- Reklama -

Dámský gambit: Je seriál podle skutečnosti? Kdo je předlohou Beth?

Existovala Beth Harmonová? Nebo podle koho vymyslel autor Dámský gambit? Největší podobnost nabízí srovnání s Bobbym Fischerem.

- Reklama -

Dámský gambit je nejoblíbenější minisérie na Netflixu. Co to znamená? Fanklub Beth Harmonové (kterou hraje Anya Taylor-Joy) se každým dnem rozrůstá a diváci nadšeně sledují její šachové zápasy.

Problémem této slávy samozřejmě je, že Beth Harmonová je zcela fiktivní postava. Dámský gambit je natočen podle stejnojmenného románu Waltera Tavise z roku 1983 (sám šachista) a sleduje šachový zázrak na své cestě ze sirotčince na mistrovství světa. Název seriálu je odvozen od jedné ze šachových strategií, které se Beth během své cesty naučí.

Ačkoli je příběh vystavěn na jediné osobě, má v sobě věrné záblesky historie. Ve sloupku pro New York Times ocenil šachový mistr Dylan Loeb McClain sérii za zachycení atmosféry šachové scény v 50. a 60. letech ovládané muži. Právě na této scéně se dospívající Beth proslaví, s „bolestivou autenticitou“. Seriál nazval „jednou z nejlepších a nejúspěšnějších dramatickou adaptací šachové hry“.

Proč v seriálu nejsou skutečné hvězdy?

anatolij karpov
Anatolij Karpov v roce 1967 Foto: Jac. de Nijs / Anefo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pojďme si tedy shrnout vše, co potřebujete vědět o skutečných podkladech seriálu Dámský gambit.

- Reklama -

Sám autor předlohy Dámského gambitu Tevis přiznal, že se při psaní románu inspiroval velmistry Robertem Fischerem, Borisem Spasskym a Anatolijem Karpovem. Právě tato jména ovládala šachovou scénu v 60. letech.

Je zvláštní, že ani jedna z šachových legend se neobjevuje v knize ani v seriálu. Všichni jsou totiž začleněny do fiktivních postav.

Beth Harmonová jako Bobby Fischer

Bethina kariéra se nejvíce podobá té Bobbyho Fischera. Fischer, který se narodil v chudé židovské domácnosti v Brooklynu, se díky šachové hře stal slavnou osobností. Jeho seznam úspěchů připomíná Beth: Fischer byl ve své době nejmladším americkým mistrem (ve 14 letech a pěti měsících), nejmladším mezinárodním velmistrem a nejmladším účastníkem mistrovství světa (v 15 letech a šesti měsících).

Beth a Fischer mají kromě výjimečného talentu znatelného v mládí i jiné podobnosti. Oba se naučili rusky, aby se připravili na hraní za mořem. Oba získali titul mistra USA v roce 1967. Oba bojovali s vnitřními démony – Beth s drogami alkoholem a Fischer s duševními chorobami. Oba si už v pubertálním věku dokázali vydělat na živobytí.

Tím ale podobnosti končí. Fischer postupem času propadl svému podivínství, kterým na sebe upozorňoval více než svými šachovými dovednostmi. The Guardian shrnuje chování, které mu v šachové komunitě přineslo špatnou pověst: „Fischer byl označován za nesnesitelného maniaka a psychicky labilního šachového umělce, který pořadatelům turnajů dělal ze života peklo. Snažil se mimo jiné stěžovat si na protivníky tím, že mu vadili vysokofrekvenční zvuky, které dokázal detekovat pouze on a několik dalších druhů savců. “

Kdy bude 2. série seriálu Dámský gambit?

dámský gambit Anya Taylor-Joy
Anya Taylor-Joy jako Beth Harmonová v seriálu Dámský gambit. Foto: PHIL BRAY/NETFLIX © 2020

Poslední epizoda hry Dámského gambitu, ve kterém Beth hraje o titul s Borgovem (hraje ho Marcin Dorociński) v Rusku, však jasně napodobuje Fischerův slavný zápas proti Rusovi Borisi Spassskému v roce 1972.

„Fischerovo vítězství bylo všeobecně považováno za symbolický triumf demokracie nad komunismem a z nového šampiona se stal nepravděpodobný americký hrdina,“ napsal k Fisherově triumfu New York Times.

Fischer po mistrovství světa opustil svět šachu. Zmizel na téměř 20 let, než se znovu objevil a znovu hrál proti Spasskému v roce 1992.

V době své smrti v roce 2008 Fischer už zcela propadl své paranoie a před odchodem na onen svět se vzdal amerického občanství. Zemřel, když mu bylo 64 let. Doufejme, že Bethin příběh skončí lépe než Fischerův. Jisté to ale není… Dámský gambit končí otevřeně bez záruky druhé sezóny.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nemilovala jen muže: Anna Nicole Smithová si tajně vzala za manželku ženu

Anna Nicole Smithová, herečka a modelka, proslula především svými turbulentními vztahy s muži, které svět sledoval s nepokrytým zájmem. Až po její smrti se přišlo na méně exponovanou část jejího života - její vztah k ženám.

Tom Cruise označuje otce za tyrana a zbabělce, složitý vztah s ním měl od dětství

Jedním z těch, kdo museli v mládí překonat nepřízeň osudu, je herec Tom Cruise. V dětství se cítil jako outsider, čemuž nepomohlo to, jak se k němu choval vlastní otec.

Olivia Munnová musela kvůli vážné nemoci kompletně změnit životní styl

Herečka Olivie Munnová trpí fybromyalgií, což jí výrazně zkomplikovalo život.

Matt LeBlanc se kvůli roli Joeyho v Přátelích soudil se svou manažerkou

Sláva získaná seriálem Přátelé a jeho pokračováním v podobě seriálu jménem Joey se pro Matta LeBlanca otevřely dveře do srdcí diváků po celém světě. Ačkoli jeho kariéra díky tomu vypadala jako bezstarostná procházka, řešil i nečekané nepříjemnosti.

Arnold Schwarzenegger chtěl hrát RoboCopa. O roli přišel kvůli svalům

RoboCop si v osmdesátých letech získal zvláštní postavení mezi filmovými počiny. Tento vědecko-fantastický kriminální thriller nám představil detroitského policejního důstojníka Alexe Murphyho, ztvárněného Petrem Wellerem, jenž padne v boji a znovu ožije jako "budoucnost právního systému". Ačkoliv se nakonec Wellerovi podařilo roli cyborga perfektně zvládnout, původní plán zněl jinak, RoboCopem se měl stát Arnold Schwarzenegger.

Neporazitelný Chuck Norris jednou prohrál. Ve rvačce s Brucem Lee

Dlouhá léta se spekuluje, zda doopravdy došlo k souboji mezi dvěma legendárními bojovníky - Chuckem Norrisem a Brucem Leem - svět mystiky a nevysvětlitelných záhad. Jak se vyhýbali dotěrným otázkám novinářů, přicházela jejich bitva vždy znovu na povrch, jako stín minulosti.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -