- Reklama -

Liam Neeson: 5 překvapivých faktů, co o něm nevíte

Sledovat kariéru Liama ​​Neesona je vyloženě fascinující.

- Reklama -

Hvězda prestižních dramat, jako je Schindlerův seznam z roku 1993 nebo Rob Roy z roku 1995, zazářila i v akčních filmech. Za zmínku stojí především 96 hodin z roku 2008, ve kterém Liam Neeson ztvárnil Bryana Millse, agenta zpravodajské služby, který s pomocí své „zvláštní sady dovedností“ pátrá po ztracené dceři. Jenže zajímavého je toho na něm mnohem víc než jen jeho filmové úspěchy.

1. Liam Neeson byl amatérský boxer

William Neeson se narodil 7. června 1952 v Ballymeně v Severním Irsku a původně pošilhával spíše po boxování než hraní. S boxem začal, když mu bylo 9 let a účastnil se nedělní mše, po které mu jeho farář, otec Darragh, sdělil, že zakládá boxerský klub pro mládež.

„Měl dva páry opotřebovaných, starých boxerských rukavic a knihu o tom, jak boxovat,“ zavzpomínal Neeson pro Huffington Post. „Začal na stránce 1 a naučili jsme se, jak správně udeřit levou rukou. A pak, o šest let později – a to říkám s velkou, ale opravdu velkou hrdostí – dovedl náš klub k tomu, že se stal jedním z nejlepších v Irsku. Poznal jsem díky tomu spoustu skvělých lidí a stále mám z té doby několik velmi blízkých přátel. “

Neeson popsal svou úroveň boxerských dovedností jako „dostatečnou“, v 17 letech ale s boxem sekl a rozhodl se naplnit své herecké ambice.

2. Liam Neeson řídil vysokozdvižný vozík pro pivní společnost Guinness

V roce 1971 začal Liam Neeson navštěvovat Queen’s University Belfast jako student fyziky a výpočetní techniky, hrál také ve školním divadelním souboru.

Neeson nakonec školu opustil, vystřídal pak různá zaměstnání, včetně jednoho jako řidič vysokozdvižného vozíku pro pivní společnost Guinness. Tam mu starší kolega řekl, že by mohl být další Roy Rogers, což byla slavná hvězda westernů. Neeson si nemyslel, že srovnání je trefné, ale raději mlčel. V roce 2009 získal na Queen’s University čestný doktorát.

3. Liam Neeson se rozčilil na synovce za stažení filmu 96 hodin

Neesonovo znovuobjevení jako akčního hrdiny začalo v roce 2008 filmem 96 hodin, strhujícím thrillerem napsaným Robertem Markem Kamenem (autor Karate Kida) pod režií Luca Bessona (zfilmoval například Pátý element).

Neeson zaujal Bessona popisem svých rolí. Řekl totiž režisérovi, že „natočil několik čarodějnických filmů s mečema a podobnejma sra*kama.“ Besson ho najal, ale Neeson nepředpokládal, že se film stane úspěšným. Dokonce měl obavy, že ani nepůjde do kin a skončí přímo na videu.

Tato obava se ještě znásobila, když mu jeho synovci vykládali, že si film stáhli na internetu. „Hned jsem si myslel: ‚Moji synovci porušují zákon‘, což mě opravdu naštvalo, ale také mě napadlo: ‚No jo, to je ono,‘ pokud to může kdokoli stáhnout, do kin se nedostaneme,“ řekl pro Entertainment Weekly v roce 2020.

Jenže Neeson se spletl. Snímek 96 hodin se stal obrovským kinohitem a dočkal se dokonce dvou pokračování.

4. Liam Neeson věří, že si ho kůň pamatoval z předchozího filmu

Při natáčení filmu Balada Bustera Scruggse bratří Coenů byl Neeson přesvědčený, že na scéně narazil na koně, kterého znal z předchozího filmu – a prý si ho zvíře pamatovalo! „Tomu byste nevěřili,“ řekl pro New York Post. „Ale vážně říkám, že mě ten kůň poznal. Pamatoval si mě z jiného westernu, který jsme před tím točili. Já miluji zvířata. Takže když jsme spolu točili, staral jsem se o něho vážně s láskou. Krmil jsem ho dobrotami. Dával jsem mu jablka,“ prozradil Neeson s tím, že při setkání kůň při pohledu na něj zafrkal a klapal kopyty.

5. Liam Neeson se třásl strachem při setkání s královnou

V roce 1999 získal Neeson Řád britského impéria za dramatickou práci na jevišti a ve filmu. Ocenění více než dva roky nepřebral. Když si konečně pro cenu přišel, podlamovala se mu strachy z královny kolena. Aby zakryl nervozitu, zmínil, že věří, že byl oceněn jak za práci v divadle, tak i za tu ve filmech. A napjatě čekal, co na to královna.

„To je hezké,“ řekla.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -