- Reklama -

Usáma Bin Ládin: Zemřel kvůli špinavému prádlu

Nebezpečný terorista Usáma bin Ládin zemřel jako nejhorší psanec.

- Reklama -

Dopadly a chytly ho jednotky Navy SEALS. Jak ho vojáci našli? Podle špinavého oblečení visícího na šňůře v jeho přísně tajném pákistánském úkrytu!

Podle nové knihy Vzestup a pád Usámy bin Ládina (The Rise and Fall of Osama bin Laden) trvalo deset let, než americká armáda a CIA chytili krvežíznivého strůjce útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Tak dlouhá doba uběhla, než se Amerika pomstila muži, kvůli kterému zemřelo 2 977 lidí. Pak ale zpravodajci konečně odhalili jeho doupě.

Po roce 2004 intenzivní pátrání po Usámovi v afghánských horách zpomalilo. Šéf Talinanu proto nařídil svému věrnému strážci Ibrahimu Saídovi Ahmedovi al-Hamídovi, aby koupil pozemek. Měl za úkol postavit pro Usámu a jeho rodinu sídlo. Dům podobný pevnosti v pákistánském Abbottábádu, píše autor knihy Peter Bergen, bývalý producent CNN.

Usáma Bin Ládin: Místo viagry se cpal sirupem z ovsa

Do tajného paláce chráněného osmnáctimetrovými zdmi s ostnatým drátem se pak masový vrah nastěhova. A ne sám, bydlel tam i se svými třemi manželkami, osmi nejmladšími dětmi a čtyřmi vnoučaty.

Manželkami zvráceného vraha byly dvaapadesátiletá dětská psycholožka Khairiah Sabar, čtyřiačtyřicetiletá básnířka Siham al-Sharif, která mu psala projevy, a hlavní zdroj jeho chtíče – sedmnáctiletá Amal al-Sadah.

Bin Ládin, který byl dost starý na to, aby byl Amaliným dědečkem. Proto se snažil udělat mladší, aby na pubrertální ženušku zapůsobil. Obarvil si šediny z vousů barvou Just for Men. A uvadající mužství posiloval pitím „Aveny, sirupu z ovsa, o němž se tvrdí, že má účinky podobné viagře“. K tomu hltal „velké množství oliv, které podle něj přinášely podobné výsledky“, píše se v knize.

Usáma se ve své pevnosti bezpečně ukrýval několik let až do roku 2010. Tehdy pákistánský donašeč informoval agenty CIA o tom, že zahlédl bílý džíp Bin Ládinova bodyguarda a sledoval ho až do areálu, ve kterém se terorista schovával.

Nalezen díky špinavému prádlu

Agenti si rychle všimli, že dům má určitě podezřelé znaky. Ačkoli ho zjevně obývali bohatí lidé, nebyly v něm žádné telefonní linky ani internet a balkon pod širým nebem v horním patře obklopovala vysoká zeď.

„Kdo si dává kolem terasy zeď na ochranu soukromí?“ zeptal se tehdejší ředitel CIA Leon Panetta svých zaměstnanců. No terorista, kdo jiný? Shoda byla okamžitá.

Z nedalekého úkrytu začali agenti špehovat areál o rozloze jednoho akru. Uvnitř nechyběla malá farma, kde se pěstovala jablka, zelenina, hroznové víno a úly s medem. Nechyběli ani slepice a kravami.

Ačkoli obyvatelé nechodili ven, agenti si uvědomili, že uvnitř žije poměrně dost lidí. Určitě víc než jen jeden osobní strážce… Podle oblečení a plenek rozvěšených k sušení na prádelní šňůře odhadli, že uvnitř je přibližně 11 obyvatel.

Při samotném zátahu na nejhledanějšího teroristu nevznikla žádná fotografie, která by místo úkrytu potvrzovala. „Ale také nikdy nenašli důkazy, které by vyvrátily domněnku, že tam žije,“ píše Bergen.

Dne 14. prosince 2010 pak šéf CIA Panetta přinesl prezidentu Baracku Obamovi důkazy, že teroristu našli. Obama byl přesvědčen, že CIA má pravdu, a dal námořnictvu zelenou k útoku na základnu. 1. května 2011 tým SEAL udeřil a zabil Usámu Bin Ládina, 54letého teroristu – nejhledanějšího muže na světě!

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -