Jen si představte zemi sužovanou válkou. Nehostinné pustiny, kde vládne žár a vítr žene vlny písku přes mrtvé pláně. A teď si představte skupinu mužů, kteří se rozhodnou tomuto peklu postavit čelem. Mužů, kteří se za tmy snášejí na padácích za nepřátelské linie, aby v nich zaseli zmatek a zkázu.
Ne, to není vymyšlený příběh, to je realita druhé světové války. Právě těmto hrdinům, rebelům a šílencům věnoval svůj úspěšný seriál Pluk mizerů britský tvůrce Tom Shankland, který stojí za seriálem Peaky Blinders. Na ivysílání České televize můžeme sledovat, jak jeden z hlavních představitelů, herec Connor Swindells, září v roli důstojníka Archibalda Davida Stirlinga, vizionáře, který změnil pravidla válečného konfliktu.
Swindells, kterého můžete znát z komediálního seriálu Sexuální výchova, tentokrát nasadil vojenskou uniformu a ukazuje se v příběhu o odvaze, šílenství a neskutečném dobrodružství. A jak podle Guardianu sám říká, hrát něco takového nebylo jen zábavné, ale i nesmírně náročné. „Byli to absolutní šílenci,“ směje se, když popisuje zakladatele SAS, elitní britské jednotky, jenž změnila způsob vedení války.
Šílený plán a ještě šílenější lidé
Archibald David Stirling, šlechtic ze Skotska, kterého Swindells hraje, se v době druhé světové války rozhodl pro radikální krok – navrhl plán, který obrátil vojenskou strategii naruby. Namísto velkých jednotek usiloval o menší, vysoce specializované skupiny, které by působily za nepřátelskými liniemi.
„Stirling hledal dobrodružství a jeho plány byly naprosto šílené,“ popisuje Swindells, který se při ztvárnění postavy ponořil hluboko do historie a charakteru skutečného Stirlinga.
Tento muž byl podle herce plný rozporů – aristokrat s dobrodružnou duší, který neustále hledal své místo ve světě. „Byl to někdo, kdo zkoušel všechno možné. V jednu chvíli byl kovbojem v Coloradu, v další zase malířem v Paříži,“ říká Swindells. „Ale válka mu nakonec dala smysl.“
SAS, elitní jednotka, kterou Stirling vytvořil, se nejprve potýkala s řadou neúspěchů. První pokusy o výsadky totiž skončily katastrofou. „Zakládající členové byli absolutní šílenci,“ směje se Swindells při vzpomínce na natáčení. „Byli to sebevědomí, egoističtí, ale zároveň neuvěřitelně schopní lidé, kteří dokázali ostatní přimět k tomu, aby se pustili do něčeho úplně bláznivého. A to všechno s úsměvem a šibalským mrknutím oka.“
Výzvy na place: písek, žár a pekelný vítr
Natáčení v marocké poušti, kde teploty dosahovaly téměř padesáti stupňů, se ukázalo být pro Swindellse i ostatní herce extrémní zkouškou, informuje britský časopis GQ.
„Bylo to jako peklo na zemi,“ přiznává herec, který nezapomíná zmínit, že natáčení trvalo o měsíc déle, než se plánovalo. „Každý den ve dvě hodiny odpoledne začala písečná bouře, která trvala čtyři hodiny. Neviděli jsme si ani na ruce a skoro se nedalo dýchat.“ Podle Swindellse tyto podmínky z herců vytáhly to nejhorší, ale paradoxně také zlepšily jejich výkony před kamerou. „Každé ‘akce!’ znamenalo zmáčknout tlačítko ‚kašlu na to‘ a prostě jít do toho.“
Sám Swindells přiznává, že do té doby byl poměrně pohodlným hercem, až natáčení Pluku mizerů ho vyvedlo z jeho komfortní zóny. „Byla to obrovská lekce. Najednou jsem zjistil, že mě ten tlak baví. Být pár sekund od toho, že omdlím, to bylo opravdu něco.“
Role mimo mojí ligu, myslel si
Pro Swindellse přitom role Stirlinga znamenala nejen fyzickou, ale i mentální výzvu. „Nikdy jsem se neviděl jako někdo, kdo by mohl hrát aristokrata s královskou krví. Ale režisér Tom Shankland ve mně věřil a já jsem mu za to nesmírně vděčný,“ říká herec, který si musel prošlapat cestu od rolí, které mu často byly určovány podle jeho dělnického původu (jeho rodiče i sourozenci pracují v továrně). „Zakladatelé SAS byli blázni, to je jasné, ale někdy je ve válce pro šílence místo,“ uzavírá Swindells s úsměvem.
Fanoušci seriálu se mohou těšit na druhou sérii, která už se připravuje. A pro ty, kteří Pluk mizerů ještě neviděli, je ta první k dispozici na iVysílání České televize s dabingem i v původním znění s titulky.