- Reklama -

Liam Neeson: 5 překvapivých faktů, co o něm nevíte

Sledovat kariéru Liama ​​Neesona je vyloženě fascinující.

- Reklama -

Hvězda prestižních dramat, jako je Schindlerův seznam z roku 1993 nebo Rob Roy z roku 1995, zazářila i v akčních filmech. Za zmínku stojí především 96 hodin z roku 2008, ve kterém Liam Neeson ztvárnil Bryana Millse, agenta zpravodajské služby, který s pomocí své „zvláštní sady dovedností“ pátrá po ztracené dceři. Jenže zajímavého je toho na něm mnohem víc než jen jeho filmové úspěchy.

1. Liam Neeson byl amatérský boxer

William Neeson se narodil 7. června 1952 v Ballymeně v Severním Irsku a původně pošilhával spíše po boxování než hraní. S boxem začal, když mu bylo 9 let a účastnil se nedělní mše, po které mu jeho farář, otec Darragh, sdělil, že zakládá boxerský klub pro mládež.

„Měl dva páry opotřebovaných, starých boxerských rukavic a knihu o tom, jak boxovat,“ zavzpomínal Neeson pro Huffington Post. „Začal na stránce 1 a naučili jsme se, jak správně udeřit levou rukou. A pak, o šest let později – a to říkám s velkou, ale opravdu velkou hrdostí – dovedl náš klub k tomu, že se stal jedním z nejlepších v Irsku. Poznal jsem díky tomu spoustu skvělých lidí a stále mám z té doby několik velmi blízkých přátel. “

Neeson popsal svou úroveň boxerských dovedností jako „dostatečnou“, v 17 letech ale s boxem sekl a rozhodl se naplnit své herecké ambice.

- Reklama -

2. Liam Neeson řídil vysokozdvižný vozík pro pivní společnost Guinness

V roce 1971 začal Liam Neeson navštěvovat Queen’s University Belfast jako student fyziky a výpočetní techniky, hrál také ve školním divadelním souboru.

Neeson nakonec školu opustil, vystřídal pak různá zaměstnání, včetně jednoho jako řidič vysokozdvižného vozíku pro pivní společnost Guinness. Tam mu starší kolega řekl, že by mohl být další Roy Rogers, což byla slavná hvězda westernů. Neeson si nemyslel, že srovnání je trefné, ale raději mlčel. V roce 2009 získal na Queen’s University čestný doktorát.

3. Liam Neeson se rozčilil na synovce za stažení filmu 96 hodin

Neesonovo znovuobjevení jako akčního hrdiny začalo v roce 2008 filmem 96 hodin, strhujícím thrillerem napsaným Robertem Markem Kamenem (autor Karate Kida) pod režií Luca Bessona (zfilmoval například Pátý element).

Neeson zaujal Bessona popisem svých rolí. Řekl totiž režisérovi, že „natočil několik čarodějnických filmů s mečema a podobnejma sra*kama.“ Besson ho najal, ale Neeson nepředpokládal, že se film stane úspěšným. Dokonce měl obavy, že ani nepůjde do kin a skončí přímo na videu.

Tato obava se ještě znásobila, když mu jeho synovci vykládali, že si film stáhli na internetu. „Hned jsem si myslel: ‚Moji synovci porušují zákon‘, což mě opravdu naštvalo, ale také mě napadlo: ‚No jo, to je ono,‘ pokud to může kdokoli stáhnout, do kin se nedostaneme,“ řekl pro Entertainment Weekly v roce 2020.

Jenže Neeson se spletl. Snímek 96 hodin se stal obrovským kinohitem a dočkal se dokonce dvou pokračování.

4. Liam Neeson věří, že si ho kůň pamatoval z předchozího filmu

Při natáčení filmu Balada Bustera Scruggse bratří Coenů byl Neeson přesvědčený, že na scéně narazil na koně, kterého znal z předchozího filmu – a prý si ho zvíře pamatovalo! „Tomu byste nevěřili,“ řekl pro New York Post. „Ale vážně říkám, že mě ten kůň poznal. Pamatoval si mě z jiného westernu, který jsme před tím točili. Já miluji zvířata. Takže když jsme spolu točili, staral jsem se o něho vážně s láskou. Krmil jsem ho dobrotami. Dával jsem mu jablka,“ prozradil Neeson s tím, že při setkání kůň při pohledu na něj zafrkal a klapal kopyty.

5. Liam Neeson se třásl strachem při setkání s královnou

V roce 1999 získal Neeson Řád britského impéria za dramatickou práci na jevišti a ve filmu. Ocenění více než dva roky nepřebral. Když si konečně pro cenu přišel, podlamovala se mu strachy z královny kolena. Aby zakryl nervozitu, zmínil, že věří, že byl oceněn jak za práci v divadle, tak i za tu ve filmech. A napjatě čekal, co na to královna.

„To je hezké,“ řekla.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Skrytý odkaz na Hru o trůny v Rodu draka: Tvůrci pomocí dračích vajec šikovně propojují oba světy

Poslední epizoda seriálu Rod draka přinesla pro fanoušky Hry o trůny nečekanou nápovědu, která odkazuje na původ Daenerysiných dračích vajec. Rhaenyra Targaryen, ve snaze ochránit své potomky před hrozícím konfliktem, posílá svou nevlastní dceru Rhaenu do Pentosu a věnuje jí čtyři dračí vejce. Tento významný dar není jen obyčejným gestem, ale klíčovou vazbou na budoucnost rodu Targaryen.

Recenze: Akolytka ukazuje svět Star Wars v novém světle na příběhu plném vražd

Nový přírůstek ve světě Star Wars, seriál "Akolytka" z produkce Lucasfilm a Disney+, vás okamžitě vtáhne do neznámé éry Vrcholné republiky, doby zhruba sto let před událostmi "Skryté hrozby". Je to období, kdy mír a stabilita Jediů čelí nečekané výzvě. Příběh následuje mladou dívku jménem Mae, která používá Sílu k vraždám Jediů, což spouští napínavé a temné vyšetřování vedené rytíři Jedi.

Recenze: Čtvrtá řada seriálu Banda přináší zatím nejtemnější podívanou. Přesto to nepřestává být zábava

Pokud jste si mysleli, že seriál Banda (v originále The Boys) už nemůže být temnější, pak vás čtvrtá řada už zcela jistě vyvedla z omylu. Tvůrce Eric Kripke a jeho tým se nám totiž rozhodli přinést zatím nejtemnější kapitolu seriálu, který se nyní víc než kdy jindy noří do politických a sociálních hlubin moderní Ameriky. Jakmile se objevil první díl nové řady, bylo jasné, že nás čeká něco mimořádného.

Netflix změnil děj Bridgertonových a fanoušci zuří: Láska Francescy k ženě překvapila i autorku předlohy

Ve světě "Bridgertonových" to opět vře! Tentokrát se rozhořel skandál kolem změny milostného zájmu Francescy Bridgertonové v poslední uvedené řadě seriálu. Autoři seriálu se totiž rozhodli nahradit původního mužského protagonistu, Michaela Stirlinga, ženou jménem Michaela Stirlingová. A okatá genderová záměna vyvolala bouři reakcí mezi fanoušky i autorkou předlohy, Julií Quinnovou.

Céline Dion se přiznala ke zneužívání nebezpečných léků, propadla jim kvůli své nemoci

Céline Dion, zpěvačka známá svým neuvěřitelným hlasem, mohla klidně zemřít na předávkování léky. Bojuje totiž s vzácnou nemocí – Stiff-Person Syndromem (SPS), který způsobuje svalové křeče a bolesti. To vedlo Céline Dion k užívání smrtelně nebezpečných dávek léků.

Hvězda filmu Flashdance vypadá po šedesátce o desítky let mladší. Kvůli roli lesbičky dostávala dopisy od Ku-klux-klanu

Jennifer Bealsová, která se do paměti diváků zapsala jako svářečka Alex Owensová ve filmu Flashdance, dnes září snad ještě více než před čtyřmi desetiletími. Její krása je důkazem, že skutečná elegance prostě nezestárne. Bealsová totiž vypadá o desítky let mladší než je její skutečný věk.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -