- Reklama -

Je film Vykopávky podle skutečnosti? Jak moc jí odpovídá?

Film Vykopávky vyšel v pátek na Netflixu a jeho děj sleduje objev některých neuvěřitelných artefaktů, které vykopal archeolog samouk. Je snímek opravdu podle skutečného příběhu?

- Reklama -

Vykopávky (v originále The Dig), jedna z nejžhavějích únorových novinek Netflixu, přibližují divákům některé neuvěřitelné objevy, ke kterým došlo před druhou světovou válkou v Sutton Hoo. V hlavních rolích excelují Ralph Fiennes a Carey Mulliganová. Hrají samouka archeologa Basila Browna a Edith Prettyovou, ženu, na jejímž pozemku dojde k vykopávkám s mimořádnými výsledky. Je ale zápletka nového filmu založena na skutečném životě?

Je děj filmu Vykopávky, co uvádí Netflix, opravdu podle skutečného příběhu?

vykopávky netflix
Film Vykopávky (The Dig) pojednává o objevu historicky významného pohřebiště. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021

Vykopávky jsou vážně inspirovány skutečným příběhěm a událostmi v Sutton Hoo, ke kterým došlo v roce 1939.

Podle National Trust je film natočen podle románu Johna Prestona.

Zatímco film je podle románu, mnoho událostí a postav zobrazených ve filmu i v románu je inspirováno skutečnými událostmi a skutečnými lidmi.

- Reklama -

Jednou z nich je Edith Prettyová, kterou hraje Carey Mulliganová. Ta vlastnila panství Sutton Hoo a byla ženou jejíž předtuch stála za prvními vykopávkami, které nakonec odkryly některé neuvěřitelné středověké nálezy.

„Nikdy předtím jsem neslyšela její jméno. Postava byla pro mě ve scénáři přesvědčivá, ale ponořit se pak do jejího skutečného života bylo mimořádné. Jako žena na počátku 20. století byla zcela výjimečný. Po celý život vzdělaná, zcestovalá a velkorysá,“ komentovala roli Careyová.

Za vším hledej ženu…

vykopávky netflix
Carey Mulligan jako Edith Prettyová je iniciátorkou možná nejslavnějších vykopávek v Británii. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021

Právě Edith se v červenci 1937 setkala s místním historikem Vincentem Redstoneem a hovořila s ním o mohylách na svém statku, které stále více podněcovaly její zvědavost.

Reedstone proto na její popud napsal do Ipswichského muzea. Krátce poté, co kurátor muzea, Guy Maynard, navštívil statek, začaly práce na vykopávkách.

Následující rok se Edith dohodla s Guyem a Jamesem Reidem Moirem, prezidentem muzea, přičemž projekt vedl Basil Brown.

Samouk Basil, který by strčil do kapsy většinu odborníků

vykopávky netflix
Carey Mulligan jako Edith Prettyová a Ralph Fiennes jako Basil Brown. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021 

Basil a jeho pomocníci Bert Fuller a Tom Sawyer, kteří pracovli u Edith, neprodleně zahájili práci.

Basil Brown, kterého hraje Ralph Fiennes, se rozumět půdě naučil díky otci, který byl farmářem v Suffolku.

Díky práci s otcem se Basil seznámil s půdami a geologií ve východní Anglii a zároveň se dozvěděl mnohé o archeologii. V roce 1935 pracoval jako archeologický dodavatel Ipswichského muzea, které mu pak pomohlo stát se vedoucím projektu Sutton Hoo.

Vykopávky v roce 1938 začaly nejdříve na čtyřech kruhových mohylách, a nálezy oznámené Maynardem vyvolaly zájem Britského národního muzea.

Největší mohyla však byla stále ještě nedotčena a proto se v roce 1939 rozhodlo o druhém výkopu.

Basil dostal nové pomocníky, myslivce Williama Spoonera a zahradníka Johna Jacobse. A Jacobs objevil něco docela velkolepého – kovový nýt, který byl vůbec první indícií později objevené lodi.

Neuctivá potupa posvěcená shora

V této době nastoupil z pověření Britského národního muzea jako vedoucí vykopávek archeolog Charles Phillips, kterému Basil už jen asistoval spolu se Stuartem a Peggy Piggottovou, kteří byli také pozváni k práci na mohyle.

Vykopávky se komplikovaly a Charlesův vztah s Ipswichským muzeem byl čím dál víc napjatý napjatý, ačkoli si prý při práci s Basilem projevovali „vzájemný respekt“.

Takže v novém filmu může být určitá odlišnost vůči pravdě, drobné nuance ale jen podtrhují dramatičnost celého snímku, který může směle aspirovat na Oscary.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Recenze: Třetí Bridgertonovi pokulhávají za svými předchůdci, odklon od předlohy se nedaří

Třetí řada oblíbeného seriálu Bridgertonovi se vratila na obrazovky a přináší smíšené reakce. Série, která se proslavila vášnivou kombinací romantiky a společenských intrik, se tentokrát zaměřuje na postavy Colina Bridgertona a Penelope Featheringtonové. Zatímco první dvě série přinesly do popředí vzrušující a dynamické příběhy, třetí řada je dosud v zásadních momentech o poznání méně přesvědčivá.

Jaké lásky se dočká Eloise Bridgetonová? Některé teorie ji spojují s Lordem Deblingem

Třetí sezóna oblíbeného seriálu Bridgertonovi sleduje především lásku Penelope a Colina, a tak trochu do pozadí ustoupil příběh Eloise Bridgertonové. Přitom pro mnoho fanoušků zůstává její milostný život a to, jak to s ním bude, stále otázkou spekulací.

Dave Bautista byl před rolí Draxe na dně. Musel si půjčovat i na dárky pro děti

Navzdory tomu, že si jako wrestlingový zápasník v organizaci WWE vydělal miliony dolarů, se Dave Bautista ocitl v obrovských finančních obtížích. Než získal svou roli jako Drax ve Strážcích galaxie, byl na tom tak zle, že si musel půjčovat skoro na všechno.

Hvězda hororu Záhada Blair Witch sekla s herectvím a věnuje se čarodějnictví

Horor Záhada Blair Witch způsobil v roce 1999 slušný povyk. Snímek s minimálním rozpočtem se stal celosvětovým hitem a přivedl do centra dění herečku jménem Heather Donahue, která spolu s kolegy Joshua Leonardem a Michaelem Williamsem hrála ve filmu pod svým skutečným jménem. Tohohle rozhodnutí následně začala Heather Donahue, dnes známá jako Rei Hance, velmi litovat.

Bill Murray při natáčení svého nejslavnějšího filmu najal neslyšící asistentku, aby naštval režiséra

Bill Murray, komediální génius a hvězda kultovního filmu "Na hromnice o den více", si během natáčení tohoto slavného snímku našel velmi nekonvenční způsob, jak naštvat režiséra Harolda Ramise.

Brad Pitt objasnil situaci kolem „neplánovaného polibku“ s Margot Robbie

Brad Pitt se nedávno nečekaně dostal do středu pozornosti kvůli svému vášnivému polibku s Margot Robbie. Neplánovaná pusa z filmového Babylonu totiž vyvolala mnohé otázky a komentáře.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -