- Reklama -

James Earl Jones ukončil kariéru, jeho hlas Darth Vadera ve Star Wars zůstane

V budoucích dílech Hvězdných válek bude zlověstný hlas Jamese Earla Jonese napodobovat umělá inteligence od ukrajinské firmy.

- Reklama -

James Earl Jones, který je pro Američany již desítky let charakteristickým, děsivým hlasem Dartha Vadera, nebude pro nadcházející projekty Hvězdných válek nahrávat žádné další dialogy. Vzhledem ke svému věku se rozhodl definitivně ukončit kariéru.

Anglicky mluvící fanoušci Star Wars se ale nemusí obávat, že by o autoritativní hlas s charakteristickým basovým nádechem přišli. Namísto Jonese bude čerstvé dialogy pronášet umělá inteligence, jež dokáže jeho hlas zreprodukovat, informuje Vanity Fair.

Konec po dlouhých 45 letech byl nevyhnutelný

James Earl Jones svým hlasem Vadera děsil diváky po celém světě už 45 let. Nyní, když 91letý herec definitivně roli opouštil, se postaral o to, aby zlý sithský lord děsil jeho hlasem galaxii i v daleké, předaleké budoucnosti.

„Zmínil se, že se chystá ukončit kariéru právě této postavy,“ řekl Matthew Wood, vedoucí střihač zvuku ve společnosti Lucasfilm. „Takže, co jsme mohli dělat?“

- Reklama -

Původní Vader alias Anakin Skywalker zemřel už na konci filmu Star Wars: Návrat Jediho z roku 1983. Jones si však následně roli zopakoval znovu ve filmech jako Rogue One (2016) a Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019), ačkoli jeho postavu hrál už fyzicky někdo jiný.

Zázrak jménem A.I. Respeecher

Společnost Disney, která v roce 2012 koupila Lucasfilm, si u algoritmu A.I. Respeecher poprvé objednala obnovení hercova hlasu Darth Vadera z doby před 45 lety, když se pustila do natáčení nedávné minisérie „Obi-Wan Kenobi„. Jones podle Wooda posloužil seriálu jako „laskavý kmotr“ a pomáhal „řídit výkon“ svého protějšku vytvořeného umělou inteligencí.

Wood také uvedl, že Jonesova rodina byla s výsledkem nesmírně spokojená, když v seriálu slyšela syntetické nahrávky umělé inteligence.

Tisíce souborů s hlasem Jamese Earla Jonese

Se simulací Vaderova hlasu pomocí umělé inteligence mohly nastat i určité potíže, připomíná CNN. Bylo totiž potřeba dát dohromady pořádně velký archiv hlasových souborů. „Pro postavu, jako je Darth Vader, který může mít v seriálu třeba 50 replik, bych mohl mít zpětně téměř přes 10 000 souborů,“ prozradil Wood.

Wood a jeho kolegové mají to štěstí, že mají k dispozici velké množství nahrávek Jonesova hlasu. Koneckonců James Earl Jones propůjčoval hlas antihrdinovi Hvězdných válek už od úplně prvního Star Wars filmu z roku 1977. A i díky tomu to tak zůstane i v budoucnu.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.

Nejobsazovanější v Hollywoodu: Eric Roberts má na kontě více než 700 rolí

Eric Roberts je nejvíce obsazovaným hercem Hollywoodu. Kromě své slavnější sestry v tomhle trumfl i ostatní velká jména filmového průmyslu.

Ralph Macchio byl na začátku Cobra Kai o pět let starší než mistr Miyagi v původním Karate Kidovi

Výtečný umělec, Noriyuki "Pat" Morita nejvíce proslul svou ikonickou postavu mistra Miyagiho, moudrého a laskavého senseie v kinematografickém skvostu z roku 1984 - snímku Karate Kid.

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.

Chewbaccovi hrozila smrt: Při natáčení Star Wars potřeboval zvláštní ochranu

Chewbacca, ten známý chlupatý společník, který nám všem zůstal v paměti díky Hvězdným válkám, zažil během natáčení něco, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Šlo mu totiž o život.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -