- Reklama -

Stranger Things: Kdo je Vecna a jak je spojený s Victorem Creelem?

Pokud sledujete seriál Stragner Things, měli byste mít přehled o největším monstru, které se objevilo v poslední sérii.

- Reklama -

Ve čtvrté sérii seriálu Stranger Things se objevil nový padouch, který terorizuje Hawkins. Dostal přezdívku Vecna. Kdo je ale Vecna a jak souvisí s další novou postavou – Victorem Creelem?

V první epizodě čtvrté série Stranger Things vidí roztleskávačka Chrissy (hraje ji Grace Van Dien) postavu podobnou démonovi, kterou je později posedlá. Démon, kterému parta přezdívá Vecna, Chrissy zabije. Později se zaměří na Freda Bensona (Logan Riley Bruner), kolegu Nancy ze školních novin.

Není překvapením, že se Nancy (Natalia Dyer), Dustin (Gaten Matarazzo), Lucas (Caleb McLaughlin), Max (Sadie Sink) a Steve (Joe Keery) rozhodnou jejich smrt vyšetřit a Vecnu vypátrat. Následuje šokující zvrat událostí, při němž Nancy odhalí Vecnovo spojení s vrahem Victorem Creelem (Robert Englund). Zároveň se Jedenáctka, která se vrátila k doktoru Brennerovi (Matthew Modine), aby získala zpět své schopnosti, dozvídá, jak pomohla vytvořit Upside Down a jaký je Vecnův původ.

Kdo je Vecna a jak souvisí s Victorem Creelem?

V závěrečné půlhodině sedmého dílu nové řady Stranger Things se ukázalo, že Vecna je ve skutečnosti syn Victora Creela, který chtěl ovládnout svět. Victor Creel to netušil. Domníval se, že jeho syn je prostě jen příliš „citlivý“ na poměry světa. Ve skutečnosti měl ale stejně zázračné schopnosti jako Eleven.

- Reklama -

Synem Victora Creela byl totiž Peter Ballard, známý jako chlapec Henry z laboratoří v Hawkinsu. A tenhle Peter Ballard je ve skutečnosti Jednička. Byl vůbec prvním dítětem, se kterým doktor Brenner pracoval. První, které mělo schopnosti. Když pak Peter vysvětloval, jak se dostal do péče doktora Brennera, Nancy v Upside down viděla, jak jako malé dítě zabil svou matku a sestru a mučil svého otce Victora.

„Stejně jako ty jsem nezapadal mezi ostatní děti,“ vysvětlil Peter Jedenáctce při jednom z jejich hovorů. „Něco se mnou bylo špatně. Všichni učitelé a doktoři říkali, že jsem ‚vadný‘. Rodiče si mysleli, že změna prostředí by mě mohla vyléčit. Bylo to absurdní. Jako by tady byl svět jiný.“

Chlapec protkaný zlem, co miluje pavouky

Petera jsme pak díky tomu mohli vidět jako dítě, které objevilo hnízdo pavouků černých vdov. Fascinovali ho. „Jsou to bohové našeho světa, nejdůležitější ze všech predátorů, znehybňují a živí se slabými, vnášejí řád a rovnováhu do nestabilního ekosystému,“ řekl El. „Ale lidský svět tuto harmonii narušoval, lidé jsou přitom jedinečným druhem škůdců, množí se a otravují náš svět, a přitom si vynucují vlastní strukturu – hluboce nepřirozenou strukturu.“

„Tam, kde ostatní viděli řád, já viděl svěrací kazajku. Krutý, utlačující svět diktovaný pravidly, vteřinami, minutami, hodinami, dny, týdny, měsíci, roky, desetiletími, každý život je vybledlou, menší kopií toho předchozího,“ sdělil Peter Jedenáctce. „Probudit se, jíst, spát, rozmnožovat se a zemřít. Všichni jen čekají, čekají, až to všechno skončí, a přitom den co den hrají v hloupé, strašné hře.“

Peter Jedenáctce vysvětlil, že „nemohl“ dodržet přání rodičů a rozhodl se vzít věci do vlastních rukou. Pomocí svých schopností nahlédl do minulosti svých rodičů a promítl jim zpět hrozné okamžiky jejich života. Prozradil, že jeho otec Viktor věřil, že jejich dům je posedlý, ale jeho matka věděla, že se synem je něco jinak.

Původce zázračných schopností nešel ovládat

Protože rodiče chtěli Petera poslat k novému lékaři, použil na ně své schopnosti. Matku a sestru zabil. Jenže vraždení pomocí schopností ho vyčerpalo, upadl do kómatu a převezli ho do nemocnice. V důsledku toho se jeho otec Viktor dočkal obvinění z vraždy své rodiny. A poslali ho do zabezpečené nemocnice, kde všichni věří, že je duševně nemocný.

Ve skutečnosti ale Viktora mučil jeho vlastní syn Peter, který se následně v laboratořích v Hawkinsu stal Jedničkou. Jakmile se totiž Peter po vraždě matky a sestry probral z kómatu, dostal se do péče doktora Brennera. A ten na něm začal experimentovat. Byl tak ohromen jeho schopnostmi, že z vzorků jeho krve vytvořil další jemu podobné děti, což vedlo ke zrození Jedenáctky a mnoha dalších.

Doktor Brenner ale Petera nikdy naplno neovládl. Udělal z něj laboratorního vězně, s implantátem v krku, který mu bránil v používání jeho schopností. Peter proto ještě jako dospělý pracoval v laboratoři. Ovšem jen do chvíle, kdy lstí přesvědčil Eleven, aby ho zařízení pomocí svých schopností zbavila. Jako pomstu doktoru Brennerovi zabil všechny doktory, sestry a další děti v laboratoři.

Dokáže Eleven porazit svého skutečného „Otce“?

Eleven nečekala, že se tohle stane. Když se dozvěděla pravdu o Petrovi, odmítla se k němu přidat. Peter se proto pokusil Eleven zabít.

Eleven však našla dost síly, aby se mu ubránila. S likvidací Petera ale nechtěně vytvořila Upside Down. Když se pak Nancy dozvěděla pravdu o Vecnově původu, liány, které držely monstrum ve světě Upside down, sklouzly z jeho zápěstí, aby odhalily tetování „001“ potvrzující, že je právě Vecna Jednička.

Co to bude znamenat pro vývoj děje, se dozvíme až v posledních dvou epizodách 4. řady, které se na Netflixu objeví 1. července.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Skrytý odkaz na Hru o trůny v Rodu draka: Tvůrci pomocí dračích vajec šikovně propojují oba světy

Poslední epizoda seriálu Rod draka přinesla pro fanoušky Hry o trůny nečekanou nápovědu, která odkazuje na původ Daenerysiných dračích vajec. Rhaenyra Targaryen, ve snaze ochránit své potomky před hrozícím konfliktem, posílá svou nevlastní dceru Rhaenu do Pentosu a věnuje jí čtyři dračí vejce. Tento významný dar není jen obyčejným gestem, ale klíčovou vazbou na budoucnost rodu Targaryen.

Recenze: Akolytka ukazuje svět Star Wars v novém světle na příběhu plném vražd

Nový přírůstek ve světě Star Wars, seriál "Akolytka" z produkce Lucasfilm a Disney+, vás okamžitě vtáhne do neznámé éry Vrcholné republiky, doby zhruba sto let před událostmi "Skryté hrozby". Je to období, kdy mír a stabilita Jediů čelí nečekané výzvě. Příběh následuje mladou dívku jménem Mae, která používá Sílu k vraždám Jediů, což spouští napínavé a temné vyšetřování vedené rytíři Jedi.

Recenze: Čtvrtá řada seriálu Banda přináší zatím nejtemnější podívanou. Přesto to nepřestává být zábava

Pokud jste si mysleli, že seriál Banda (v originále The Boys) už nemůže být temnější, pak vás čtvrtá řada už zcela jistě vyvedla z omylu. Tvůrce Eric Kripke a jeho tým se nám totiž rozhodli přinést zatím nejtemnější kapitolu seriálu, který se nyní víc než kdy jindy noří do politických a sociálních hlubin moderní Ameriky. Jakmile se objevil první díl nové řady, bylo jasné, že nás čeká něco mimořádného.

Netflix změnil děj Bridgertonových a fanoušci zuří: Láska Francescy k ženě překvapila i autorku předlohy

Ve světě "Bridgertonových" to opět vře! Tentokrát se rozhořel skandál kolem změny milostného zájmu Francescy Bridgertonové v poslední uvedené řadě seriálu. Autoři seriálu se totiž rozhodli nahradit původního mužského protagonistu, Michaela Stirlinga, ženou jménem Michaela Stirlingová. A okatá genderová záměna vyvolala bouři reakcí mezi fanoušky i autorkou předlohy, Julií Quinnovou.

Céline Dion se přiznala ke zneužívání nebezpečných léků, propadla jim kvůli své nemoci

Céline Dion, zpěvačka známá svým neuvěřitelným hlasem, mohla klidně zemřít na předávkování léky. Bojuje totiž s vzácnou nemocí – Stiff-Person Syndromem (SPS), který způsobuje svalové křeče a bolesti. To vedlo Céline Dion k užívání smrtelně nebezpečných dávek léků.

Hvězda filmu Flashdance vypadá po šedesátce o desítky let mladší. Kvůli roli lesbičky dostávala dopisy od Ku-klux-klanu

Jennifer Bealsová, která se do paměti diváků zapsala jako svářečka Alex Owensová ve filmu Flashdance, dnes září snad ještě více než před čtyřmi desetiletími. Její krása je důkazem, že skutečná elegance prostě nezestárne. Bealsová totiž vypadá o desítky let mladší než je její skutečný věk.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -