- Reklama -

Top horory: 30 nejlepších, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech

Mráz běhá po zádech, knedlík v krku, husí kůže. Průvodní příznaky strachu, které zažijete u sledování filmů z našeho seznamu.

- Reklama -

Stačí jen koukat. Tohle jsou top horory, které si můžete pustit!

Nejlepší horory všech dob pěkně na jednom místě. Přesně toho se tady dočkáte. Nejlepší strašidelné filmy. Top horory. Takové ty, u kterých absolutně netušíte, co se stane v příštím okamžiku a odkud na vás zase něco vyskočí nebo vybafne. Někdy v nich nepřežije ani jedna hlavní postava.

Nejspíš by se dokonce dalo říct, že nejlepší strašidelné filmy jsou ty, které se vymykají zaběhnutým zvyklostem. Některé z filmů v tomto seznamu jsou spíše tradiční, ale přesto se v nich vždy najdou momenty, kdy si budete říkat, jestli může být ještě hůř, abyste vzápětí zjistili, že může…

Proč vlastně něco podobného sledovat? Těžko říct. Přesto jste tady…

- Reklama -

Snad vám tedy seznam top hororů podle Světohledu dobře poslouží. Byla docela fuška dát něco takhle obsáhlého dohromady.

Najdete tu (snad) vyváženou směsici hororové klasiky, neohororů, i hororů s komediálními prvky. Prostě pro každého milovníka hororů něco.

30. Climax (2018)

Gaspar Noe je chlápek, co nechal ve filmu Zvrácený v roce 2002 znásilnit Monicu Belluci. Už z toho by se dalo soudit, že je to člověk, co je na plátně schopný čehokoli. Třeba natočit film, který patří mezi top horory.

Noeho taneční párty v „pekle“ začíná docela nevinně. Tanečníci v čele se skvělou Sofií Boutellou se baví a skáčou jako o život. Brzy se však ukáže, že jim někdo punč okořenil silnými halucinogeny – a v tu chvíli vše začne. Paranoia, zvrácenosti, bití a extrémní sebepoškozování.

Druhá polovina filmu je pak už jen jakýsi portrét masového šílenství, založený na skutečném incidentu, kdy se taneční soubor po nadopování drogami dostal do úzkých. Noe si předsevzal, že o příběhu natočí dokument, než se odklonil k pokusu o rekonstrukci jednoho velmi špatného tripu na drogách. Což se mu více než podařilo.

29. Úsvit mrtvých (2004)

Režisér Zack Snyder a jeho film, který patří mezi top horory. Remake posvátného mistrovského díla George A. Romera se vymyká všemu, co se říká o natáčení hororových remaků.

Zásluhu na tom má úvodní sekvence filmu, která je dokonalou ukázkou narůstající hrůzy. Nemrtvá apokalypsa zachvátí předměstskou čtvrť Sarah Polleyové.

28. Paranormal Activity (2007)

Film se dočkal pěti pokračování a mnoha parodií, ale ani čas, ani napodobování neubraly režijnímu debutu Orena Pelliho nic na tom, že byl první a nejlepší. Snímek Paranormal Activity vdechl nový život populárnímu konceptu found-footage a příběh o démonickém obtěžování se oproti hororovým standardům odehrává v klidném prostředí rodinných domů v jižní Kalifornii. Ještě nikdy nebylo cvaknutí vypínače od světla na chodbě tak znepokojivé.

27. Ptáci (1963)

Mezi top horory musí každý fanoušek zařadit i Hitchcockovy Ptáky. Stejně jako u jeho filmu Psycho jde o skutečné hororové mistrovské dílo. Nicméně Ptáci, volná adaptace stejnojmenné povídky Daphne du Maurier, jsou filmovým přenesením strachu na plátno v té nejlepší podobě.

Když se Melanie Danielsová v podání Tippi Hedrenové vydá do Bodega Bay, aby tam doručila několik milostných vzkazů, dostane mnohem víc, než si přála. Divocí okřídlení obyvatelé města se totiž nečekaně rozhodnou, že lidské oči by mohly chutnat stejně dobře jako ptačí zob.

26. Soumrak mrtvých (2004)

Simon Pegg a Nick Frost v nejlepší formě. Příběh sleduje Shauna (Pegg), který se prodírá svou bezútěšnou londýnskou existencí, aby zjistil, že zatímco spal, většina obyvatelstva se proměnila v zmobie kanibaly. Uvědomí si, že musí být hrdinou, kterého si všichni zaslouží. Je tak na čase zachránit svou matku, získat zpět přítelkyni, co se na něj vykašlala, a zajistit, aby všechno bylo zase normální. Bohužel to nejde úplně podle plánu.

25. Noční můra z Elm Street (1984)

Freddy Krueger se v průběhu let, jak se série Noční můra v Elm Street vyvíjela, nakonec zařadil mezi zabijácké klauny. Jistě, rozseká vám orgány, ale je to tak nějak sranda…

V začátcích nebyla. Podívejte se na původní film Wese Cravena. Ten patří mezi top horory. Zjistíte, že s Freddym není radno si zahrávat. Freddy, který žije ze strachu a pocitu viny, je v prvním díle ultimátně děsivý. A když si nasadí svou oblíbenou vražednou rukavici a spustí se ono slavné „jedna, dvě, Freddy jde…“, člověk se nedokáže nebát.

24. Vražedná terapie (2001)

Státní nemocnice Danvers v Massachusetts byla po více než sto let peklem pro duševně nemocné. Místo hrůzných experimentů a nevýslovně odporného zneužívání. Nyní jsou z ní luxusní byty, ale sadismus místa žije dál alespoň ve filmu režiséra Brada Andersona. Příběh o skupině odstraňovačů azbestu, kteří třídí pozůstatky blázince, stírá hranici mezi disociativní poruchou identity a démonickou posedlostí.

23. Smrtelné zlo 2 (1987)

Evil Dead 2 je dokonalý komediální horor. Ačkoli vás možná nebude od obrazovky odhánět hrůza, je v něm cítit nádherně zvrácená niternost.

22. Babadook (2014)

Strašidelné leporelo Jennifer Kentové se po svém vydání zdánlivě přes noc stalo strašákem celé generace. „Viděli jste Babadook? Celou noc jsem nespal,“ hučelo prý radostně po kancelářích a hospodách. Zaslouženě. Babadook je děsivý. Příběh mladé truchlící vdovy, která se snaží postarat o svého malého syna, je film, který se vám vkrade pod kůži a už tam zůstane.

A také vás donutí položit si spoustu otázek. Co byste dělali s leporelem o strašidelné černě oděné postavě v cylindru? Četli byste ho malému synovi, který už má trauma? Kdyby prosil? A jak byste se vypořádali s následným „strašením“?

21. Halloween (2018)

Reboot slavné franšízy Davida Gordona Greena se po 40 letech vrací na místo činu.

Vzrušení z toho, jak Jamie Lee Curtisová, už s bílými vlasy, promění Laurie Strodeovou z oběti v anděla pomsty, bylo dostatečným důvodem k tomu, abychom poslední Halloween zařadili mezi top horory podle Světohledu. Její výkon dodává filmu nečekanou hloubku. Režisér ovšem nezapomněl ani na prvotní vzrušení z originálu Johna Carpentera, ani na to, že film Halloween vás musí především vyděsit k smrti.

20. Chata v horách (2012)

Výtvor Josse Whedona a Drewa Goddarda není jen komediální eskapádou. Tohle je creature feature, jakou jste ještě neviděli, s hektolitry krve a různorodými monstry, která na vás číhají ve tmě. A nechybí ani mladý Chris Hemsworth. Stejně jako předtím Buffy, i tento film vás dokáže v jednu chvíli rozesmát a v další rozeřvat hrůzou. Určitě zaslouženě patří mezi top horory.

19. Tiché místo (2018)

Umíte si představit něco strašlivějšího, než starat se o rodinu ve světě, kde brutální obludy s nadpřirozeně dobrým sluchem loví poslední zbytky lidstva?

První horor Johna Krasinského, do kterého obsadil svou manželku Emily Bluntovou, sleduje rodinu Abbottových, která se tiše plíží skutečně bídnou existencí, kde vydání jakéhokoli zvuku může být tím posledním, co zažijete. Tiché místo si pohrává s filmovým zvukem zcela novým způsobem. A ačkoli má jednoduchou premisu, je to 90 minut čistého napětí, při kterém se vám budou svírat všechny svaly v těle.

18. Mučedníci (2008)

Jeden z nejextrémnějších francouzských hororů- Pascala Laugiera je filmovou zkouškou odolnosti, na kterou se odváží podívat snad jen zarytí fandové hororů, kteří si myslí, že už viděli všechno. To, co začíná jako snaha o pomstu proti skupině buržoazních zvrhlíků, se mění ve strhující cvičení v kultovním sadismu, přičemž bolest jedné mladé ženy otevírá dveře k transcendentnímu vnímání světa.

17. Suspiria (1977)

Suspirii není snadné zkouknout až do konce. Už barevné ladění filmu vzbuzuje dojem něčeho extrémně násilného, jako byste vše viděli tak nějak krvavě. Každá vražda díky tomu působí, jako by byla nasnímaná tím nejkrutějším způsobem, čemuž zdatně pomáhá i hudební složka filmu. Soundtrack je tak zneklidňující, až vás u něj napadne, jestli to není playlist samotného Ďábla.

Zvrácený film, který je přesto svým způsobem uhrančivý. Každopádně jde o zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Nemusí se vám líbit, ale i po tolika letech je to opravdová oživlá noční můra, která trpělivě čeká, až se vám zavrtá přímo do hlubin vašeho mozku.

16. Stáhni mě do pekla (2009)

Slavný Sam Raimi a jeho návrat k hororovému žánru. Filmový příběh o tom, že naštvat cikánskou čarodějnici se absolutně nevyplatí. Mladou bankovní úřednici Christine rozhodně ne. A proto v zájmu vlastního pracovního postupu jedné postarší cikánce zamítne prodloužení hypotéky. I když jí je ženy líto. Myslí si totiž, že se díky svému – pro firmu – dobrému rozhodnutí dosáhne na povýšení. Jenže se dočká jen prokletí.

A děsivá jízda začíná…

15. Pád do tmy (2005)

Pokud v polovině minulého století došlo k poklesu návštěvnosti jeskyňářských a boulder výletů, může za to pravděpodobně skutečně děsivý klaustrofobický snímek Neila Marshalla. Přátelé Sarah jí chtějí zlepšit náladu po tragické smrti její rodiny, a tak ji místo toho, aby jí koupili gin, vezmou na výlet do jeskyní. Bohužel by film nebyl na tomto seznamu, kdyby tam šestice žen prožila srdceryvné, jemně komediální dobrodružství, v němž všechny lidsky vyrostou. Od chvíle, kdy se tahle parta spustí do tmy pod Apalačskými horami, je naprosto jasné, že dostat se zpátky na světlo nebude pravděpodobné.

14. Neutečeš (2014)

Film Neutečeš není jen děsivý. Je mrazivý, s lekačkami, které možná způsobí, že se budete muset od stropu odlepit špachtlí. Díky znepokojivě brilantní syntezátorové hudbě od Disasterpiece – vážně, pusťte si ji do sluchátek na celý den a uvidíte, jak se budete cítit – je Jayin boj proti těm, kteří ji sledují, natočen tak, že nikdy nemáte pocit, že nastává klidná chvíle. Stejně jako Jay si neodpočinete, a i když scéna může vypadat klidně, nikdy taková není. Nejúčinnější lekačky pramení z neúprosnosti pronásledovatelů. Neutečeš je moderní mistrovské dílo, nemluvě o účinném hororovém zážitku na jednu noc.

