plán zněl jinak, RoboCopem se měl stát Arnold Schwarzenegger.

Neporazitelný Chuck Norris jednou prohrál. Ve rvačce s Brucem Lee

Dlouhá léta se spekuluje, zda doopravdy došlo k souboji mezi dvěma legendárními bojovníky - Chuckem Norrisem a Brucem Leem - svět mystiky a nevysvětlitelných záhad. Jak se vyhýbali dotěrným otázkám novinářů, přicházela jejich bitva vždy znovu na povrch, jako stín minulosti.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -