- Reklama -

Stranger Things: Kdo je Vecna a jak je spojený s Victorem Creelem?

Pokud sledujete seriál Stragner Things, měli byste mít přehled o největším monstru, které se objevilo v poslední sérii.

- Reklama -

Ve čtvrté sérii seriálu Stranger Things se objevil nový padouch, který terorizuje Hawkins. Dostal přezdívku Vecna. Kdo je ale Vecna a jak souvisí s další novou postavou – Victorem Creelem?

V první epizodě čtvrté série Stranger Things vidí roztleskávačka Chrissy (hraje ji Grace Van Dien) postavu podobnou démonovi, kterou je později posedlá. Démon, kterému parta přezdívá Vecna, Chrissy zabije. Později se zaměří na Freda Bensona (Logan Riley Bruner), kolegu Nancy ze školních novin.

Není překvapením, že se Nancy (Natalia Dyer), Dustin (Gaten Matarazzo), Lucas (Caleb McLaughlin), Max (Sadie Sink) a Steve (Joe Keery) rozhodnou jejich smrt vyšetřit a Vecnu vypátrat. Následuje šokující zvrat událostí, při němž Nancy odhalí Vecnovo spojení s vrahem Victorem Creelem (Robert Englund). Zároveň se Jedenáctka, která se vrátila k doktoru Brennerovi (Matthew Modine), aby získala zpět své schopnosti, dozvídá, jak pomohla vytvořit Upside Down a jaký je Vecnův původ.

Kdo je Vecna a jak souvisí s Victorem Creelem?

V závěrečné půlhodině sedmého dílu nové řady Stranger Things se ukázalo, že Vecna je ve skutečnosti syn Victora Creela, který chtěl ovládnout svět. Victor Creel to netušil. Domníval se, že jeho syn je prostě jen příliš „citlivý“ na poměry světa. Ve skutečnosti měl ale stejně zázračné schopnosti jako Eleven.

- Reklama -

Synem Victora Creela byl totiž Peter Ballard, známý jako chlapec Henry z laboratoří v Hawkinsu. A tenhle Peter Ballard je ve skutečnosti Jednička. Byl vůbec prvním dítětem, se kterým doktor Brenner pracoval. První, které mělo schopnosti. Když pak Peter vysvětloval, jak se dostal do péče doktora Brennera, Nancy v Upside down viděla, jak jako malé dítě zabil svou matku a sestru a mučil svého otce Victora.

„Stejně jako ty jsem nezapadal mezi ostatní děti,“ vysvětlil Peter Jedenáctce při jednom z jejich hovorů. „Něco se mnou bylo špatně. Všichni učitelé a doktoři říkali, že jsem ‚vadný‘. Rodiče si mysleli, že změna prostředí by mě mohla vyléčit. Bylo to absurdní. Jako by tady byl svět jiný.“

Chlapec protkaný zlem, co miluje pavouky

Petera jsme pak díky tomu mohli vidět jako dítě, které objevilo hnízdo pavouků černých vdov. Fascinovali ho. „Jsou to bohové našeho světa, nejdůležitější ze všech predátorů, znehybňují a živí se slabými, vnášejí řád a rovnováhu do nestabilního ekosystému,“ řekl El. „Ale lidský svět tuto harmonii narušoval, lidé jsou přitom jedinečným druhem škůdců, množí se a otravují náš svět, a přitom si vynucují vlastní strukturu – hluboce nepřirozenou strukturu.“

„Tam, kde ostatní viděli řád, já viděl svěrací kazajku. Krutý, utlačující svět diktovaný pravidly, vteřinami, minutami, hodinami, dny, týdny, měsíci, roky, desetiletími, každý život je vybledlou, menší kopií toho předchozího,“ sdělil Peter Jedenáctce. „Probudit se, jíst, spát, rozmnožovat se a zemřít. Všichni jen čekají, čekají, až to všechno skončí, a přitom den co den hrají v hloupé, strašné hře.“

Peter Jedenáctce vysvětlil, že „nemohl“ dodržet přání rodičů a rozhodl se vzít věci do vlastních rukou. Pomocí svých schopností nahlédl do minulosti svých rodičů a promítl jim zpět hrozné okamžiky jejich života. Prozradil, že jeho otec Viktor věřil, že jejich dům je posedlý, ale jeho matka věděla, že se synem je něco jinak.

Původce zázračných schopností nešel ovládat

Protože rodiče chtěli Petera poslat k novému lékaři, použil na ně své schopnosti. Matku a sestru zabil. Jenže vraždení pomocí schopností ho vyčerpalo, upadl do kómatu a převezli ho do nemocnice. V důsledku toho se jeho otec Viktor dočkal obvinění z vraždy své rodiny. A poslali ho do zabezpečené nemocnice, kde všichni věří, že je duševně nemocný.

Ve skutečnosti ale Viktora mučil jeho vlastní syn Peter, který se následně v laboratořích v Hawkinsu stal Jedničkou. Jakmile se totiž Peter po vraždě matky a sestry probral z kómatu, dostal se do péče doktora Brennera. A ten na něm začal experimentovat. Byl tak ohromen jeho schopnostmi, že z vzorků jeho krve vytvořil další jemu podobné děti, což vedlo ke zrození Jedenáctky a mnoha dalších.

Doktor Brenner ale Petera nikdy naplno neovládl. Udělal z něj laboratorního vězně, s implantátem v krku, který mu bránil v používání jeho schopností. Peter proto ještě jako dospělý pracoval v laboratoři. Ovšem jen do chvíle, kdy lstí přesvědčil Eleven, aby ho zařízení pomocí svých schopností zbavila. Jako pomstu doktoru Brennerovi zabil všechny doktory, sestry a další děti v laboratoři.

Dokáže Eleven porazit svého skutečného „Otce“?

Eleven nečekala, že se tohle stane. Když se dozvěděla pravdu o Petrovi, odmítla se k němu přidat. Peter se proto pokusil Eleven zabít.

Eleven však našla dost síly, aby se mu ubránila. S likvidací Petera ale nechtěně vytvořila Upside Down. Když se pak Nancy dozvěděla pravdu o Vecnově původu, liány, které držely monstrum ve světě Upside down, sklouzly z jeho zápěstí, aby odhalily tetování „001“ potvrzující, že je právě Vecna Jednička.

Co to bude znamenat pro vývoj děje, se dozvíme až v posledních dvou epizodách 4. řady, které se na Netflixu objeví 1. července.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.

Nejobsazovanější v Hollywoodu: Eric Roberts má na kontě více než 700 rolí

Eric Roberts je nejvíce obsazovaným hercem Hollywoodu. Kromě své slavnější sestry v tomhle trumfl i ostatní velká jména filmového průmyslu.

Ralph Macchio byl na začátku Cobra Kai o pět let starší než mistr Miyagi v původním Karate Kidovi

Výtečný umělec, Noriyuki "Pat" Morita nejvíce proslul svou ikonickou postavu mistra Miyagiho, moudrého a laskavého senseie v kinematografickém skvostu z roku 1984 - snímku Karate Kid.

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.

Chewbaccovi hrozila smrt: Při natáčení Star Wars potřeboval zvláštní ochranu

Chewbacca, ten známý chlupatý společník, který nám všem zůstal v paměti díky Hvězdným válkám, zažil během natáčení něco, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Šlo mu totiž o život.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -