- Reklama -

Kdo nakazil Mercuryho? Byl to Jim Hutton?

Jeho poslední dny se slzami v očích sledoval celý svět. Vyhrát nad AIDS ale Freddie Mercury přesto nedokázal. Kdo vlastně mohl za to, že se nakazil virem HIV?

- Reklama -

Freddie Mercury byl zpěvák kapely Queen. Zemřel 24. listopadu 1991 na AIDS. To se obecně tak nějak ví. Ale… Kdo nakazil Mercuryho smrtelnou nemocí?

Podle drbů ze zámořské homosexuální scény se Freddie nakazil v polovině až koncem 70. let. Přibližně jde o dobu, kdy poprvé (nebo podruhé) navštívil New York. V roce 1982 se u něj již začínají projevovat příznaky nakažení a v roce 1984 se na jeho těle poprvé objevují léze – tzv. Kaposiho sarkom.

Podle Jima Huttona (zpěvákova partnera) se AIDS u Mercuryho projevil koncem dubna 1987. Při průměrné inkubační době HIV to znamená, že aby měl v roce 1987 již plně rozvinutý AIDS, musel se nakazit někdy v rozmezí let 1976-1978.

Pokud jde o to, „kdo nakazil Mercuryho virem HIV“, s největší pravděpodobností mu mohlo vir předat hned několik lidí. A v průběhu několika let. Po návratu z turné v roce 1976 se svěřil své velké lásce Marry Austinové, že si myslí, že je bisexuál.

Nakazil se Mercury v baru v New Yorku?

Poté, co jí o sobě vše řekl, začal Mercury v New Yorku trávit více času. Zkoumal dosud nepoznanou stránku své sexuality. New York byl v tehdejších letech epicentrem epidemie HIV. A Freddie během svých prvních návštěv USA pravidelně navštěvoval newyorské gay bary.

Spekuluje se i o tom, že měl Freddie nemoc od Jima Huttona, to se ale nepotvrdilo. Konkrétní jméno dodnes zůstává tajemstvím.

Blízký přítel Freddieho Mercuryho a jeho osobní asistent Peter „Phoebe“ Freestone, se kterým žil dvanáct let si dnes myslí, že zpěvák tušil, že se nemocí může snadno nakazit. „Freddie věděl o viru HIV/AIDS, mluvilo se o něm tehdy po celém světě,“ řekl Freestone. „Slyšel o přátelích, kteří na tuto nemoc umírali, takže mu to zřejmě leželo na srdci.“

Ve skutečnosti možná Mercury dokonce uvažoval sám o sobě jako o nakaženém. „Možná si myslel, že je nakažený, ale jako mnoho z nás tu myšlenku odsunul na druhou kolej s tím, že „mně se to nestane“,“ vzpomíná na Freddieho přístup asistent na oficiálních stránkách kapely Queen. „Musíte si uvědomit, že v té době to byl opravdu rozsudek smrti. Je to tak i dnes, ale teď se konec dá o hodně odložit.“

Nemoci se Freddie bál, doktorům se vyhýbal

Když se začal projevovat AIDS Mercury už moc dobře věděl, že je zle. Svědčí o tom i skutečnost, že se snažil vyhýbat lékařům, kteří by děsivé podezření potvrdili. „Myslím, že na začátku roku 1987 už Freddie tušil, že je nemocný, ale stále odkládal potvrzení,“ řekl Freestone.

Byla to Freddieho bývalá přítelkyně a celoživotní důvěrnice Mary Austinová, která nakonec zpěváka přiměla, aby koncem dubna 1987 promluvil s lékařem.

„Freddie si nechal udělat biopsii znaménka na ruce,“ vzpomíná Peter. „Freddieho doktor pak volal, ale Freddie nechtěl hovor přijmout.“

Tak moc se zpěvák bál nejhoršího!

„Nakonec lékař zavolal Mary a řekl jí, že musí s Freddiem naléhavě mluvit, takže Mary pak musela Freddieho přesvědčit, aby se svým lékařem mluvil.co nejdéle,“ dodal zpěvákův asistent a přítel. „Jsem si jistý, že Freddie tušil, co mu doktor řekne, a tak nechtěl slyšet diagnózu.“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nejdřív Vévoda… a teď i Daphne! Bridgertonovi v třetí sérii opustí další výrazná postava

Zdá se, že jedna z oblíbených postav seriálu Bridgertonovi, Daphne Bassettová, se ve třetí sérii neobjeví. Phoebe Dynevor, herečka, která ji v dobovém dramatu hraje, potvrdila zvěsti o svém odchodu.

V čem se seriál Lockwood a spol. liší od knižní předlohy?

Pokud se potřebujete o víkendu pobavit nebo jste jen fanoušky nadpřirozených thrillerů, Lockwood a spol. je přesně pro vás. Seriál s napínavým dějem a hvězdným obsazením se chystá vzít svět útokem.

The Last of Us 2. série: Bella Ramsey má pokračování za velmi pravděpodobné

Fanoušci očekávají potvrzení The Last of Us 2. série. A hrdinka seriálu Bella Ramsey naznačuje, že návrat seriálu je takřka nevyhnutelný.

Seriál Cizinka 8. řada: Prodloužení je oficiální, celý příběh se definitivně uzavře

Fanoušci seriálu Cizinka jsou v šoku, protože ačkoli tvůrci oznámili osmou a poslední sérii, diváci jsou v nejistotě, jak příběh skončí, když ještě nevyšla poslední kniha.

Všichni nezemřeli? Tvůrci Faudy odhalili plány na celovečerní film

Očekávaný návrat seriálu "Fauda" je konečně tady a je nabitý akcí jako nikdy předtím. Poslední série se ponořila hlouběji do intenzivního a kontroverzního příběhu o zkušenostech Liora Raze a Aviho Issacharoffa v izraelských obranných silách a fanoušci netrpělivě čekají, zda bude i pátá série a co tvůrci seriálu chystají dál.

Cobra Kai 6. řada: Nové epizody celý příběh uzavřou

Seriál Cobra Kai je obnovený pro šestou a poslední sezónu. Tvůrci prohlásili, že jsou hrdí na to, že seriál ukončí za vlastních podmínek.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -