- Reklama -

Bridgertonovi a černá královna Charlotte: Její předlohou je první „tmavá“ vládkyně Anglie

Seriál Bridgertonovi má spoustu kritiků kvůli začlenění černochů do britské šlechty. Málokdo přitom ví, že seriálová černá královna odpovídá realitě nejspíš mnohem víc, než si kritické hlasy na tohle téma připouští.

- Reklama -

Seriál Bridgertonovi vyvolal po své premiéře velké pobouření po celém světě. Mnoho lidí nedokázalo strávit představu černošských členů britské šlechty. Černošská královna? Vždyť je to nesmysl, byla nejčastější námitka. Jenže ve skutečnosti je podle některých odborníků nereálné považovat manželku anglického krále Jiřího III., která je historickou předlohou té seriálové, za čistokrevnou bělošku.

O Šarlotě Meklenbursko-Střelické se totiž mnoho historiků domnívá, že měla maurské předky. Pochopitelně na barvě pleti Šarloty Meklenbursko-Střelické byste jinou rasu nepoznali. Rysy jiné kultury se do její DNA dostaly někdy ve 13. století díky jisté Madraganě.

Královna s maurskými nebo arabskými rysy

královna Šarlota Meklenbursko-Střelická
Královna Šarlota Meklenbursko-Střelická na dobovém portrétu. | Foto: Johann Philipp Haid, Public domain, via Wikimedia Commons

Madragana byla podle historiků milenkou portugalského krále Alfonse III., což byl na obvyklé poměry katolického období poměrně vzdorovitý člověk. Druhorozený syn krále Alfonsa II. Tlustého se dva roky před příchodem třicítky výhodně oženil s bohatou ovdovělou dědičkou hrabství Boulogne. Po čase ale nijak moc neskrýval, že si ji vzal především pro titul francouzského hraběte.

Když ukončil v Portugalsku dobytím města Fara v roce 1249 maurskou nadvládu, poznal Madraganu, píše Wikipedie. Její krása mu prý okamžitě učarovala a rychle si z ní udělal milenku. Duarte Nunes de Leão, portugalský královský kronikář ze 16. století, o ní přitom ve svých zápiscích tvrdil, že byla Maurka. Což sice v 18. století zpochybnil António Caetano de Sousa, ale pouze s dovětkem, že se pravděpodobně jednalo o Mozarabku. Což ale nic nemění na skutečnosti, že měla prostě jiné rysy než bylo mezi bílými Evropany běžné.

A vzhledem k tomu, že Šarlota Meklenbursko-Střelická měla Madraganu ve svém rodokmenu, napsal o ní v roce 1999 Mario de Valdes y Cocom (někdy také zaznamenaný jen jako Mario Valdes) článek, ve kterém popisuje některé historicky dostupné narážky na její africký vzhled a tvrdí, že její africký původ dokazují i portréty skotského malíře Allana Ramsaye, na kterých má na svou dobu neobvykle široký nos a rty. Ve skutečnosti tenhle „novinář“ vykradl myšlenky a důkazy z knihy J. A. Rogerse Sex and Race: Negro-Caucasian Mixing in All Ages and All Lands, Volume I: The Old World, vydané v roce 1940, informuje correctingthenarrative.org.

Královna z Bridgertonových bude mít vlastní seriál

královna bridgertonovi
Golda Rosheuvel jako královna Charlotte v Bridgertonových. | Foto: LIAM DANIEL/NETFLIX © 2020

Ačkoli je otázkou, jaký pohled historie je ten reálný – tedy zda byly rysy Šarloty zkresleny spíše africkými nebo arabskými předky – je to asi nakonec nepodstatné. Každopádně to před pár lety stačilo na to, aby se Šarlota Meklenbutsko-Střelická připomínala jako první žena s africkými kořeny v britské královské rodině. To se dělo především, když se do britské královské rodiny přivdala Meghan Markle, jak psal třeba český idnes.cz. A taky to stačí k tomu, abychom uznali, že britská královna, ve které koluje trochu africké nebo arabské krve, prostě není stoprocentně bílá (jak by si jistě ještě dnes mnozí přáli).

Tato historická nejistota o přesném původu a podobě královny Šarloty ostatně hodně baví i tvůrce seriálu Chrise Van Dusena, který o seriálové královně z Bridgertonových chystá další seriál. Ten bude pro seriál Bridgertonovi jakýmsi spin-offem, protože bude mapovat nástup královny k moci, píše Hollywood Reporter.

„Královna Charlotta nám otevřela zcela nový svět,“ svěřil se Van Dusen pro Oprah Daily. „Na knihách mě od začátku zaujalo, že to byla pro nás příležitost skloubit historii a fantazii opravdu vzrušujícím a zajímavým způsobem. Takže v královně Charlotte to byla historie. A pak to bylo o vymýšlení těch fantastických scén a situací, do kterých ji zasadit a které se také opravdu dobře psaly.“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -