- Reklama -

Přebíhání: Silné drama s hlubokým poselstvím

Netflix uvedl režijní debut herečky Rebeccy Hallové Přebíhání. Nabízí pohled na americký rasismus, který si u nás jen stěží umíme představit.

- Reklama -

Rebecca Hallová má ke své režijní prvotině Přebíhání překvapivě blízký vztah. Látka, která je adaptací novely Nelly Larsenové z roku 1929 vypráví příběh dvou míšenek, které žijí naprosto odlišné životy díky tomu, že jedna z nich díky své světlejší barvě předstírá bělošku. A to je prostor, kde může Hallová snadno vydat kus sebe – její dědeček byl totiž černoch, který se většinu života vydával za bělocha.

Zkušenost z vlastní rodiny není ale to jediné, na co se může Hallová ve svém debutu spolehnout. Pomáhají jí i skvělé výkony Tessy Thompsonové a Ruth Neggaové, které hrají odcizené přítelkyně Irene a Clare. Jejich náhodné znovuseznámení ukáže, že Clare žije jako běloška. Irene (Tessa Thompsonová) je stejně jako ona míšenka, ale žije jako černoška. Proto je zpočátku vůči Clařině životní volbě obezřetná. Navíc naprosto odpuzuje Clařina rasistického manžela Johna.

Bolestné přátelství

Ženy se přes rozdílné životy znovu spřátelí, což vede v životech obou k nenávratným změnám. Nejlepší momenty filmu jsou potom ty, kdy se emocionální drama odehrává spíše vytušeně. Jako třeba, když se Irena stydlivě schovává za široký klobouk, aby si v luxusním hotelu vypila čaj. Ona a Clare si v každém pohledu sdělují tajemství a touhy, jejich přátelství překypuje erotickým podtextem. Neodolatelná Clare není jediná, kdo se vydává za něco, co není…

Vše podtrhuje jazzový soundtrack, který čerpá z jemného klavíru i naléhavého saxofonu. Události spějí k vyvrcholení, které je skutečně šokující, ale jaksi nevyhnutelné. A přestože zůstává po skončení filmu mnoho otázek nezodpovězených – v neposlední řadě ty, nakolik je kdokoli definován rasou, pohlavím nebo sexualitou – jedná se o hluboký, uspokojivý zážitek.

- Reklama -

Film je krásným a tragickým obrazem zaplacené ceny za život plný podvodů. Tessa Thompsonová a Ruth Neggaová mistrně ztvárnily dvě ženy, které jsou dvěma stranami téže mince, přičemž každá z nich bojuje za svobodu žít svůj život autenticky.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.

Nejobsazovanější v Hollywoodu: Eric Roberts má na kontě více než 700 rolí

Eric Roberts je nejvíce obsazovaným hercem Hollywoodu. Kromě své slavnější sestry v tomhle trumfl i ostatní velká jména filmového průmyslu.

Ralph Macchio byl na začátku Cobra Kai o pět let starší než mistr Miyagi v původním Karate Kidovi

Výtečný umělec, Noriyuki "Pat" Morita nejvíce proslul svou ikonickou postavu mistra Miyagiho, moudrého a laskavého senseie v kinematografickém skvostu z roku 1984 - snímku Karate Kid.

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.

Chewbaccovi hrozila smrt: Při natáčení Star Wars potřeboval zvláštní ochranu

Chewbacca, ten známý chlupatý společník, který nám všem zůstal v paměti díky Hvězdným válkám, zažil během natáčení něco, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Šlo mu totiž o život.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -