- Reklama -

3. světová válka: Strach roste! Hrozí světu globální konflikt?

Podle některých hlasů je 3. světová válka nejblíže, co kdy byla. Polsko volá kvůli událostem na svých hranicích po zákroku NATO, Američané zase varují před útokem Ruska na Ukrajinu.

- Reklama -

To všechno se děje jen pár měsíců poté, co Australané podepsali revoluční dohodu o nákupu jaderných ponorek. S tou došli i na větší vojenskou spolupráci s Británií a Spojenými státy, čímž značně vzrostlo napětí v Jihočínském moři. Mnoho lidí se vzhledem k událostem poslední doby bojí, jestli snad nehrozí 3. světová válka.

V posledních týdnech se pozornost Evropanů upírá především k rostoucímu napětí na polských hranicích. Tam se tisícovky migrantů stali zajatci v hybridní válce vedené vůdcem Běloruska Alexandrem Lukašenkem, který se vozením migrantů k hranicím mstí Evropě za sankce uvalené na jeho režim a snaží se ji tak destabilizovat.

Situace je natolik vážná, že Poláci už nějaký čas mluví o hybridní válce. A teď už dokonce volají po zásahu NATO, informují britské thetimes.co.uk. Premiér Polska Mateusz Morawiecki požaduje od aliance „konkrétní kroky“. Nechal se slyšet, že Polsko, Litva a Lotyšsko mohou požádat o schůzku podle článku 4 alianční smlouvy, který lze aktivovat v případě ohrožení bezpečnosti některé z členských zemí.

Opravdu hrozí 3. světová válka?

Volání aliance do akce přitom přichází jen několik dnů poté, co Američané varovali Vladimira Putina, že pokud vtrhne na Ukrajinu, dopustí se „vážné chyby“. K tomu došlo poté, co ruský prezident provokoval Západ rozmístěním vojsk v Bělorusku a vysláním bombardérů nad Severní moře.

- Reklama -

Díky tomu všemu rostou obavy z možné 3. světové války. Rusko a Bělorusko totiž provedly společné cvičení výsadkářů 20 kilometrů od hraničního přechodu, na kterém se nacházejí tisíce uvězněných a strádajících migrantů. Státy k tomu uvedly, že cvičení mělo otestovat připravenost jejich vojenských sil. Rusko přitom ale zvyšuje svou vojenskou přítomnost na hranici, kterou sdílí s Ukrajinou. Cvičení se také uskutečnilo v době, kdy ruské bombardéry proletěly v blízkosti Spojeného království, přičemž jeho stíhačky RAF se je snažily zachytit, píše britský express.co.uk.

Podle americké viceprezidentky Kamaly Harrisové jsou „oči světa upřeny na Bělorusko“. „Pokud jde o Bělorusko a dění na hranicích s Polskem, jsme tím velmi znepokojeni. A bedlivě tomu věnujeme pozornost,“ řekla Harrisová.

Válka by nikomu nepomohla, tvrdí expert

Ve světle těchto událostí je těžké nepropadnout pocitu, že smrtící ozbrojený konflikt je téměř za rohem. To by ale byla nejspíš chyba. Podle hlasů z Moskvy by ruská invaze na Ukrajinu v současnosti nedávala smysl. „Abych byl upřímný, nevidím žádný důvod očekávat invazi,“ řekl listu themoscowtimes.com Andrej Kortunov. Šéf Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC), kremelského think tanku, dodal: „Nevím, čeho by se tím dosáhlo. Ztráty by byly obrovské a potenciální zisky velmi omezené.“

Stejné to pak bude i s angažmá Ruska na běloruských hranicích. Ruský prezident Vladimir Putin už dokonce musel korigovat slova Lukašenka, že v případě dalších sankcí uzavře Evropě kohouty s plynem. „Nedávno jsem s (Lukašenkem) dvakrát mluvil a on se mi o tom ani jednou nezmínil. Ani to nenaznačil,“ řekl Putin podle irozhlasu.cz. „Samozřejmě, teoreticky by Lukašenko jako prezident tranzitní země mohl nařídit přerušení našich dodávek (plynu) do Evropy. To by však znamenalo porušení naší smlouvy o tranzitu plynu a já doufám, že se to nestane,“ dodal ruský prezident.

I z toho se zdá, že pro něj momentálně 3. světová válka nepřipadá v úvahu. Snad to události na polských hranicích nijak nezmění.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Arnold Schwarzenegger trpěl při natáčení Conana: Musel kousat do mrtvého supa

Arnold Schwarzenegger zavzpomínal na své těžké začátky ve světě filmu, kdy musel podstupovat kvůli rolím nejrůznější nepříjemnosti.

Julia Robertsová přiznala, že se při společném natáčení stala terčem vtipu Toma Hankse

V Hollywoodu je na přátelství mezi dvěma mega-hvězdami něco zvláštního, protože nebývá moc časté. Jedno vzácné přátelské pouto, které vyčnívá nad ostatní, nalezneme u Tom Hankse a Julie Robertsové. Julia Robertsová se před časem nadšeně rozpovídala o svém obdivovaném kolegovi a přiznala, že ji jednou na place nečekaně doběhl.

Objevily se bizarní záběry Charlieho Heatona z 5. řady Stranger Things

Blíží se pátá řada "Stranger Things", a tým za tímto úspěšným sci-fi seriálem od Netflixu nám opět připravuje obvyklou dávku záhadných náznaků ohledně toho, co nás v nové sezóně čeká. Jedním z posledních kousků informací se týká návratu postavy Jonathana Byerse, kterou ztvárňuje herec Charlie Heaton. Tedy aspoň zdánlivě.

Režisér Kingsmanů chce změnit Supermana: V hlavní roli Cavill a kopec zábavy

Filmový svět se chystá na nový pohled na Supermana. Režisér Matthew Vaughn a herec Henry Cavill se totiž chtějí spojit, aby dali tomuto ikonickému hrdinovi nový život plný barev a zábavy.

Pozlacený věk ukázal první trailer druhé série

Chystá se návrat plný vzrušený do éry roku 1883. Seriál Pozlacený věk totiž představil první trailer druhé řady.

Blíží se konec seriálu Koruna: Netflix oznámil datum premiéry závěrečné řady

S fanoušky je dneska poměrně těžké pořízení. I když tvůrci oblíbeného seriálu Koruna prozradili, kdy přijde premiéra poslední řady, ve fanoušcích se podle reakcí na sítích mísí různorodé pocity.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -