Už jen téma koronavirus ve většině z nás po dvou letech neúspěšného boje s pandemií probouzí stavy podobající se alergické reakci na buráky. Došli jsme od prvotního nadšeného šití roušek pro sousedy a extrémnímu dodržování hygieny k tomu, že… K čemu vlastně? Že vám nefunguje Tečka. Že se bojíte, že přijde další lockdown. A že tohle celé se nejspíš potáhne ještě hodně dlouho.
Nelíbí se vám testování na koronavirus? A celá ta vážná debeta kolem už vám lezem krkem? Pak si rozhodně pusťte novou francouzskou komedii Zásek. Ta si povedeně střílí ze všeho, čím jsme se museli tak (dosud zbytečně) protrápit.
Lockdown v Paříži
Děj je totiž zatraceně prostý: kvůli koronaviru přišel ve Francii lockdown, a tak většina obyvatel jednoho činžovního domu musí trávit většinu času doma. Uzamčení v Paříži, ve které je vyhlášený nouzový stav.
Mezi obyvateli bytu je pár s dcerou, otec se dvěma dětmi, žena prodávající alkohol, mladý pár a zdravotník. Od začátku filmu je patrné, že každá z postav má na pandemii jiný názor. Všechny tyto postavy symbolizují lidi ze skutečného života, kteří k pandemii přistupovali různě a archetypy, které snadno najdeme i u nás.
I testování může být sranda
U páru, který má dceru, je otec posedlý tím, aby se před virem uchránil. Hygienu ovšem řeší až přehnaně. Otcovo jednání je často humorné, například když před policisty vytáhne digitální teploměr, aby se ujistil, že nemají teplotu, a oni ho zatknou, protože se domnívají, že má u sebe zbraň.
Druhý otec, který je zároveň majitelem činžovního domu, je pro změnu mužem, který věří, že virus je podvod. Kromě rodin s dětmi je zde muž, jehož manželka je hospitalizována s COVID-19, a vědec, který se zabývá hledáním vakcíny proti viru.
Pocity, co známe díky nouzovému stavu všichni
V průběhu filmu se pak obyvatelé domu kvůli společnému testování lépe poznávají a učí se spolu vycházet. A ačkoli se film odehrává ve Francii, tak snímek velmi těží z toho, že podobné výluky probíhaly v tomto období v mnoha zemích a každý se tak s hrdiny filmu dokáže ztotožnit.
Filmem Zásek se navíc táhne milé poselství. Ačkoli nás totiž pandemie nechtěně uzavřela v našich domovech a přinesla mnoho frustrací a nežádoucího napětí, naučila nás také obrovské sounáležitosti, zvláštně ve svých prvních fázích.