- Reklama -

Nejlepší filmy o boxu: Top 25, které byste měli vidět

Box a film jsou neoddělitelnou součástí již od počátků filmové tvorby.

- Reklama -

Vzrušení, napětí a prudká elegance boxu se vždy dokonale hodily pro filmové plátno. Některé z prvních dochovaných filmů jsou právě filmy o boxu. Prosté, zfilmované boxerské zápasy. Po nich pak přišly filmy o boxu s dějem, biografické, dokumentární… S rostoucí popularitou tohoto sportu ve 20. století totiž rostla i obliba filmového žánru zaměřeného na boxerský sport.


Není divu, že se k boxu filmaři často vracejí. Díky slavným, násilným střetům a dlouhé historii společensky oblíbeného zápolení může být tento sport alegorií téměř na cokoli.

A také je.

Filmy o boxu často nejsou jen prosté bojové příběhy, ale nezřídka se zaměřují i na jiné věci – zkoumají chamtivé komerční prostředí tohoto bojového sportu, chudobu, násilí, rasy. Poukazují na třídní rozdíly i na to, co znamená být „člověkem“ ve světě, jehož obyvatelé se často nechovají jako lidé.

- Reklama -

Boxerské filmy mohou být i přemýšlivé filmové úvahy o tom, co mohlo být nebo co by se naopak nikdy nestalo. Vypovídají o temných duších, existencialismu prokletých… O momentech, kdy se člověk odrazí ode dna jen proto, aby ho nelítostné vnitřní soukolí boxu znovu rozžvýkalo a vyplivlo zpátky na zem.

V našem seznamu naleznete krom závažných boxerských filmů i odlehčené oslavné biografie a úsměvné parodie. Pokud milujete box, zkrátka při pohledu na náš seznam filmů prostě nepřijdete. Ať už se vám líbí cokoli.


25. Reportér v ringu (2007)

Film Roda Lurieho z roku 2007 se Samuelem L. Jacksonem a Joshem Hartnettem v hlavních rolích je stejně tak průzkumem neúspěšných spisovatelských ambicí jako těch boxerských.

Dva obory, které spolu už dlouho úzce souvisejí. Reportáže z boxerských zápasů vytvářejí boxerům kariéry a novinářům zase uznání za vhodně volená slova. O něco podobného se snaží i mladý denverský sportovní novinář (Hartnett), když se setká s bezdomovcem, kterému místní říkají „Šampión“ (Jackson).

Ukáže se, že tulák není nikdo jiný než Bob Satterfield, kdysi slavný zápasník těžké váhy. Ve své dychtivosti odvyprávět šampionův příběh začne sportovní novinář překrucovat fakta. Nejedná se o nejlepší film o boxu, co se natočil. Ale jde o inteligentní snímek o bolesti, kterou zažívají lidé od novin a boxeři.

Film je dokonce zdarma k dispozici v češtině na Youtube, najdete ho zde: https://www.youtube.com/watch?v=1LKPiWJJJAM

24. Boxer (1997)

Jedná se o příběh bývalého trestance, který se snaží dostat na správnou cestu v neklidném prostředí IRA (což byla teroristická organizace, víme? – pozn. aut.) v Belfastu 90. let. Otevře si boxerskou tělocvičnu a snaží se nabídnout rozumnou alternativu chaosu a násilí, které zuří v ulicích. Odchod z IRA se však neodpouští. A je nemožné nenechat se vtáhnout do požadavků bojujících frakcí.

Toliko děj v kostce.

Za zmínku rozhodně také stojí, že Daniel Day-Lewis kvůli roli více než rok trénoval box a techniku s Barrym McGuiganem. Podobně důkladně se na roli boxera připravoval snad už jen Robert De Niro před natáčením Zuřícího býka.

23. Hurikán v ringu (1999)

Film Normana Jewisona o životě a věznění Rubina „Hurricane“ Cartera . Carter byl v 60. letech nadějným boxerem střední váhy. Jeho kariéru však přerušilo rasově motivované zatčení a falešné uvěznění za loupežnou vraždu.

V roce 1999, kdy byl film natočen, byl Carter po téměř dvaceti letech věznění zproštěn viny. Navzdory dramatickému příběhu, který je zdánlivě připraven pro filmové zpracování, Jewison zpracoval látku podivně netečně. Film tak stojí především na charismatu a umu Denzela Washingtona, který hraje hlavní roli.

22. Těžká váha (2005)

Film Rona Howarda o skutečném bojovníkovi v těžké váze Jamesi Braddockovi.

Jde o trochu patetický, i když dobře míněný příběh o Americe 30. let.

Braddock byl miláček s kulatým obličejem, který byl nucen brát nejrůznější špatně placené práce jako manuální dělník, aby uživil svou rodinu během Velké hospodářské krize.

Jeho přezdívka „Cinderella Man“ se zrodila díky jeho neuvěřitelnému vítězství při comebacku proti šampionovi Maxi Baerovi v roce 1935.

Baer byl ve skutečnosti impozantní šampion, ale film trochu ztrácí na historické přesnosti tím, že ho vykresluje jako zjednodušeného padoucha.

Proč to tak je? Protože Baer v ringu zabil člověka, což ho pronásledovalo. Byl sice znám jako krutý soupeř, ale sotva bojoval s tak záměrnou zlobou, jakou prezentuje Howardův film.

21. Skutečný Rocky Balboa (2016)

Festivalový snímek o životě a kariéře Chucka Wepnera. Že nevíte, o koho jde? Wepner byl prodavač alkoholu na částečný úvazek a všehoschopný povaleč, který dostal šanci zápasit s Muhammadem Alim. A odboxoval s ním neuvěřitelných 15 kol! Právě na základě jeho příběhu natočil Sylvester Stallone film Rocky.

Liev Schreiber hraje Wepnera. Je to hrbící se boxer s neuvěřitelnou fyzičkou, odhodlaný podstoupit téměř jakékoli zranění, jen aby předvedl dobrou show. Režisér Phillippe Falardeau věnuje ve filmu velkou pozornost Wepnerovu dělnickému a někdy napjatému rodinnému životu. Dá se říct, že jeho patnáct minut slávy mu zjevně přerostlo přes hlavu. Jde o inteligentně natočené a promyšlené drama, ve kterém k nejzajímavějšímu vývoji dochází poté, co Chuckova sláva spojená s boxem zmizí jak pára nad hrncem.

20. Neporazitelný (2002)

Vězeňské drama Waltera Hilla je zábavně doslovným zfilmováním „co kdyby“.

Představuje hrozivého šampiona těžké váhy George Ranaře Chamberse (v podání Vinga Rhamese), muže na vrcholu sil, který je náhle poslán do vězení. Uvnitř však už nemusí být „neporazitelný“.

V base totiž sedí také Monroe Hutchen (Wesley Snipes), který je proslulý přezdívkou svými krutými boji v ringu – a také tím, že nikdy neprohrál. Konflikt mezi nimi je nevyhnutelný.

A není zrovna překvapivé, že šampion nechce uvěřit tomu, že by na něj tenhle vězeňský rváč mohl najít v ringu recept. Film se k pak ústřednímu střetu blíží svižným akčním stylem. Slovy režiséra Waltera Hilla: „Film, co je skutečně o boxu, a ne o nějaké metafoře“.

19. Noc a město (1992)

Remake klasického noir filmu z roku 1950 s Richardem Widmarkem v hlavní roli z válkou zničeného Londýna si dovolil značně pozměnit původní zápletku.

Místo děje se změnilo na New York a sport se změnil z profesionálního wrestlingu na box. V hlavní roli se představuje Robert De Niro je podnikavý, ale nepříliš úspěšný právník Harry Fabian. Ten se po advokátním neúspěchu snaží žebráním, krádežemi a půjčkami získat licenci boxerského promotéra a peníze na rozjezd vlastního zápasu. Jak se Harry stále hlouběji zaplétá do špinavého podsvětí boxerského byznysu, dostane se mezi lichváře a gangstery.

Výsledkem je fatalistický mišmaš starých noirových konvencí a moderního násilí.

18. Krev šampiona (2016)

Miles Teller se pro roli Vinnyho Pazienzy, italsko-amerického kluka z Rhode Islandu, který po těžké autonehodě bojuje s obrovskou nepřízní osudu, aby se mohl vrátit do ringu, pořádně vypracoval. Ostatně, byl k tomu důvod. Šampion Vinny Pazienza vyhrál dva zápasy o titul mistra světa, než utrpěl při autonehodě zranění páteře. Ortel lékařů byl krutý: možná nebude schopen znovu chodit – natož bojovat.

Vše nasvědčovalo tomu, že jeho kariéra v boxu je u konce. Ale nebyla… „Pazmanský ďábel“, jak se boxerovi přezdívalo, prokázal téměř nadlidskou vůli, když se dokázal vrátit do posilovny a začal trénovat. V roli jeho málomluvného, neustále opilého trenéra Kevina Rooneyho ho k tomu přiměje Aaron Eckhart.

17. Rocky Balboa (2006)

Mezi vydáním filmů Rocky V a Rocky Balboa uplynulo 15 let. Ale nestárnoucí Sylvester Stallone dodal i v důchodovém věku dalšímu pokračování Rockyho novou vážnost.

Poté, co Rocky ve videohře porazí současného šampiona Masona Dixona, zvažuje návrat do ringu.

Přestože je nabádán, aby zůstal v důchodu, rozhodne se to zkusit.

Snímek se nese v pomalém tempu, které odráží Rockyho věk i návrat k původnímu filmu. A i když je to celé děsivě nerealistické, je těžké nechtít Rockymu ještě jednou fandit.

16. Velký švindl (1995)

V této zábavné parodii na extravagantní a chamtivý svět zápasů Samuel L. Jackson bezostyšně paroduje úlisného Dona Kinga. Dostane nápad. Co takhle trochu rozfoukat staré ohně rasového napětí a vytvořit bílého vyzyvatele pro zhýčkaného černošského šampiona nejvyšší třídy (Damon Wayans)?

Nějakým způsobem vytáhne z lesa bezradného zhulence (Peter Berg) a dá mu irsko-americkou přezdívku (i když Ir není). A pak už ho pošlou téměř jistou porážku proti vládnoucímu králi těžké váhy.

Pro každého, kdo se alespoň letmo seznámil s rozmary boxerského showbyznysu, to bude zábavná podívaná.

15. Ali (2000)

Jeden z vrcholů Willa Smithe na poli seriózního herectví. Spolu s režisérem strávil nekonečné hodiny pečlivým studiem Aliho zápasů. To má za následek dostatek technické přesnosti, ale celkově snímek působí poněkud mechanicky.

Přesto Mannův film zachycuje hlavní body Aliho života, jen zhruba první hodina je přesvědčivá. Hlavní potíž nakonec spočívá v tom, že je obtížné zachytit Aliho rychlý, nadživotní šarm. To by byl ale tuhý oříšek pro každého filmaře.

14. Creed (2015)

Nejnovější pokračování Rockyho – zaměřené na potomka Apolla Creeda, Adonise – je napínavý, strhující sportovní film.

Režisér Ryan Coogler staví staré boxerské konvence na hlavu. Adonis je bohatý princ, nikoliv chudý outsider. V roli jeho soupeře vystupuje skutečný liverpoolský zápasník Tony Bellew.

Sly podává v roli Rockyho předávajícího štafetu skvělý, melancholický výkon a nechává zazářit hvězdu Michaela B. Jordana.

13. Den co den (1997)

Britský režisér Shane Meadows je pravděpodobně nejznámější díky svému filmu Taková je Anglie, skinheadskému snímku z ponurých 80. let o dělnické mládeži.

Jeho Den co den se odehrává v podobném prostředí – v opuštěném anglickém maloměstě plném nespokojených a problémových teenagerů.

Drsný amatérský boxerský klub je nejlepší způsob, jak je zaměstnat a ukáznit, a malá skupinka se tak i chová, když se box učí pod dohledem místního trenéra Boba Hoskinse.

Místní pouliční gangy začínají nacházet společnou řeč a teenagery tento sport stále více fascinuje.

12. Fighter (2010)

Christian Bale a Mark Wahlberg hrají boxerské bratry v tomto skvělém filmu Davida O. Russella o skutečných bratrech Wardových, Mickym (Wahlberg) a Dickym (Bale).

Oba byli profesionálními boxery ve velterové váze, kteří vyrůstali v době drogové a kriminální epidemie na konci 80. let v rodném městě Lowell ve státě Massachusetts.

Dicky byl kdysi nadějný bojovník, který propadl závislosti na cracku. Nyní pracuje jako trenér a blízký důvěrník svého bratra, ale ví, že se musí udržet čistý, aby byl své rodině užitečný.

Dojemné rodinné drama je stejně tak o poutech lásky a přátelství mezi bratry jako o spásné dřině a tvrdých přestávkách v profesionálním boxu.

11. Day of the fight (1951)

Stanley Kubrick začínal svou kariéru jako fotograf v New Yorku 50. let, kde zachycoval metaře, policisty či tanečníky na Broadwayi. Dávno ztracený Manhattan z poloviny 20. století se dostává do centra pozornosti v jeho krátkém dokumentárním snímku. V pouhých 12 minutách sleduje Kubrick aktivity irsko-amerického boxera střední váhy Waltera Cartiera před jeho velkým (vítězným) zápasem s Bobbym Jamesem.

Kubrick byl boxem dlouhodobě fascinován a v průběhu své kariéry se objevil v několika jeho filmech.

10. Někdo tam nahoře mě má rád (1956)

Životní příběh Rockyho Graziana. Graziana ztvárnil Paul Newman. Je to jeden z mála boxerských filmů, který začíná drsně a končí šťastně, s Grazianem na vrcholu.

Někdo tam nahoře mě má rád je realistickým pohledem na život na newyorské ulici a na to, jaký zklidňující vliv může mít box na neurvalého člověka.

9. Million dollar baby (2004)

Nezapomenutelný film Clinta Eastwooda z boxerského světa. Také patří mezi nejsmutnější filmy o boxu. Hilary Swanková v roli houževnaté a odhodlané Frankie je nezapomenutelná. Herečka pro roli intenzivně trénovala, aby v ringu vypadala a cítila se jako skutečná boxerka. Kvůli roli nabrala 19 kg svalů.

Skvělý je i Eastwoodův výkon v roli trenéra ze starých časů, který je zpočátku zmatený z myšlenky, že bude trénovat dívku. Nakonec si ale s Frankie vytvoří vztah podobný vztahu otce a dcery.

Dá se říci, že díky svému závěru, je to boxerský film, který vás s největší pravděpodobností donutí celý konec probrečet.

8. Šampión (1949)

https://www.youtube.com/watch?v=Mbe1YJVUm-s

Mladý Kirk Douglas jako zahořklý bojovník, který odmítá být znovu na mizině.

Minulost z něj udělala podlého a kritického člověka, který je na své cestě na vrchol ochoten udělat téměř kohokoli.

Šampion ukazuje všudypřítomnou korupci a amorálnost cesty k americkému snu.

7. Tyson (2008)

James Toback proniká v dokumentu do Tysonových nejhlubších motivací a myšlenkových pochodů a odhaluje inteligentního, zraněného a zjevně problémového člověka, který občas vystupuje se skutečně bizarními názory.

Zabývá se Tysonovou mimořádně tvrdou výchovou a jeho vztahem otce a syna s trenérem Cusem D’Amatou. Zabývá se i jeho nejznámějšími zápasy, katastrofálním manželstvím a uvězněním.

Prostě: pokud vás zajímají filmy o boxu, tohle byste si neměli nechat utéct.

6. Tím hůř, když padnou (1956)

Zápletka tohoto filmu vychází z nejkřiklavějšího triumfu v těžké váze v historii boxu – z příběhu Prima Carnera.

Film sleduje obřího boxera, který je uměle propagován jako budoucí šampion, aby se s ním snáze dohodli zápasy o velké peníze. Stojí za ním pestrá galerie gangsterů, kteří mu (aniž by o tom věděl) zprostředkovávají cestu k titulu.

Film The Harder They Fall je pozoruhodný tím, že se v něm naposledy objevil Humphrey Bogart.

5. Podvod (1949)

Nejspíš nejfatalističtější ze všech boxerských filmů – a určitě nejvíc poplatný filmu noir – to je ve zkratce 72 minut dlouhé drama Roberta Wise.

Robert Ryan v něm hraje boxera před jeho posledním zápasem. Je unavený a vyhlíží odchod do důchodu, ale zároveň je plný morální pravdy a hrdosti.

Audrey Totterová se jako jeho starostlivá, milující manželka, snaží svého muže ochránit před nepoctivými promotéry a mafiány, jimž na jeho blahu příliš nezáleží.

Film, který je nucen volit mezi nedůstojným vyřazením v ringu a následky mimo něj, je hluboce smutný svým existencionalismem.

4. Nadmuté město (1972)

Jeden z nejsmutnějších filmů o boxu, který můžete vidět. Duše tohoto sportu totiž spočívá v lidech z okraje společnosti – násilnících, kriminálnících, chudých přistěhovalcích, rasových menšinách. A právě na to se příběh zaměřuje. Hrdinové filmu (v podání Stacyho Keache a Jeffa Bridgese) nejsou žádní velcí machři, jen ctižádostiví muži ze zapadlého města, kteří se cítí být opuštěni zbytkem světa.

3. Rocky (1976)

Nejspíš nejslavnější film o boxu, co byl kdy natočen. A také snímek, který katapultoval Sylvestra Stalloneho mezi největší hvězdy Hollywoodu. Příběh asi ani není třeba představovat. Sly hraje italského boxera Rockyho Balbou, který se náhodou dostane k zápasu se šampionem Apollo Creedem. A víc už asi ani není třeba dodávat…

2. Zuřící býk (1980)

Když Robert De Niro poprvé předložil svému kamarádovi Martinu Scorsesemu autobiografii Jakea La Motty, režisér se zdráhal zfilmovat nepříjemný životní příběh „Býka z Bronxu“. La Motta proslul soupeřením se Sugar Rayem Robinsonem a schopností snést v ringu absurdní množství úděrů.

Mimo ring byl La Motta hrubián, který nešel pro ránu daleko ani doma. Scorsese se nevyhýbá tomu, aby ho představil se všemi krvavými detaily.

Boxerské zápasy v tomto filmu jsou pozoruhodné – ring jako by se zmenšoval a rozšiřoval, kamera klouže a víří kolem mužů jako volně se vznášející objekt a herci poskakují po plátně jako boxerští profesionálové.

1. Tělem a duší (1947)

John Garfield ztělesňuje bojovníka ve střední váze Charleyho Davise. Na jeho osobě snímek ukazuje, jak se poctivý chlapec nechá zlákat materialismem. Jde o poctivé boxerské drama.

Realistický duch prostupuje celým filmem a je to jeden z mála boxerských snímků, který se zabývá, byť jen okrajově, rasovou otázkou.

Kameraman James Wong Howe použil pro snímání zápasů až osm kamer. Někdy pro větší efekt natáčel i na kolečkových bruslích. Výsledkem je bezkonkurenční, napínavý, dechberoucí výlet do boxerského podsvětí.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.

Chewbaccovi hrozila smrt: Při natáčení Star Wars potřeboval zvláštní ochranu

Chewbacca, ten známý chlupatý společník, který nám všem zůstal v paměti díky Hvězdným válkám, zažil během natáčení něco, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Šlo mu totiž o život.

De Niro natočil film s Pacinem, který byl tak špatný, že nechtěli, aby ho někdo viděl

Proč se Robert De Niro dodnes stydí za film, který natočil s Al Pacinem? A proč lituje, že si ho vůbec někdo pustil?

Nemilovala jen muže: Anna Nicole Smithová si tajně vzala za manželku ženu

Anna Nicole Smithová, herečka a modelka, proslula především svými turbulentními vztahy s muži, které svět sledoval s nepokrytým zájmem. Až po její smrti se přišlo na méně exponovanou část jejího života - její vztah k ženám.

Tom Cruise označuje otce za tyrana a zbabělce, složitý vztah s ním měl od dětství

Jedním z těch, kdo museli v mládí překonat nepřízeň osudu, je herec Tom Cruise. V dětství se cítil jako outsider, čemuž nepomohlo to, jak se k němu choval vlastní otec.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -