Nejočekávanější sci-fi premiéra posledních 10 let se neodvratně blíží. A pro některé je to čekání ještě delší. Třeba pro režiséra snímku Denise Villeneuva, který chtěl film Duna natočit už jako kluk, když přečetl knihu.
„Bylo mi 13 nebo 14 let, když jsem tu knihu objevil ve školní knihovně. Vzpomínám si, že mě fascinovala její obálka. Sci-fi romány měly v osmdesátých letech nádherné vazby. Zamiloval jsem se do cesty Paula Atreida, který se snaží najít svou identitu
ve světě obklopeném rodinným dědictvím a politikou, a nakonec najde útěchu v kultuře Fremenů.“
Režisér přiznává, že ho kniha naprosto učarovala. „Byl jsem fascinován ekosystémy, které v knize Frank Herbert vytvořil. Miluji přírodu; je pro mě vším,“ svěřil se Villeneuve v rozhovoru pro Entertainment Weekly. „Uchvátil mě způsob, jakým Frank Herbert vytvořil celé ekosystémy a zobrazil jejich vztahy s lidstvem, způsob, jakým Fremeni souznili s přírodou. Zamiloval jsem se do té knihy.“
Nepříjemné chyby Davida Lynche
Jako fanoušek Herbertovy knihy Villeneuve přiznává, že při sledování filmového zpracování Davida Lynche měl pocit, že by vše Duna měla být natočená jinak. „Davida Lynche si nesmírně vážím, je to člověk, který patří mezi největší filmaře všech dob. Když jsem jsem viděl jeho adaptaci, byly tam věci, které byly naprosto geniální. Ale když se vzdálil od knižní předlohy, bylo mi to nepříjemné,“ řekl.
„Jakmile jsem film dokoukal, měl jsem v hlavě, že by to možná šlo udělat jinak,“ přiznal Villeneuve, že se od něj lidé dočkají verze, která by se nejspíš měla více blížit knize.
To ostatně režisér přiznává. „Představoval jsem si film, který by byl blíže duchu knihy. Ta myšlenka ve mně pak stále rostla. Nedělal jsem to proto, abych se srovnával s mistrem. Dělal jsem to z toho důvodu, abych sdělil, že jsem v té knize viděl něco jiného,“ dodal rodák z Quebecu.
Předkrm a hostina
Právě kvůli knižní předloze Villeneuve svou verzi Duny rozdělil do dvou filmů. „Kniha je tak hutná. Je tam tolik věcí, které je třeba ukázat a vysvětlit. Je to příběh který čerpá svou sílu z detailů. Takže jedna z prvních věcí, kterou jsem Legendary (produkční společnost) řekl, bylo, že bychom měli natočit dva filmy. Oni to přijali. Otázka pak zněla, jak je rozdělíme,“ řekl Villeneuve.
„Přemýšleli jsme, jak ukončíme první část? To trvalo,vymodelovat konec. Chtěli jsme, aby diváci měli pocit, že už prošli celou cestu, ale zároveň cítili, že ještě něco přijde. Asi bych to takhle neměl říkat, ale svým způsobem… První část je předkrm a druhá část bude hostina.“