- Reklama -

Dámský gambit: Je seriál podle skutečnosti? Kdo je předlohou Beth?

Existovala Beth Harmonová? Nebo podle koho vymyslel autor Dámský gambit? Největší podobnost nabízí srovnání s Bobbym Fischerem.

- Reklama -

Dámský gambit je nejoblíbenější minisérie na Netflixu. Co to znamená? Fanklub Beth Harmonové (kterou hraje Anya Taylor-Joy) se každým dnem rozrůstá a diváci nadšeně sledují její šachové zápasy.

Problémem této slávy samozřejmě je, že Beth Harmonová je zcela fiktivní postava. Dámský gambit je natočen podle stejnojmenného románu Waltera Tavise z roku 1983 (sám šachista) a sleduje šachový zázrak na své cestě ze sirotčince na mistrovství světa. Název seriálu je odvozen od jedné ze šachových strategií, které se Beth během své cesty naučí.

Ačkoli je příběh vystavěn na jediné osobě, má v sobě věrné záblesky historie. Ve sloupku pro New York Times ocenil šachový mistr Dylan Loeb McClain sérii za zachycení atmosféry šachové scény v 50. a 60. letech ovládané muži. Právě na této scéně se dospívající Beth proslaví, s „bolestivou autenticitou“. Seriál nazval „jednou z nejlepších a nejúspěšnějších dramatickou adaptací šachové hry“.

Proč v seriálu nejsou skutečné hvězdy?

anatolij karpov
Anatolij Karpov v roce 1967 Foto: Jac. de Nijs / Anefo, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pojďme si tedy shrnout vše, co potřebujete vědět o skutečných podkladech seriálu Dámský gambit.

Sám autor předlohy Dámského gambitu Tevis přiznal, že se při psaní románu inspiroval velmistry Robertem Fischerem, Borisem Spasskym a Anatolijem Karpovem. Právě tato jména ovládala šachovou scénu v 60. letech.

Je zvláštní, že ani jedna z šachových legend se neobjevuje v knize ani v seriálu. Všichni jsou totiž začleněny do fiktivních postav.

Beth Harmonová jako Bobby Fischer

Bethina kariéra se nejvíce podobá té Bobbyho Fischera. Fischer, který se narodil v chudé židovské domácnosti v Brooklynu, se díky šachové hře stal slavnou osobností. Jeho seznam úspěchů připomíná Beth: Fischer byl ve své době nejmladším americkým mistrem (ve 14 letech a pěti měsících), nejmladším mezinárodním velmistrem a nejmladším účastníkem mistrovství světa (v 15 letech a šesti měsících).

Beth a Fischer mají kromě výjimečného talentu znatelného v mládí i jiné podobnosti. Oba se naučili rusky, aby se připravili na hraní za mořem. Oba získali titul mistra USA v roce 1967. Oba bojovali s vnitřními démony – Beth s drogami alkoholem a Fischer s duševními chorobami. Oba si už v pubertálním věku dokázali vydělat na živobytí.

Tím ale podobnosti končí. Fischer postupem času propadl svému podivínství, kterým na sebe upozorňoval více než svými šachovými dovednostmi. The Guardian shrnuje chování, které mu v šachové komunitě přineslo špatnou pověst: „Fischer byl označován za nesnesitelného maniaka a psychicky labilního šachového umělce, který pořadatelům turnajů dělal ze života peklo. Snažil se mimo jiné stěžovat si na protivníky tím, že mu vadili vysokofrekvenční zvuky, které dokázal detekovat pouze on a několik dalších druhů savců. “

Kdy bude 2. série seriálu Dámský gambit?

dámský gambit Anya Taylor-Joy
Anya Taylor-Joy jako Beth Harmonová v seriálu Dámský gambit. Foto: PHIL BRAY/NETFLIX © 2020

Poslední epizoda hry Dámského gambitu, ve kterém Beth hraje o titul s Borgovem (hraje ho Marcin Dorociński) v Rusku, však jasně napodobuje Fischerův slavný zápas proti Rusovi Borisi Spassskému v roce 1972.

„Fischerovo vítězství bylo všeobecně považováno za symbolický triumf demokracie nad komunismem a z nového šampiona se stal nepravděpodobný americký hrdina,“ napsal k Fisherově triumfu New York Times.

Fischer po mistrovství světa opustil svět šachu. Zmizel na téměř 20 let, než se znovu objevil a znovu hrál proti Spasskému v roce 1992.

V době své smrti v roce 2008 Fischer už zcela propadl své paranoie a před odchodem na onen svět se vzdal amerického občanství. Zemřel, když mu bylo 64 let. Doufejme, že Bethin příběh skončí lépe než Fischerův. Jisté to ale není… Dámský gambit končí otevřeně bez záruky druhé sezóny.

- Reklama -

Nejnovější články

Poslední díl Rodu draka oživil vzpomínky na Dlouhou noc. Nekoukatelné, shodují se fanoušci

Z posledního dílu Rodu draka jste nejspíš viděli houby, i když třeba patříte mezi lidi, co u očaře přečtou i ty blechy ve spodní řádce. Podobně jako u jednoho ze stěžejních dílů Hry o trůny se totiž tvůrci zcela nepochopitelně rozhodli zahalit část dílu naprosto temnými scénami, ve kterých nebylo skoro nic vidět. A fanoušci zuří!

Deadpool 3 má datum premiéry. Do filmu přibude i Wolverin

Konečně bylo stanoveno datum premiéry Deadpoola 3 a těšit se mohou i fanoušci Wolverina.

Donald Sutherland se představí v málo známém hororu od Stephena Kinga

Novela Telefon pana Harrigana, která vyšla v roce 2020, vypráví o Craigovi (hraje ho Jaeden Martell), mladíkovi z malého města, který se spřátelí se...

Kdo nakonec v seriálu Rod draka usedne na Železný trůn po králi Viserysovi?

Příznivci seriálu Rod draka napjatě hltají příběhy rodu Targaryenů. A se spoustou nových postav vyvstává otázka, zda některé z „nových“ dětí krále Viseryse usedne na Železný trůn?

Úvodní píseň seriálu Rod draka: Autor hudby prozradil, proč zní jako ta ze Hry o trůny

Proč zní znělka seriálu Rod draka stejně jako ta ze Hry o trůny, vysvětlil autor hudby k seriálu Ramin Djawadi.

Dokument o kanibalovi Armiem Hammerovi viděla už i jeho bývalá manželka

Elizabeth Chambersová, bývalá manželka Armieho Hammera, poprvé promluvila o dokumentu o hercově kanibalismu.

Oblíbené články

Reklama
- Reklama -