- Reklama -

3. světová válka: Strach roste! Hrozí světu globální konflikt?

Podle některých hlasů je 3. světová válka nejblíže, co kdy byla. Polsko volá kvůli událostem na svých hranicích po zákroku NATO, Američané zase varují před útokem Ruska na Ukrajinu.

- Reklama -

To všechno se děje jen pár měsíců poté, co Australané podepsali revoluční dohodu o nákupu jaderných ponorek. S tou došli i na větší vojenskou spolupráci s Británií a Spojenými státy, čímž značně vzrostlo napětí v Jihočínském moři. Mnoho lidí se vzhledem k událostem poslední doby bojí, jestli snad nehrozí 3. světová válka.

V posledních týdnech se pozornost Evropanů upírá především k rostoucímu napětí na polských hranicích. Tam se tisícovky migrantů stali zajatci v hybridní válce vedené vůdcem Běloruska Alexandrem Lukašenkem, který se vozením migrantů k hranicím mstí Evropě za sankce uvalené na jeho režim a snaží se ji tak destabilizovat.

Situace je natolik vážná, že Poláci už nějaký čas mluví o hybridní válce. A teď už dokonce volají po zásahu NATO, informují britské thetimes.co.uk. Premiér Polska Mateusz Morawiecki požaduje od aliance „konkrétní kroky“. Nechal se slyšet, že Polsko, Litva a Lotyšsko mohou požádat o schůzku podle článku 4 alianční smlouvy, který lze aktivovat v případě ohrožení bezpečnosti některé z členských zemí.

Opravdu hrozí 3. světová válka?

Volání aliance do akce přitom přichází jen několik dnů poté, co Američané varovali Vladimira Putina, že pokud vtrhne na Ukrajinu, dopustí se „vážné chyby“. K tomu došlo poté, co ruský prezident provokoval Západ rozmístěním vojsk v Bělorusku a vysláním bombardérů nad Severní moře.

Díky tomu všemu rostou obavy z možné 3. světové války. Rusko a Bělorusko totiž provedly společné cvičení výsadkářů 20 kilometrů od hraničního přechodu, na kterém se nacházejí tisíce uvězněných a strádajících migrantů. Státy k tomu uvedly, že cvičení mělo otestovat připravenost jejich vojenských sil. Rusko přitom ale zvyšuje svou vojenskou přítomnost na hranici, kterou sdílí s Ukrajinou. Cvičení se také uskutečnilo v době, kdy ruské bombardéry proletěly v blízkosti Spojeného království, přičemž jeho stíhačky RAF se je snažily zachytit, píše britský express.co.uk.

Podle americké viceprezidentky Kamaly Harrisové jsou „oči světa upřeny na Bělorusko“. „Pokud jde o Bělorusko a dění na hranicích s Polskem, jsme tím velmi znepokojeni. A bedlivě tomu věnujeme pozornost,“ řekla Harrisová.

Válka by nikomu nepomohla, tvrdí expert

Ve světle těchto událostí je těžké nepropadnout pocitu, že smrtící ozbrojený konflikt je téměř za rohem. To by ale byla nejspíš chyba. Podle hlasů z Moskvy by ruská invaze na Ukrajinu v současnosti nedávala smysl. „Abych byl upřímný, nevidím žádný důvod očekávat invazi,“ řekl listu themoscowtimes.com Andrej Kortunov. Šéf Ruské rady pro mezinárodní záležitosti (RIAC), kremelského think tanku, dodal: „Nevím, čeho by se tím dosáhlo. Ztráty by byly obrovské a potenciální zisky velmi omezené.“

Stejné to pak bude i s angažmá Ruska na běloruských hranicích. Ruský prezident Vladimir Putin už dokonce musel korigovat slova Lukašenka, že v případě dalších sankcí uzavře Evropě kohouty s plynem. „Nedávno jsem s (Lukašenkem) dvakrát mluvil a on se mi o tom ani jednou nezmínil. Ani to nenaznačil,“ řekl Putin podle irozhlasu.cz. „Samozřejmě, teoreticky by Lukašenko jako prezident tranzitní země mohl nařídit přerušení našich dodávek (plynu) do Evropy. To by však znamenalo porušení naší smlouvy o tranzitu plynu a já doufám, že se to nestane,“ dodal ruský prezident.

I z toho se zdá, že pro něj momentálně 3. světová válka nepřipadá v úvahu. Snad to události na polských hranicích nijak nezmění.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nejdřív Vévoda… a teď i Daphne! Bridgertonovi v třetí sérii opustí další výrazná postava

Zdá se, že jedna z oblíbených postav seriálu Bridgertonovi, Daphne Bassettová, se ve třetí sérii neobjeví. Phoebe Dynevor, herečka, která ji v dobovém dramatu hraje, potvrdila zvěsti o svém odchodu.

V čem se seriál Lockwood a spol. liší od knižní předlohy?

Pokud se potřebujete o víkendu pobavit nebo jste jen fanoušky nadpřirozených thrillerů, Lockwood a spol. je přesně pro vás. Seriál s napínavým dějem a hvězdným obsazením se chystá vzít svět útokem.

The Last of Us 2. série: Bella Ramsey má pokračování za velmi pravděpodobné

Fanoušci očekávají potvrzení The Last of Us 2. série. A hrdinka seriálu Bella Ramsey naznačuje, že návrat seriálu je takřka nevyhnutelný.

Seriál Cizinka 8. řada: Prodloužení je oficiální, celý příběh se definitivně uzavře

Fanoušci seriálu Cizinka jsou v šoku, protože ačkoli tvůrci oznámili osmou a poslední sérii, diváci jsou v nejistotě, jak příběh skončí, když ještě nevyšla poslední kniha.

Všichni nezemřeli? Tvůrci Faudy odhalili plány na celovečerní film

Očekávaný návrat seriálu "Fauda" je konečně tady a je nabitý akcí jako nikdy předtím. Poslední série se ponořila hlouběji do intenzivního a kontroverzního příběhu o zkušenostech Liora Raze a Aviho Issacharoffa v izraelských obranných silách a fanoušci netrpělivě čekají, zda bude i pátá série a co tvůrci seriálu chystají dál.

Cobra Kai 6. řada: Nové epizody celý příběh uzavřou

Seriál Cobra Kai je obnovený pro šestou a poslední sezónu. Tvůrci prohlásili, že jsou hrdí na to, že seriál ukončí za vlastních podmínek.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -