- Reklama -

James Earl Jones ukončil kariéru, jeho hlas Darth Vadera ve Star Wars zůstane

V budoucích dílech Hvězdných válek bude zlověstný hlas Jamese Earla Jonese napodobovat umělá inteligence od ukrajinské firmy.

- Reklama -

James Earl Jones, který je pro Američany již desítky let charakteristickým, děsivým hlasem Dartha Vadera, nebude pro nadcházející projekty Hvězdných válek nahrávat žádné další dialogy. Vzhledem ke svému věku se rozhodl definitivně ukončit kariéru.

Anglicky mluvící fanoušci Star Wars se ale nemusí obávat, že by o autoritativní hlas s charakteristickým basovým nádechem přišli. Namísto Jonese bude čerstvé dialogy pronášet umělá inteligence, jež dokáže jeho hlas zreprodukovat, informuje Vanity Fair.

Konec po dlouhých 45 letech byl nevyhnutelný

James Earl Jones svým hlasem Vadera děsil diváky po celém světě už 45 let. Nyní, když 91letý herec definitivně roli opouštil, se postaral o to, aby zlý sithský lord děsil jeho hlasem galaxii i v daleké, předaleké budoucnosti.

„Zmínil se, že se chystá ukončit kariéru právě této postavy,“ řekl Matthew Wood, vedoucí střihač zvuku ve společnosti Lucasfilm. „Takže, co jsme mohli dělat?“

- Reklama -

Původní Vader alias Anakin Skywalker zemřel už na konci filmu Star Wars: Návrat Jediho z roku 1983. Jones si však následně roli zopakoval znovu ve filmech jako Rogue One (2016) a Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019), ačkoli jeho postavu hrál už fyzicky někdo jiný.

Zázrak jménem A.I. Respeecher

Společnost Disney, která v roce 2012 koupila Lucasfilm, si u algoritmu A.I. Respeecher poprvé objednala obnovení hercova hlasu Darth Vadera z doby před 45 lety, když se pustila do natáčení nedávné minisérie „Obi-Wan Kenobi„. Jones podle Wooda posloužil seriálu jako „laskavý kmotr“ a pomáhal „řídit výkon“ svého protějšku vytvořeného umělou inteligencí.

Wood také uvedl, že Jonesova rodina byla s výsledkem nesmírně spokojená, když v seriálu slyšela syntetické nahrávky umělé inteligence.

Tisíce souborů s hlasem Jamese Earla Jonese

Se simulací Vaderova hlasu pomocí umělé inteligence mohly nastat i určité potíže, připomíná CNN. Bylo totiž potřeba dát dohromady pořádně velký archiv hlasových souborů. „Pro postavu, jako je Darth Vader, který může mít v seriálu třeba 50 replik, bych mohl mít zpětně téměř přes 10 000 souborů,“ prozradil Wood.

Wood a jeho kolegové mají to štěstí, že mají k dispozici velké množství nahrávek Jonesova hlasu. Koneckonců James Earl Jones propůjčoval hlas antihrdinovi Hvězdných válek už od úplně prvního Star Wars filmu z roku 1977. A i díky tomu to tak zůstane i v budoucnu.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Netflix změnil děj Bridgertonových a fanoušci zuří: Láska Francescy k ženě překvapila i autorku předlohy

Ve světě "Bridgertonových" to opět vře! Tentokrát se rozhořel skandál kolem změny milostného zájmu Francescy Bridgertonové v poslední uvedené řadě seriálu. Autoři seriálu se totiž rozhodli nahradit původního mužského protagonistu, Michaela Stirlinga, ženou jménem Michaela Stirlingová. A okatá genderová záměna vyvolala bouři reakcí mezi fanoušky i autorkou předlohy, Julií Quinnovou.

Céline Dion se přiznala ke zneužívání nebezpečných léků, propadla jim kvůli své nemoci

Céline Dion, zpěvačka známá svým neuvěřitelným hlasem, mohla klidně zemřít na předávkování léky. Bojuje totiž s vzácnou nemocí – Stiff-Person Syndromem (SPS), který způsobuje svalové křeče a bolesti. To vedlo Céline Dion k užívání smrtelně nebezpečných dávek léků.

Hvězda filmu Flashdance vypadá po šedesátce o desítky let mladší. Kvůli roli lesbičky dostávala dopisy od Ku-klux-klanu

Jennifer Bealsová, která se do paměti diváků zapsala jako svářečka Alex Owensová ve filmu Flashdance, dnes září snad ještě více než před čtyřmi desetiletími. Její krása je důkazem, že skutečná elegance prostě nezestárne. Bealsová totiž vypadá o desítky let mladší než je její skutečný věk.

Kevin Spacey přiznal, že je bez peněz. Kvůli dluhům musí prodat svůj luxusní dům v aukci

Kevin Spacey, kdysi jeden z nejoblíbenějších herců Hollywoodu, se v současnosti potýká s vážnými finančními problémy. Herec, který byl kdysi hvězdou seriálu "Dům z karet" a vydělával až 20 milionů dolarů za rok, nyní čelí hrozbě bankrotu a musí rozprodávat svůj majetek.

Woody Harrelson trpěl kvůli otci: Byl to takový normální zabiják, co seděl za vraždu soudce

Woody Harrelson, slavný americký herec známý z filmů jako "Takoví normální zabijáci" a "Zombieland", má za sebou fascinující, ale také temný rodinný příběh. Jeho otec, Charles Harrelson, byl notoricky známý nájemný vrah, jehož život byl plný kriminality a násilí.

Recenze: Třetí Bridgertonovi pokulhávají za svými předchůdci, odklon od předlohy se nedaří

Třetí řada oblíbeného seriálu Bridgertonovi se vratila na obrazovky a přináší smíšené reakce. Série, která se proslavila vášnivou kombinací romantiky a společenských intrik, se tentokrát zaměřuje na postavy Colina Bridgertona a Penelope Featheringtonové. Zatímco první dvě série přinesly do popředí vzrušující a dynamické příběhy, třetí řada je dosud v zásadních momentech o poznání méně přesvědčivá.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -