- Reklama -

James Earl Jones ukončil kariéru, jeho hlas Darth Vadera ve Star Wars zůstane

V budoucích dílech Hvězdných válek bude zlověstný hlas Jamese Earla Jonese napodobovat umělá inteligence od ukrajinské firmy.

- Reklama -

James Earl Jones, který je pro Američany již desítky let charakteristickým, děsivým hlasem Dartha Vadera, nebude pro nadcházející projekty Hvězdných válek nahrávat žádné další dialogy. Vzhledem ke svému věku se rozhodl definitivně ukončit kariéru.

Anglicky mluvící fanoušci Star Wars se ale nemusí obávat, že by o autoritativní hlas s charakteristickým basovým nádechem přišli. Namísto Jonese bude čerstvé dialogy pronášet umělá inteligence, jež dokáže jeho hlas zreprodukovat, informuje Vanity Fair.

Konec po dlouhých 45 letech byl nevyhnutelný

James Earl Jones svým hlasem Vadera děsil diváky po celém světě už 45 let. Nyní, když 91letý herec definitivně roli opouštil, se postaral o to, aby zlý sithský lord děsil jeho hlasem galaxii i v daleké, předaleké budoucnosti.

„Zmínil se, že se chystá ukončit kariéru právě této postavy,“ řekl Matthew Wood, vedoucí střihač zvuku ve společnosti Lucasfilm. „Takže, co jsme mohli dělat?“

Původní Vader alias Anakin Skywalker zemřel už na konci filmu Star Wars: Návrat Jediho z roku 1983. Jones si však následně roli zopakoval znovu ve filmech jako Rogue One (2016) a Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019), ačkoli jeho postavu hrál už fyzicky někdo jiný.

Zázrak jménem A.I. Respeecher

Společnost Disney, která v roce 2012 koupila Lucasfilm, si u algoritmu A.I. Respeecher poprvé objednala obnovení hercova hlasu Darth Vadera z doby před 45 lety, když se pustila do natáčení nedávné minisérie „Obi-Wan Kenobi„. Jones podle Wooda posloužil seriálu jako „laskavý kmotr“ a pomáhal „řídit výkon“ svého protějšku vytvořeného umělou inteligencí.

Wood také uvedl, že Jonesova rodina byla s výsledkem nesmírně spokojená, když v seriálu slyšela syntetické nahrávky umělé inteligence.

Tisíce souborů s hlasem Jamese Earla Jonese

Se simulací Vaderova hlasu pomocí umělé inteligence mohly nastat i určité potíže, připomíná CNN. Bylo totiž potřeba dát dohromady pořádně velký archiv hlasových souborů. „Pro postavu, jako je Darth Vader, který může mít v seriálu třeba 50 replik, bych mohl mít zpětně téměř přes 10 000 souborů,“ prozradil Wood.

Wood a jeho kolegové mají to štěstí, že mají k dispozici velké množství nahrávek Jonesova hlasu. Koneckonců James Earl Jones propůjčoval hlas antihrdinovi Hvězdných válek už od úplně prvního Star Wars filmu z roku 1977. A i díky tomu to tak zůstane i v budoucnu.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Vnučka Elvise Presleyho lhala o svém zpěvu kvůli roli v novém seriálu

Riley Keoughová, vnučka Elvise Presleyho, získala roli hlavní postavy v nejnovějším seriálu společnosti Prime Video Daisy Jones and The Six.

Novinky na Netflixu březen 2023: Nové díly seriálu Ty a krimi s Idrisem Elbou

Netflix oznámil březnovou nabídku, které dominují očekávané novinky jako 2. část 4. řady seriálu Ty, nová řada Světla a stínů a film Luther: Pád z nebes.

Stranger Things dostanou prequel: Děj se zaměří na mladého Hoppera

Svět seriálu Stranger Things se rozšíří o nový prequel, tentokrát však nebude na Netflixu. Fanoušci oblíbeného sci-fi seriálu se dočkají divadelního představení s názvem “Stranger Things: The First Shadow", které bude mít premiéru koncem roku 2023 v londýnském divadle Phoenix.

Regé-Jean Page promluvil o svém odchodu ze seriálu Bridgertonovi

Odchod Regé-Jean Page ze seriálu Bridgertonovi šokoval fanoušky po celém světě. Navzdory obrovskému úspěchu jeho vévody z Hastingsu se herec do seriálu neplánuje vrátit. V rozhovoru pro Vanity Fair Page prozradil, proč ze seriálu odešel a proč si myslí, že to bylo správné rozhodnutí.

Daisy Jones & the Six: Příběh o slávě, štěstí a zlomených srdcích

Koncem 70. let svět zachvátila elektrizující hudba folkrockové skupiny Daisy Jones & the Six, která se z neznámého prostředí stala jednou z největších světových kapel. V zákulisí však kapelu sužovaly hádky, závislost a bolest srdce, což nakonec vedlo k jejímu dramatickému rozpadu.

1923 2. série: Návrat synovce Spencera. Co prozradil jeho představitel?

Složitá časová osa Yellowstonu se v prequelu s Harrisonem Fordem a Helen Mirrenovou v hlavních rolích odehrává v roce 1923. Co přinese 2. série tohoto úspěšného seriálu?
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -