- Reklama -

Je film Vykopávky podle skutečnosti? Jak moc jí odpovídá?

Film Vykopávky vyšel v pátek na Netflixu a jeho děj sleduje objev některých neuvěřitelných artefaktů, které vykopal archeolog samouk. Je snímek opravdu podle skutečného příběhu?

- Reklama -

Vykopávky (v originále The Dig), jedna z nejžhavějích únorových novinek Netflixu, přibližují divákům některé neuvěřitelné objevy, ke kterým došlo před druhou světovou válkou v Sutton Hoo. V hlavních rolích excelují Ralph Fiennes a Carey Mulliganová. Hrají samouka archeologa Basila Browna a Edith Prettyovou, ženu, na jejímž pozemku dojde k vykopávkám s mimořádnými výsledky. Je ale zápletka nového filmu založena na skutečném životě?

Je děj filmu Vykopávky, co uvádí Netflix, opravdu podle skutečného příběhu?

vykopávky netflix
Film Vykopávky (The Dig) pojednává o objevu historicky významného pohřebiště. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021

Vykopávky jsou vážně inspirovány skutečným příběhěm a událostmi v Sutton Hoo, ke kterým došlo v roce 1939.

Podle National Trust je film natočen podle románu Johna Prestona.

Zatímco film je podle románu, mnoho událostí a postav zobrazených ve filmu i v románu je inspirováno skutečnými událostmi a skutečnými lidmi.

- Reklama -

Jednou z nich je Edith Prettyová, kterou hraje Carey Mulliganová. Ta vlastnila panství Sutton Hoo a byla ženou jejíž předtuch stála za prvními vykopávkami, které nakonec odkryly některé neuvěřitelné středověké nálezy.

„Nikdy předtím jsem neslyšela její jméno. Postava byla pro mě ve scénáři přesvědčivá, ale ponořit se pak do jejího skutečného života bylo mimořádné. Jako žena na počátku 20. století byla zcela výjimečný. Po celý život vzdělaná, zcestovalá a velkorysá,“ komentovala roli Careyová.

Za vším hledej ženu…

vykopávky netflix
Carey Mulligan jako Edith Prettyová je iniciátorkou možná nejslavnějších vykopávek v Británii. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021

Právě Edith se v červenci 1937 setkala s místním historikem Vincentem Redstoneem a hovořila s ním o mohylách na svém statku, které stále více podněcovaly její zvědavost.

Reedstone proto na její popud napsal do Ipswichského muzea. Krátce poté, co kurátor muzea, Guy Maynard, navštívil statek, začaly práce na vykopávkách.

Následující rok se Edith dohodla s Guyem a Jamesem Reidem Moirem, prezidentem muzea, přičemž projekt vedl Basil Brown.

Samouk Basil, který by strčil do kapsy většinu odborníků

vykopávky netflix
Carey Mulligan jako Edith Prettyová a Ralph Fiennes jako Basil Brown. Foto: LARRY HORRICKS/NETFLIX © 2021 

Basil a jeho pomocníci Bert Fuller a Tom Sawyer, kteří pracovli u Edith, neprodleně zahájili práci.

Basil Brown, kterého hraje Ralph Fiennes, se rozumět půdě naučil díky otci, který byl farmářem v Suffolku.

Díky práci s otcem se Basil seznámil s půdami a geologií ve východní Anglii a zároveň se dozvěděl mnohé o archeologii. V roce 1935 pracoval jako archeologický dodavatel Ipswichského muzea, které mu pak pomohlo stát se vedoucím projektu Sutton Hoo.

Vykopávky v roce 1938 začaly nejdříve na čtyřech kruhových mohylách, a nálezy oznámené Maynardem vyvolaly zájem Britského národního muzea.

Největší mohyla však byla stále ještě nedotčena a proto se v roce 1939 rozhodlo o druhém výkopu.

Basil dostal nové pomocníky, myslivce Williama Spoonera a zahradníka Johna Jacobse. A Jacobs objevil něco docela velkolepého – kovový nýt, který byl vůbec první indícií později objevené lodi.

Neuctivá potupa posvěcená shora

V této době nastoupil z pověření Britského národního muzea jako vedoucí vykopávek archeolog Charles Phillips, kterému Basil už jen asistoval spolu se Stuartem a Peggy Piggottovou, kteří byli také pozváni k práci na mohyle.

Vykopávky se komplikovaly a Charlesův vztah s Ipswichským muzeem byl čím dál víc napjatý napjatý, ačkoli si prý při práci s Basilem projevovali „vzájemný respekt“.

Takže v novém filmu může být určitá odlišnost vůči pravdě, drobné nuance ale jen podtrhují dramatičnost celého snímku, který může směle aspirovat na Oscary.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Skrytý odkaz na Hru o trůny v Rodu draka: Tvůrci pomocí dračích vajec šikovně propojují oba světy

Poslední epizoda seriálu Rod draka přinesla pro fanoušky Hry o trůny nečekanou nápovědu, která odkazuje na původ Daenerysiných dračích vajec. Rhaenyra Targaryen, ve snaze ochránit své potomky před hrozícím konfliktem, posílá svou nevlastní dceru Rhaenu do Pentosu a věnuje jí čtyři dračí vejce. Tento významný dar není jen obyčejným gestem, ale klíčovou vazbou na budoucnost rodu Targaryen.

Recenze: Akolytka ukazuje svět Star Wars v novém světle na příběhu plném vražd

Nový přírůstek ve světě Star Wars, seriál "Akolytka" z produkce Lucasfilm a Disney+, vás okamžitě vtáhne do neznámé éry Vrcholné republiky, doby zhruba sto let před událostmi "Skryté hrozby". Je to období, kdy mír a stabilita Jediů čelí nečekané výzvě. Příběh následuje mladou dívku jménem Mae, která používá Sílu k vraždám Jediů, což spouští napínavé a temné vyšetřování vedené rytíři Jedi.

Recenze: Čtvrtá řada seriálu Banda přináší zatím nejtemnější podívanou. Přesto to nepřestává být zábava

Pokud jste si mysleli, že seriál Banda (v originále The Boys) už nemůže být temnější, pak vás čtvrtá řada už zcela jistě vyvedla z omylu. Tvůrce Eric Kripke a jeho tým se nám totiž rozhodli přinést zatím nejtemnější kapitolu seriálu, který se nyní víc než kdy jindy noří do politických a sociálních hlubin moderní Ameriky. Jakmile se objevil první díl nové řady, bylo jasné, že nás čeká něco mimořádného.

Netflix změnil děj Bridgertonových a fanoušci zuří: Láska Francescy k ženě překvapila i autorku předlohy

Ve světě "Bridgertonových" to opět vře! Tentokrát se rozhořel skandál kolem změny milostného zájmu Francescy Bridgertonové v poslední uvedené řadě seriálu. Autoři seriálu se totiž rozhodli nahradit původního mužského protagonistu, Michaela Stirlinga, ženou jménem Michaela Stirlingová. A okatá genderová záměna vyvolala bouři reakcí mezi fanoušky i autorkou předlohy, Julií Quinnovou.

Céline Dion se přiznala ke zneužívání nebezpečných léků, propadla jim kvůli své nemoci

Céline Dion, zpěvačka známá svým neuvěřitelným hlasem, mohla klidně zemřít na předávkování léky. Bojuje totiž s vzácnou nemocí – Stiff-Person Syndromem (SPS), který způsobuje svalové křeče a bolesti. To vedlo Céline Dion k užívání smrtelně nebezpečných dávek léků.

Hvězda filmu Flashdance vypadá po šedesátce o desítky let mladší. Kvůli roli lesbičky dostávala dopisy od Ku-klux-klanu

Jennifer Bealsová, která se do paměti diváků zapsala jako svářečka Alex Owensová ve filmu Flashdance, dnes září snad ještě více než před čtyřmi desetiletími. Její krása je důkazem, že skutečná elegance prostě nezestárne. Bealsová totiž vypadá o desítky let mladší než je její skutečný věk.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -