- Reklama -

Bridgertonovi a černá královna Charlotte: Její předlohou je první „tmavá“ vládkyně Anglie

Seriál Bridgertonovi má spoustu kritiků kvůli začlenění černochů do britské šlechty. Málokdo přitom ví, že seriálová černá královna odpovídá realitě nejspíš mnohem víc, než si kritické hlasy na tohle téma připouští.

- Reklama -

Seriál Bridgertonovi vyvolal po své premiéře velké pobouření po celém světě. Mnoho lidí nedokázalo strávit představu černošských členů britské šlechty. Černošská královna? Vždyť je to nesmysl, byla nejčastější námitka. Jenže ve skutečnosti je podle některých odborníků nereálné považovat manželku anglického krále Jiřího III., která je historickou předlohou té seriálové, za čistokrevnou bělošku.

O Šarlotě Meklenbursko-Střelické se totiž mnoho historiků domnívá, že měla maurské předky. Pochopitelně na barvě pleti Šarloty Meklenbursko-Střelické byste jinou rasu nepoznali. Rysy jiné kultury se do její DNA dostaly někdy ve 13. století díky jisté Madraganě.

Královna s maurskými nebo arabskými rysy

královna Šarlota Meklenbursko-Střelická
Královna Šarlota Meklenbursko-Střelická na dobovém portrétu. | Foto: Johann Philipp Haid, Public domain, via Wikimedia Commons

Madragana byla podle historiků milenkou portugalského krále Alfonse III., což byl na obvyklé poměry katolického období poměrně vzdorovitý člověk. Druhorozený syn krále Alfonsa II. Tlustého se dva roky před příchodem třicítky výhodně oženil s bohatou ovdovělou dědičkou hrabství Boulogne. Po čase ale nijak moc neskrýval, že si ji vzal především pro titul francouzského hraběte.

Když ukončil v Portugalsku dobytím města Fara v roce 1249 maurskou nadvládu, poznal Madraganu, píše Wikipedie. Její krása mu prý okamžitě učarovala a rychle si z ní udělal milenku. Duarte Nunes de Leão, portugalský královský kronikář ze 16. století, o ní přitom ve svých zápiscích tvrdil, že byla Maurka. Což sice v 18. století zpochybnil António Caetano de Sousa, ale pouze s dovětkem, že se pravděpodobně jednalo o Mozarabku. Což ale nic nemění na skutečnosti, že měla prostě jiné rysy než bylo mezi bílými Evropany běžné.

- Reklama -

A vzhledem k tomu, že Šarlota Meklenbursko-Střelická měla Madraganu ve svém rodokmenu, napsal o ní v roce 1999 Mario de Valdes y Cocom (někdy také zaznamenaný jen jako Mario Valdes) článek, ve kterém popisuje některé historicky dostupné narážky na její africký vzhled a tvrdí, že její africký původ dokazují i portréty skotského malíře Allana Ramsaye, na kterých má na svou dobu neobvykle široký nos a rty. Ve skutečnosti tenhle „novinář“ vykradl myšlenky a důkazy z knihy J. A. Rogerse Sex and Race: Negro-Caucasian Mixing in All Ages and All Lands, Volume I: The Old World, vydané v roce 1940, informuje correctingthenarrative.org.

Královna z Bridgertonových bude mít vlastní seriál

královna bridgertonovi
Golda Rosheuvel jako královna Charlotte v Bridgertonových. | Foto: LIAM DANIEL/NETFLIX © 2020

Ačkoli je otázkou, jaký pohled historie je ten reálný – tedy zda byly rysy Šarloty zkresleny spíše africkými nebo arabskými předky – je to asi nakonec nepodstatné. Každopádně to před pár lety stačilo na to, aby se Šarlota Meklenbutsko-Střelická připomínala jako první žena s africkými kořeny v britské královské rodině. To se dělo především, když se do britské královské rodiny přivdala Meghan Markle, jak psal třeba český idnes.cz. A taky to stačí k tomu, abychom uznali, že britská královna, ve které koluje trochu africké nebo arabské krve, prostě není stoprocentně bílá (jak by si jistě ještě dnes mnozí přáli).

Tato historická nejistota o přesném původu a podobě královny Šarloty ostatně hodně baví i tvůrce seriálu Chrise Van Dusena, který o seriálové královně z Bridgertonových chystá další seriál. Ten bude pro seriál Bridgertonovi jakýmsi spin-offem, protože bude mapovat nástup královny k moci, píše Hollywood Reporter.

„Královna Charlotta nám otevřela zcela nový svět,“ svěřil se Van Dusen pro Oprah Daily. „Na knihách mě od začátku zaujalo, že to byla pro nás příležitost skloubit historii a fantazii opravdu vzrušujícím a zajímavým způsobem. Takže v královně Charlotte to byla historie. A pak to bylo o vymýšlení těch fantastických scén a situací, do kterých ji zasadit a které se také opravdu dobře psaly.“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Arnold Schwarzenegger trpěl při natáčení Conana: Musel kousat do mrtvého supa

Arnold Schwarzenegger zavzpomínal na své těžké začátky ve světě filmu, kdy musel podstupovat kvůli rolím nejrůznější nepříjemnosti.

Julia Robertsová přiznala, že se při společném natáčení stala terčem vtipu Toma Hankse

V Hollywoodu je na přátelství mezi dvěma mega-hvězdami něco zvláštního, protože nebývá moc časté. Jedno vzácné přátelské pouto, které vyčnívá nad ostatní, nalezneme u Tom Hankse a Julie Robertsové. Julia Robertsová se před časem nadšeně rozpovídala o svém obdivovaném kolegovi a přiznala, že ji jednou na place nečekaně doběhl.

Objevily se bizarní záběry Charlieho Heatona z 5. řady Stranger Things

Blíží se pátá řada "Stranger Things", a tým za tímto úspěšným sci-fi seriálem od Netflixu nám opět připravuje obvyklou dávku záhadných náznaků ohledně toho, co nás v nové sezóně čeká. Jedním z posledních kousků informací se týká návratu postavy Jonathana Byerse, kterou ztvárňuje herec Charlie Heaton. Tedy aspoň zdánlivě.

Režisér Kingsmanů chce změnit Supermana: V hlavní roli Cavill a kopec zábavy

Filmový svět se chystá na nový pohled na Supermana. Režisér Matthew Vaughn a herec Henry Cavill se totiž chtějí spojit, aby dali tomuto ikonickému hrdinovi nový život plný barev a zábavy.

Pozlacený věk ukázal první trailer druhé série

Chystá se návrat plný vzrušený do éry roku 1883. Seriál Pozlacený věk totiž představil první trailer druhé řady.

Blíží se konec seriálu Koruna: Netflix oznámil datum premiéry závěrečné řady

S fanoušky je dneska poměrně těžké pořízení. I když tvůrci oblíbeného seriálu Koruna prozradili, kdy přijde premiéra poslední řady, ve fanoušcích se podle reakcí na sítích mísí různorodé pocity.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -