- Reklama -

Je seriál Papírový dům: Korea stejný jako původní Papírový dům?

O čem přesně je seriál Papírový dům: Korea? Je to nová loupež zasazená do stejného světa? Pouhopouhý remake známého španělského hitu? Nebo něco úplně jiného? Odpověď zní: od všeho trochu.

- Reklama -

Seriál Papírový dům, známý také pod názvem La Casa de Papel, došel loni po pěti výpravných řadách k výbušnému závěru. Pro španělský seriál to znamenalo konec, ale pro svět Papírovéh domu o úplný závěr nešlo. Seriál Papírový dům se totiž nedávno rozšířil o asijskou verzi Papírový dům: Korea, která je nyní dostupná na Netflixu. Vzhledem k podobnosti názvu se slavným seriálem mnoho fanoušků jistě zajímá, o čem Papírový dům: Korea je a co má společného s původním seriálem. Tak to pojďme zjistit.

Papírový dům: Korea je adaptací španělského seriálu La Casa De Papel. Scénárista seriálu Ryu Yong Jae nijak netají, že ho fascinoval původní španělský seriál a nechal se inspirovat k jeho předělávce tak, že do děje, zápletky a postav přidal svůj vlastní styl. Alespoň to říká… Ale jak se mu to povedlo?

Tvůrci chtěli vytvořit něco neotřelého

Tvůrci korejského seriálu obecně nijak netajili, že vytvořit nový seriál na starých základech pro ně byl náročný úkol, protože adaptovali hit, který vyvolal obrovskou vlnu zájmu po celém světě.

V rozhovoru pro Indian Express režisér Kim Hong-sun zdůraznil, že ačkoli zápletka zůstává de facto stejná, jsou to postavy, díky kterým je nový seriál vzrušující. „Říkal jsem si, že když přeložíme pozadí a postavy do korejštiny, může se zrodit něco neotřelého. A tak jsme začali,“ řekl Hong-sun.

- Reklama -

Stejná jména, stejné motivace

Přes odvážná prohlášení je ale nakonec „Money Heist: Korea“ spíše jen crossover, remake původního dramatu s korejským nádechem. Seriál zůstává věrný původní zápletce, v níž tajemný zločinecký mozek naverbuje skupinu zlodějů, aby mu pomohli provést odvážnou loupež ve španělské národní mincovně. I tady se setkáváme se skupinou zločinců, kteří jsou otráveni nedostatkem majetku a rozhodnou se, že vyloupí jednu z největších finančních institucí ve své zemi. Dokonce se jmenují stejně jako v původním seriálu – Profesor, Berlín, Tokio, Nairobi atd.

Postavy si navíc zachovávají některé fyzické a osobnostní paralely se svými protějšky z „Casa de Papel“: Tokio je zatvrzelá jako nikdo jiný. Moskva, statný a vousatý, se často snaží uklidnit svého horkokrevného, pohledného syna Denvera. Rio je roztomilý naiva. Nairobi si dělá, co chce. A Berlín – kterého fanoušci „Hry na oliheň“ okamžitě poznají – si s ničím nezadá.

Mezi oběma seriály je tak sice spousta podobností, ale najde se tu i několik zásadních rozdílů.

Změnilo se jen prostředí a masky

Mnoho prvků zápletky je totiž kulturně specifických pro danou zemi. Například v původním Papírovém domu byl Berlin (hrál ho Pedro Alonso) smrtelně nemocný a Profesorův (Alvaro Morte) tajný bratr.

V korejské verzi ale postava Berlina (Park Hae-soo) unikla službě v táboře nucených prací v Severní Koreji. Další zjevnou odlišností je pak používání masek při loupeži. Zatímco díky La Casa de Papel se stala synonymem vzdoru maska Salvadora Dalího, v asijském provedení můžeme sledovat zločince s maskou Hahoetal, což je tradiční maska používaná v Koreji při tanečních vystoupeních.

Fanoušky původního hitu seriál nenadchne

Přidáním korejských kulturních odkazů a jemných nuancí se tvůrcům jakžtakž daří udržet seriál zajímavý a koukatelný. Chybí mu však to hlavní – moment překvapení. Zvraty jsou předvídatelné, zvlášť pokud jste viděli původní seriál.

Hlavní dějové linie, díky nimž se seriál stal celosvětovým hitem, jsou pak vyzdvihovány až oslavným způsobem scénu po scéně. Nechybí momenty Profesora, který zázračně uniká policii, ani vnitřní konflikty mezi gangem lupičů. Bohužel, i jejich budování zůstává beze změny.

Proto seriál nejspíš potěší jen diváky, kteří původní hit vůbec neviděli. Fanouškům původního La Casa De Papel toho seriál Papírový dům: Korea může nabídnout jen málo.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Eddie Murphy nečekaně upřímně přiznal, co pro něj znamenají kruté kritiky jeho filmů

S více než padesáti filmy v jeho repertoáru, kariérou trvající desetiletí a řadou ocenění na svém kontě, Eddie Murphy patří k nejvýznamnějším hercům své generace. A také nejkritizovanějším… Nedávno přiznal, jaký má ke kritice svých filmů postoj.

Amber Heardová u soudu tvrdila, že za její konec v Aquamanovi může Jason Momoa

Po neúspěšném soudním sporu proti Johnnymu Deppovi se Amber Heardová rozhodla jít k soudu kvůli kolegům Jasonovi Momoovi a režisérovi Jamesi Wanovi kvůli jejich chování na place při natáčení pokračování Aquamana.

Poskrvněná pověst Vince Vaugna: Při kolegově sporu se postavil na stranu rasismu

Na počátku 21. století patřil Vince Vaughn mezi nejobsazovanější hollywoodské herce, pak ale jeho kariéru nabrala nečekaný směr a rolí mu ubývalo. Jedním z důvodů, proč to tak je, může být i spor jeho černošského kolegy kvůli filmu Trable v ráji, při kterém se Vaughn nezachoval zrovna nejlépe.

Kevin Costner si filmem Vodní svět málem úplně zničil kariéru

Kevin Costner patří už léta mezi uznávané herce, ale v devadesátých letech se neúspěšným filmem téměř připravil o slušně rozjetou kariéru.

Nejapný žert v Bradavicích: Alan Rickman legendárně ztrapnil Daniela Radcliffa

Když Daniel Radcliffe propagoval svůj film "Rohy", obrátil se na skrz Reddit na fanoušky a odpověděl jim na řadu otázek . Jak se dalo čekat, nejvíc jich směřovalo na jeho účinkování ve filmech Harry Potter. Radcliffe přiznal, že se při natáčení stal obětí "pranku" od Alana Rickmana.

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -