Od smrti Marilyn Monroe, jedné z nejzáhadnějších a nejvíce šokujících událostí v Hollywoodu, už uplynulo téměř 60 let. Slavnou herečku našla služebná v jejím domě bez známek života v noci 4. srpna 1962. Marilyn bylo jen 36 let. Byla na vrcholu kariéry a přesné okolnosti její smrti nejsou dodnes jasné, což dalo vzniknout hned několika konspiračním teoriím. Asi nejznámější je ta, že v tom byl zapletený klan Kennedyů, protože herečka s americkým prezidentem udržovala poměr.
Tomu se ostatně věnuje i nejnovější dokument „Tajemství Marilyn Monroe: Ztracené nahrávky“. Ten se více zaměřil na události z 80. let, kdy se případ hereččiny sebevraždy znovu otevřel. Stalo se to v roce 1982 a o obnovení vyšetřování žádal losangeleský státní zástupce John Van de Kamp. Smrt Marilyn Monroe se předtím dlouho považovala za „pravděpodobnou sebevraždu“. Což je závěr, se kterým o několik měsíců později Van de Kamp i uzavřel. Potvrdil původní zprávu koronera z roku 1962.
Hovory plné intimních vzpomínek
Jenže když se případ smrti Marilyn Monroe znovu otevřel, zaměřili se na něj i novináři. Mezi těmi britskými hlavně investigativní novinář irského původu Anthony Summers. Zahájil své vlastní vyšetřování, jež vyústilo v 650 hodin nahraných rozhovorů. A také vedlo v roce 1985 ke vzniku knihy Bohyně: Tajemný život Marilyn Monroe, která přinesla nové a věrohodné důkazy o událostech kolem Marilyniny smrti.
„Přehrál nám některé nahrávky a my jsme si najednou řekli: Páni, my jsme vlastně tam – uvnitř vyšetřování,“ řekla k tomu režisérka dokumenta Emma Cooperová v rozhovoru pro Vanity Fair. „Tony je úžasný novinář a má úžasné schopnosti.“
Film tak těží hlavně ze Summersových nahrávek. „Tři roky rozplétal nitky pravdy, aby dal dohromady velmi, velmi podložený a uvěřitelný scénář něčího konce života, o kterém se tolik mluvilo. Hodně jsme s ním mluvili o tom, že pravda je často přesně uprostřed. A tady se mi to opravdu potvrdilo,“ vysvětlila Cooperová.
Pásky zachytily rozhovory s lidmi jako jsou John Huston, Billy Wilder, nejbližší členové rodiny Marilynina psychiatra Ralpha Greensona nebo Eunice Murrayová, hospodyně, která tělo Monroe objevila.
Každá z osob, s nimiž Summers hovořil, se podělila o vlastní intimní vzpomínky na herečku. A také mu všichni poskytli svůj pohled na běžné fungování zesnulé ikony.
Jak to bylo s její smrtí?
Snímek Tajemství Marilyn Monroe od Emmy Cooperové (a Summerse) je jinak především portrétem laskavé snaživky s dobrými úmysly, smolařky i nejistého génia, prostě herečky, která zažívala pravidelně své vrcholy a pády. Když byla Marilyn ve svém lepším rozpoložení, byla prý nejsympatičtější, nejzáhadnější a nejcharismatičtější postavou v každé místnosti, ať už se nacházela ve společnosti skupiny novinářů nebo prezidenta Spojených států.
Když byla na dně, trápila se traumaty z minulosti a vyhledávala léky na předpis, aby s nimi mírnila své úzkosti. Podle Summerse byla Marilyn paranoidní osoba, která se velmi bála opuštění.
Na jejím skonu ale nakonec neshledal nic zvláštního. „Nezjistil jsem nic, co by mě přesvědčilo, že ji úmyslně zabili,“ řekl Anthony Summers podle Nypost.com.