- Reklama -

James Earl Jones ukončil kariéru, jeho hlas Darth Vadera ve Star Wars zůstane

V budoucích dílech Hvězdných válek bude zlověstný hlas Jamese Earla Jonese napodobovat umělá inteligence od ukrajinské firmy.

- Reklama -

James Earl Jones, který je pro Američany již desítky let charakteristickým, děsivým hlasem Dartha Vadera, nebude pro nadcházející projekty Hvězdných válek nahrávat žádné další dialogy. Vzhledem ke svému věku se rozhodl definitivně ukončit kariéru.

Anglicky mluvící fanoušci Star Wars se ale nemusí obávat, že by o autoritativní hlas s charakteristickým basovým nádechem přišli. Namísto Jonese bude čerstvé dialogy pronášet umělá inteligence, jež dokáže jeho hlas zreprodukovat, informuje Vanity Fair.

Konec po dlouhých 45 letech byl nevyhnutelný

James Earl Jones svým hlasem Vadera děsil diváky po celém světě už 45 let. Nyní, když 91letý herec definitivně roli opouštil, se postaral o to, aby zlý sithský lord děsil jeho hlasem galaxii i v daleké, předaleké budoucnosti.

„Zmínil se, že se chystá ukončit kariéru právě této postavy,“ řekl Matthew Wood, vedoucí střihač zvuku ve společnosti Lucasfilm. „Takže, co jsme mohli dělat?“

- Reklama -

Původní Vader alias Anakin Skywalker zemřel už na konci filmu Star Wars: Návrat Jediho z roku 1983. Jones si však následně roli zopakoval znovu ve filmech jako Rogue One (2016) a Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019), ačkoli jeho postavu hrál už fyzicky někdo jiný.

Zázrak jménem A.I. Respeecher

Společnost Disney, která v roce 2012 koupila Lucasfilm, si u algoritmu A.I. Respeecher poprvé objednala obnovení hercova hlasu Darth Vadera z doby před 45 lety, když se pustila do natáčení nedávné minisérie „Obi-Wan Kenobi„. Jones podle Wooda posloužil seriálu jako „laskavý kmotr“ a pomáhal „řídit výkon“ svého protějšku vytvořeného umělou inteligencí.

Wood také uvedl, že Jonesova rodina byla s výsledkem nesmírně spokojená, když v seriálu slyšela syntetické nahrávky umělé inteligence.

Tisíce souborů s hlasem Jamese Earla Jonese

Se simulací Vaderova hlasu pomocí umělé inteligence mohly nastat i určité potíže, připomíná CNN. Bylo totiž potřeba dát dohromady pořádně velký archiv hlasových souborů. „Pro postavu, jako je Darth Vader, který může mít v seriálu třeba 50 replik, bych mohl mít zpětně téměř přes 10 000 souborů,“ prozradil Wood.

Wood a jeho kolegové mají to štěstí, že mají k dispozici velké množství nahrávek Jonesova hlasu. Koneckonců James Earl Jones propůjčoval hlas antihrdinovi Hvězdných válek už od úplně prvního Star Wars filmu z roku 1977. A i díky tomu to tak zůstane i v budoucnu.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Režisér Denis Villeneuve naznačil, že bude i třetí díl filmu Duna

Denis Villeneuve, režisér sci-fi snímku Duna, si dělá naděje na vytvoření trilogie. Nastínil možnost vzniku případné "Třetí části".

Představitelka Wonder Woman promluvila o zraněních, která utrpěla během natáčení

Izraelská herečka a hlavní hrdinka filmu "Wonder Woman," Gal Gadotová, promluvila o zraněních, která utrpěla během natáčení svých filmových projektů.

Disney ukázal první trailer na druhou sérii Lokiho

Disney konečně zveřejnil první (a pořádně napínavý) trailer k očekávané druhé řadě seriálu Loki, která bude podle prvních ukázek plná překvapení a známých tváří.

Film o Peaky Blinders se akcí vyrovná bondovkám, slibuje tvůrce Steven Knight

Fanoušci Peaky Blinders, připravte se na výbušnou lahůdku! Tvůrce seriálu Steven Knight prozradil, že se chystá filmová adaptace populární rodinné kriminální ságy, která by měla konkurovat legendární sérii o Jamesi Bondovi.

Novinky na Netflixu červenec 2023: Sci-fi komedie s Jamiem Foxxem a loučení s Cavillovým Geraltem

I o prázdninách si Netflix s příchodem nového měsíce přichystal novou várku filmů a seriálů. Které stojí v červenci nejvíc za pozornost?

Emily v Paříži 4. série: Datum natáčení se posunulo o 2 měsíce

Chystá se další vzrušující dobrodružství ve městě světel, protože Emily v Paříži se dočká 4. série.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -