- Reklama -

Ben Affleck vysvětlil, proč se ve filmu Air: Zrození legendy téměř neobjevuje Michael Jordan

Nejnovější film Bena Afflecka "Air: Zrození legendy" vypráví příběh o tom, jak Michael Jordan změnil basketbalovou divizi společnosti Nike, která se potýkala s problémy. Spíše než na samotného Jordana se ale snímek zaměřuje na lidi kolem něj a na to, jak z něj pomohli udělat celosvětovou ikonu.

- Reklama -

Děj filmu Air: Zrození legendy se odehrává v 80. letech 20. století. Tehdy se společnost Nike na trhu s basketbalovými botami snažila konkurovat firmám Converse a Adidas. Converse měla Larryho Birda a Magica Johnsona, zatímco Adidas přitahoval vycházející hvězdy, jako byl Michael Jordan. V poslední snaze udržet basketbalovou divizi při životě se postava Matta Damona, Sonny Vaccaro, rozhodne podstoupit obrovské riziko a využít všech zdrojů společnosti Nike k podepsání smlouvy s Jordanem.

O čem je film Air: Zrození legendy?

Komediální drama odhaluje neuvěřitelnou spolupráci mezi tehdy začínajícím Michaelem Jordanem a basketbalovou divizí společnosti Nike. Ta díky značce Air Jordan způsobila revoluci ve světě sportu i v tehdejší kultuře. Dojemný příběh sleduje hazardní hru nekonvenčního týmu společnosti Nike i nekompromisní vizi matky Michaela Jordana, která zná hodnotu obrovského talentu svého syna, a basketbalového fenoména, jenž se stane nejlepším hráčem všech dob.

Kamera sleduje především hlavní postavy filmu. Těmi jsou Matt Damon jako Sony Vaccaro, Viola Davisová jako Deloris Jordanová a Ben Affleck jako zakladatel a generální ředitel Nike Phil Knight. Snímek ovšem těží i ze skvělých výkonů Jasona Batemana v roli viceprezidenta marketingu Nike. Nebo nepřehlédnutelného Chrise Tuckera jako Sonyho kolegy a poradce. Ocenit je třeba i Chrise Messinu jako Jordanova agenta a Marlona Wayanse jako jednoho z Jordanových trenérů na olympijských hrách v roce 1984. Ve filmu se také objevují záblesky Michaela Jordana, ale nikdy ho nevidíme celého.

Příliš velkolepý Jordan

Podle Afflecka je rozhodnutí neukázat Jordana záměrné. „To, že ve filmu není, byl plán od prvního dne. Prostě si myslím, že je příliš velký a významný a slavný a velkolepý na to, aby diváci někdy uvěřili, že ho hrál někdo jiný. Zvlášť vzhledem k tomu, že by herec neměl celý film, aby se očekávání pokusil naplnit,“ řekl Affleck webu collider.com.

- Reklama -

„Nechtěl jsem Michaelovu podobu využít tímto způsobem, ale skutečně vyprávět příběh, jakousi pohádku o lidech kolem něj. Je to příběh o lidech. O těch, kteří se pohybují kolem někoho, kdo je velký a kdo pro svět tolik znamená,“ svěřil se Affleck. „Mám pocit, že je tak nějak zajímavější a účinnější, když všechny ty věci, které si o něm pamatujeme a které máme ve vzpomínkách, do toho vneseme a představíme si je. Představivost je silnější než cokoli, co můžete udělat jako filmař.“

Film je tak v mnoha ohledech oslavou lidí v zákulisí, kteří pomohli z Jordana udělat celosvětovou ikonu. Ukazuje, jak neúnavně pracovali na vytváření Jordanovy image, marketingových kampaních a budování značky, která přetrvala desetiletí.

Přestože se ve filmu Jordan takřka neobjevuje, je Air fascinujícím pohledem na svět sportovního marketingu. A také skvělou připomínkou toho, jak jeden sportovec může změnit pravidla hry celého průmyslového odvětví.

Air: Zrození legendy je ke zhlédnutí v kinech od 6. dubna. V české distribuci ho má na starosti společnost Vertical Entertainment.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Recenze: Třetí Bridgertonovi pokulhávají za svými předchůdci, odklon od předlohy se nedaří

Třetí řada oblíbeného seriálu Bridgertonovi se vratila na obrazovky a přináší smíšené reakce. Série, která se proslavila vášnivou kombinací romantiky a společenských intrik, se tentokrát zaměřuje na postavy Colina Bridgertona a Penelope Featheringtonové. Zatímco první dvě série přinesly do popředí vzrušující a dynamické příběhy, třetí řada je dosud v zásadních momentech o poznání méně přesvědčivá.

Jaké lásky se dočká Eloise Bridgetonová? Některé teorie ji spojují s Lordem Deblingem

Třetí sezóna oblíbeného seriálu Bridgertonovi sleduje především lásku Penelope a Colina, a tak trochu do pozadí ustoupil příběh Eloise Bridgertonové. Přitom pro mnoho fanoušků zůstává její milostný život a to, jak to s ním bude, stále otázkou spekulací.

Dave Bautista byl před rolí Draxe na dně. Musel si půjčovat i na dárky pro děti

Navzdory tomu, že si jako wrestlingový zápasník v organizaci WWE vydělal miliony dolarů, se Dave Bautista ocitl v obrovských finančních obtížích. Než získal svou roli jako Drax ve Strážcích galaxie, byl na tom tak zle, že si musel půjčovat skoro na všechno.

Hvězda hororu Záhada Blair Witch sekla s herectvím a věnuje se čarodějnictví

Horor Záhada Blair Witch způsobil v roce 1999 slušný povyk. Snímek s minimálním rozpočtem se stal celosvětovým hitem a přivedl do centra dění herečku jménem Heather Donahue, která spolu s kolegy Joshua Leonardem a Michaelem Williamsem hrála ve filmu pod svým skutečným jménem. Tohohle rozhodnutí následně začala Heather Donahue, dnes známá jako Rei Hance, velmi litovat.

Bill Murray při natáčení svého nejslavnějšího filmu najal neslyšící asistentku, aby naštval režiséra

Bill Murray, komediální génius a hvězda kultovního filmu "Na hromnice o den více", si během natáčení tohoto slavného snímku našel velmi nekonvenční způsob, jak naštvat režiséra Harolda Ramise.

Brad Pitt objasnil situaci kolem „neplánovaného polibku“ s Margot Robbie

Brad Pitt se nedávno nečekaně dostal do středu pozornosti kvůli svému vášnivému polibku s Margot Robbie. Neplánovaná pusa z filmového Babylonu totiž vyvolala mnohé otázky a komentáře.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -