Vykopávky (v originále The Dig), jedna z nejžhavějích únorových novinek Netflixu, přibližují divákům některé neuvěřitelné objevy, ke kterým došlo před druhou světovou válkou v Sutton Hoo. V hlavních rolích excelují Ralph Fiennes a Carey Mulliganová. Hrají samouka archeologa Basila Browna a Edith Prettyovou, ženu, na jejímž pozemku dojde k vykopávkám s mimořádnými výsledky. Je ale zápletka nového filmu založena na skutečném životě?
Je děj filmu Vykopávky, co uvádí Netflix, opravdu podle skutečného příběhu?
Vykopávky jsou vážně inspirovány skutečným příběhěm a událostmi v Sutton Hoo, ke kterým došlo v roce 1939.
Podle National Trust je film natočen podle románu Johna Prestona.
Zatímco film je podle románu, mnoho událostí a postav zobrazených ve filmu i v románu je inspirováno skutečnými událostmi a skutečnými lidmi.
Jednou z nich je Edith Prettyová, kterou hraje Carey Mulliganová. Ta vlastnila panství Sutton Hoo a byla ženou jejíž předtuch stála za prvními vykopávkami, které nakonec odkryly některé neuvěřitelné středověké nálezy.
„Nikdy předtím jsem neslyšela její jméno. Postava byla pro mě ve scénáři přesvědčivá, ale ponořit se pak do jejího skutečného života bylo mimořádné. Jako žena na počátku 20. století byla zcela výjimečný. Po celý život vzdělaná, zcestovalá a velkorysá,“ komentovala roli Careyová.
Za vším hledej ženu…
Právě Edith se v červenci 1937 setkala s místním historikem Vincentem Redstoneem a hovořila s ním o mohylách na svém statku, které stále více podněcovaly její zvědavost.
Reedstone proto na její popud napsal do Ipswichského muzea. Krátce poté, co kurátor muzea, Guy Maynard, navštívil statek, začaly práce na vykopávkách.
Následující rok se Edith dohodla s Guyem a Jamesem Reidem Moirem, prezidentem muzea, přičemž projekt vedl Basil Brown.
Samouk Basil, který by strčil do kapsy většinu odborníků
Basil a jeho pomocníci Bert Fuller a Tom Sawyer, kteří pracovli u Edith, neprodleně zahájili práci.
Basil Brown, kterého hraje Ralph Fiennes, se rozumět půdě naučil díky otci, který byl farmářem v Suffolku.
Díky práci s otcem se Basil seznámil s půdami a geologií ve východní Anglii a zároveň se dozvěděl mnohé o archeologii. V roce 1935 pracoval jako archeologický dodavatel Ipswichského muzea, které mu pak pomohlo stát se vedoucím projektu Sutton Hoo.
Vykopávky v roce 1938 začaly nejdříve na čtyřech kruhových mohylách, a nálezy oznámené Maynardem vyvolaly zájem Britského národního muzea.
Největší mohyla však byla stále ještě nedotčena a proto se v roce 1939 rozhodlo o druhém výkopu.
Basil dostal nové pomocníky, myslivce Williama Spoonera a zahradníka Johna Jacobse. A Jacobs objevil něco docela velkolepého – kovový nýt, který byl vůbec první indícií později objevené lodi.
Neuctivá potupa posvěcená shora
V této době nastoupil z pověření Britského národního muzea jako vedoucí vykopávek archeolog Charles Phillips, kterému Basil už jen asistoval spolu se Stuartem a Peggy Piggottovou, kteří byli také pozváni k práci na mohyle.
Vykopávky se komplikovaly a Charlesův vztah s Ipswichským muzeem byl čím dál víc napjatý napjatý, ačkoli si prý při práci s Basilem projevovali „vzájemný respekt“.
Takže v novém filmu může být určitá odlišnost vůči pravdě, drobné nuance ale jen podtrhují dramatičnost celého snímku, který může směle aspirovat na Oscary.