13. Čarodějnice (2015)

Děsivé dobové drama Roberta Eggerse, které samo sebe popisuje jako „lidovou pohádku z Nové Anglie“. Ve skutečnosti má ale do pohádky daleko, a jestli má k nějaké blízko, tak možná nějaké z knihovničky malého satana, ze které mu čte ďábel před spaním. Sledujeme puritánskou rodinu poté, co je vyhnána ze své kolonie. Takže co dál? Křičet na plátno „nedělej to“ prostě nefunguje, když se William (Ralph Ineson) rozhodně spolu se svou ženu Katherine (Kate Dickie) a svými pěti děti vydat do hlubokých, temných lesů, aby přežívali sami na farmě. Děj se soustředí pak na Thomasin, nejstarší dceru rodiny, kterou hraje Anya Taylor Joy proslulá rolí v seriálu Dámský gambit, a jsme svědky napjatého rozuzlení dysfunkční rodiny, která čelí děsivé vyhlídce, že ji ze stromů sleduje tajemná síla.

12. REC (2007)

Rec se oficiálně počítá jako zombie film, ale podobně jako 28 dní poté působí spíš jako příběh o infekci. Takže se zaslouženě řadí mezi top horory. Je to klaustrofobická noční můra a ve svém found footage balení bolestně realistická a uvěřitelná. Herecké výkony jsou výjimečné, od hasičů až po obyvatele bytového domu, což znamená, že část vašeho mozku, která vás ujišťuje „je to jen film“ bude neustále bojovat s tím, co vidí na plátně. Připravte se na to, že se budete za něco nebo někoho schovávat ještě dlouho po skončení filmu.

11. Záhada Blair Witch (1999)

Ptáte se, proč už kempování v lesích není tak v kurzu, jako bývalo? Nejspíš za to může skutečnost, že většina rodičů dnešních dětí v mládí viděla horor Záhada Blair Witch. V tomhle filmu se tři studenti o víkendu vydají natočit dokument o neznámé příšeře známé jako čarodějnici z Blair. Po několika znepokojivých rozhovorech s místními se vydávají do lesa. A pochopitelně začnou se dít děsivé věci. Šťastný konec nečekejte. Jinak bychom tenhle film neřadili mezi top horory. 

10. Kairo (2001)

V tichém apokalyptickém duchařském příběhu Kiyoshiho Kurosawy proniká do světa živých prostřednictvím internetu zákeřné miasma, které vyvolává sebevraždy. Působivé je, že se tvůrce nikdy neuchýlí k laciným lekačkám, ale volí pomalu se stupňující pocit strachu. Brzy sami sebe přesvědčíte, že společnost trpí duchovní hnilobou, a to jedním kliknutím myši za druhým. Je to smutné, krásné a strašidelné – vzácný horor, který vám zanechá temnou skvrnu na duši.

9. Uteč (2017)

Fotograf Chris, kterému je kolem dvaceti, jede na venkov do New Yorku, aby se poprvé setkal s rodiči své přítelkyně, ale je trochu nervózní. „Vědí, že jsem černoch?“ ptá se nejistě Rose, ale ta ho jen odbyde: „Můj táta by volil Obamu i potřetí, kdyby mohl!“. Tsss! Co by se asi tak mohlo stát? Všechno. Všechno se může stát, Chrisi. Raději zbystřete. Tohle nebude jen lehce společensky trapné.

8. 28 dní poté (2002)

Když se Jim (Cillian Murphy) probudí na nemocničním lůžku, zjistí, že se probudil do postapokalyptického Londýna, který už nikdy nebude jako dřív. 28 dní poté působí jako noční můra. Film doplněný o poměrně srdcervoucí soundtrack působí jako nejvěrnější pohled na moderní britskou apokalypsu, ve které Jim a jeho přeživší hledají bezpečí ve Skotsku. Nakažení jsou skutečně děsiví, přeživší podezřelí a šedá britská krajina je působivým kameramanským počinem. Připočtěte vynikající výkony všech zúčastněných a 28 dní poté je krvavou pastvou pro oči i srdce.

7. Vřískot (1996)

Koncem 90. let horory téměř přestaly být v módě. Ale pak se objevilo zjevení. Film, o kterém mluvil úplně každý. Vřískot. Další z jasných členů našeho žebříčku „top horory“. Snímek Wese Cravena, který navzdory tomu, že byl od té doby mnohokrát parodován, oživil žánr dokonalou kombinací komedie a lekaček.

Neve Campbell, Rose McGowan a Drew Barrymore jako puberťačky, které po jedné loví posedlý sériový vrah? Kdo by odolal? Přidejte Courtney Coxovou z Přátel jako neohroženou reportérku Gale Weathersovou a máte jistotu, že neodolá nikdo.

6. V zajetí démonů (2013)

Tento duchařský příběh par excellence vychází z příběhů proslulých lovců paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových (Patrick Wilson a Vera Farmiga) ze 70. let minulého století. Ti navštíví rodinu z Rhode Islandu, která věří, že v jejich domě straší.

Nutno podotknout, že V zajetí démonů není jen přesnou dobovou rekonstrukcí – je to ďábelsky efektivní návrat ke studiovým hororům sedmdesátých let. Upřímný, všudypřítomný strach prostupuje každým záběrem.

5. Vetřelec (1979)

Pravděpodobně jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob je zároveň jedním z nejlepších hororů. Vetřelec od Ridleyho Scotta posílá posádku lodi Nostromo prozkoumat nouzové volání z opuštěné mimozemské lodi. Už na první pohled to zní stejně nevinně, jako když se parta divokých studentů vydává na výlet na odlehlou chatu. Sigourney Weaverová zde září v roli bojovnice s Vetřelcem, který je i po mnoha letech stále stejně děsivý.

4. Exorcista (1973)

Mistrovské dílo Williama Friedkina, kterému je již čtyřicet let. I přes své stáří se ale stále řadí mezi top horory. Podívejte se na Vymítače ďábla a pochopíte proč.

Jedná se o příběh Regan, dcery úspěšné filmové herečky, která se jednoho dne som baví ve sklepě hrou se spiritistickou tabulkou. A ukáže nám, proč by si malé dítě s takovou věcí raději nemělo hrát. Pomocí desky se v holčičce usídlí nevítaný host. A je potřeba ho z ní zase vyhnat…

3. Děsivé dědictví (2018)

A máme tu 3. místo našeho seznamu nejlepších hororů. Možná jste o tomhle filmu už slyšeli. Vypráví se, že jde o „nejděsivější film od dob Vymítače ďábla“. Možná je ale ještě děsivější než Vymítač. Jde bez debat o jeden z nejlepších hororů poslední doby. Debut režiséra Ariho Astera je pozoruhodně sebevědomým a skutečně znepokojivým pohledem na rodinnou dynamiku.

Jeho směs smutku, grotesky a strachu je téměř nepřekonatelná. Toni Collette v roli umělkyně, která se vyrovnává se ztrátou, mistrně předvádí, jak zahrát někoho, kdo pomalu přichází o rozum. Alex Wolff v roli jejího syna, který se stejně jako matka vymyká z kolejí. Vše od kamery až po hudbu naznačuje, že zažíváte zlý sen, ze kterého se nelze probudit.

Film vyžaduje přinejmenším několikeré zhlédnutí, abyste si mohli uvědomit, jak působivě film po celou dobu sází jednotlivé indicie vašemu strachu.

2. Věc (1982)

Možná jste ještě mladí, a tak vám unikl nejlepší film Johna Carpentera o příšerách. To je naprosto pochopitelné. Název možná zní všedně, ale Věc zůstává jedním z nejskvěleji udělaných a nejnapínavějších hororů všech dob. Vypráví o skupině Američanů na antarktické výzkumné stanici, která se utká s mimozemskou obludou, co se umí proměnit na lidi a jde po jejich krvi.

1. Osvícení (1980)

A je to tady. Nejslavnější a nejlepší horor všech dob. Jednička mezi top horory. Mistrovské dílo Stanleyho Kubricka, které jste možná neviděli, ale určitě jste o něm alespoň slyšeli. Osvícení. Film, ve kterém Jack Nicholson dokonale předvádí otce rodiny, který z existenčních důvodů přijme práci v obrovském hotelu The Overlook, který je zcela odtržen od civilazace. Jako spisovateli se mu podobná práce hodí, alespoň bude mít čas a klid dokončit svou knihu. Nebo ne?

Vzhledem k tomu, že se jedná o adaptaci Stephena Kinga, je jasné zimní měsíce se pro rodinu nevyvinou zrovna dobře. Hotel Overlook totiž nemá lidi moc rád.

A bonusový tip na závěr

Mandy – Kult pomsty (2018)

Tento film jsme do našeho seznamu nezařadili ani tak proto, že by patřil mezi top horory, ale spíš z jiného důvodu. Asi po 10 letech, kdy točil jen samé propadáky, konečně Nicolas Cage zase hraje v něčem na co se dá koukat. A nejen to. Taky ten chlap zase zatraceně baví.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Skrytý odkaz na Hru o trůny v Rodu draka: Tvůrci pomocí dračích vajec šikovně propojují oba světy

Poslední epizoda seriálu Rod draka přinesla pro fanoušky Hry o trůny nečekanou nápovědu, která odkazuje na původ Daenerysiných dračích vajec. Rhaenyra Targaryen, ve snaze ochránit své potomky před hrozícím konfliktem, posílá svou nevlastní dceru Rhaenu do Pentosu a věnuje jí čtyři dračí vejce. Tento významný dar není jen obyčejným gestem, ale klíčovou vazbou na budoucnost rodu Targaryen.

Recenze: Akolytka ukazuje svět Star Wars v novém světle na příběhu plném vražd

Nový přírůstek ve světě Star Wars, seriál "Akolytka" z produkce Lucasfilm a Disney+, vás okamžitě vtáhne do neznámé éry Vrcholné republiky, doby zhruba sto let před událostmi "Skryté hrozby". Je to období, kdy mír a stabilita Jediů čelí nečekané výzvě. Příběh následuje mladou dívku jménem Mae, která používá Sílu k vraždám Jediů, což spouští napínavé a temné vyšetřování vedené rytíři Jedi.

Recenze: Čtvrtá řada seriálu Banda přináší zatím nejtemnější podívanou. Přesto to nepřestává být zábava

Pokud jste si mysleli, že seriál Banda (v originále The Boys) už nemůže být temnější, pak vás čtvrtá řada už zcela jistě vyvedla z omylu. Tvůrce Eric Kripke a jeho tým se nám totiž rozhodli přinést zatím nejtemnější kapitolu seriálu, který se nyní víc než kdy jindy noří do politických a sociálních hlubin moderní Ameriky. Jakmile se objevil první díl nové řady, bylo jasné, že nás čeká něco mimořádného.

Netflix změnil děj Bridgertonových a fanoušci zuří: Láska Francescy k ženě překvapila i autorku předlohy

Ve světě "Bridgertonových" to opět vře! Tentokrát se rozhořel skandál kolem změny milostného zájmu Francescy Bridgertonové v poslední uvedené řadě seriálu. Autoři seriálu se totiž rozhodli nahradit původního mužského protagonistu, Michaela Stirlinga, ženou jménem Michaela Stirlingová. A okatá genderová záměna vyvolala bouři reakcí mezi fanoušky i autorkou předlohy, Julií Quinnovou.

Céline Dion se přiznala ke zneužívání nebezpečných léků, propadla jim kvůli své nemoci

Céline Dion, zpěvačka známá svým neuvěřitelným hlasem, mohla klidně zemřít na předávkování léky. Bojuje totiž s vzácnou nemocí – Stiff-Person Syndromem (SPS), který způsobuje svalové křeče a bolesti. To vedlo Céline Dion k užívání smrtelně nebezpečných dávek léků.

Hvězda filmu Flashdance vypadá po šedesátce o desítky let mladší. Kvůli roli lesbičky dostávala dopisy od Ku-klux-klanu

Jennifer Bealsová, která se do paměti diváků zapsala jako svářečka Alex Owensová ve filmu Flashdance, dnes září snad ještě více než před čtyřmi desetiletími. Její krása je důkazem, že skutečná elegance prostě nezestárne. Bealsová totiž vypadá o desítky let mladší než je její skutečný věk.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -