- Reklama -

Film Duna si přál Denise Villeneuve točit už od dětství. V čem se chtěl odlišit od Lynche?

Film Duna od režiséra Denise Villeneuva bude mít premiéru už 21. října. O jejím natočení snil kanadský filmový tvůrce už od té doby, co v pubertě přečetl slavnou knihu Franka Herberta.

- Reklama -

Nejočekávanější sci-fi premiéra posledních 10 let se neodvratně blíží. A pro některé je to čekání ještě delší. Třeba pro režiséra snímku Denise Villeneuva, který chtěl film Duna natočit už jako kluk, když přečetl knihu.

„Bylo mi 13 nebo 14 let, když jsem tu knihu objevil ve školní knihovně. Vzpomínám si, že mě fascinovala její obálka. Sci-fi romány měly v osmdesátých letech nádherné vazby. Zamiloval jsem se do cesty Paula Atreida, který se snaží najít svou identitu
ve světě obklopeném rodinným dědictvím a politikou, a nakonec najde útěchu v kultuře Fremenů.“

Režisér přiznává, že ho kniha naprosto učarovala. „Byl jsem fascinován ekosystémy, které v knize Frank Herbert vytvořil. Miluji přírodu; je pro mě vším,“ svěřil se Villeneuve v rozhovoru pro Entertainment Weekly. „Uchvátil mě způsob, jakým Frank Herbert vytvořil celé ekosystémy a zobrazil jejich vztahy s lidstvem, způsob, jakým Fremeni souznili s přírodou. Zamiloval jsem se do té knihy.“

Nepříjemné chyby Davida Lynche

Jako fanoušek Herbertovy knihy Villeneuve přiznává, že při sledování filmového zpracování Davida Lynche měl pocit, že by vše Duna měla být natočená jinak. „Davida Lynche si nesmírně vážím, je to člověk, který patří mezi největší filmaře všech dob. Když jsem jsem viděl jeho adaptaci, byly tam věci, které byly naprosto geniální. Ale když se vzdálil od knižní předlohy, bylo mi to nepříjemné,“ řekl.

„Jakmile jsem film dokoukal, měl jsem v hlavě, že by to možná šlo udělat jinak,“ přiznal Villeneuve, že se od něj lidé dočkají verze, která by se nejspíš měla více blížit knize.

To ostatně režisér přiznává. „Představoval jsem si film, který by byl blíže duchu knihy. Ta myšlenka ve mně pak stále rostla. Nedělal jsem to proto, abych se srovnával s mistrem. Dělal jsem to z toho důvodu, abych sdělil, že jsem v té knize viděl něco jiného,“ dodal rodák z Quebecu.

Předkrm a hostina

Právě kvůli knižní předloze Villeneuve svou verzi Duny rozdělil do dvou filmů. „Kniha je tak hutná. Je tam tolik věcí, které je třeba ukázat a vysvětlit. Je to příběh který čerpá svou sílu z detailů. Takže jedna z prvních věcí, kterou jsem Legendary (produkční společnost) řekl, bylo, že bychom měli natočit dva filmy. Oni to přijali. Otázka pak zněla, jak je rozdělíme,“ řekl Villeneuve.

„Přemýšleli jsme, jak ukončíme první část? To trvalo,vymodelovat konec. Chtěli jsme, aby diváci měli pocit, že už prošli celou cestu, ale zároveň cítili, že ještě něco přijde. Asi bych to takhle neměl říkat, ale svým způsobem… První část je předkrm a druhá část bude hostina.“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

V seriálu Koruna se objeví extempore prince Harryho s nacistickou uniformou

Podle zpráv z Británie se v nadcházející sezóně seriálového hitu Koruna objeví skandál s nacistickou uniformou prince Harryho.

Jenna Ortega promluvila o tvůrčích neshodách při natáčení seriálu Wednesday

Jenna Ortega si stěžuje na své zážitky ze zákulisí seriálu Wednesday poté, co nedávno převzala roli výkonné producentky očekávané druhé série.

Vnučka Elvise Presleyho lhala o svém zpěvu kvůli roli v novém seriálu

Riley Keoughová, vnučka Elvise Presleyho, získala roli hlavní postavy v nejnovějším seriálu společnosti Prime Video Daisy Jones and The Six.

Novinky na Netflixu březen 2023: Nové díly seriálu Ty a krimi s Idrisem Elbou

Netflix oznámil březnovou nabídku, které dominují očekávané novinky jako 2. část 4. řady seriálu Ty, nová řada Světla a stínů a film Luther: Pád z nebes.

Stranger Things dostanou prequel: Děj se zaměří na mladého Hoppera

Svět seriálu Stranger Things se rozšíří o nový prequel, tentokrát však nebude na Netflixu. Fanoušci oblíbeného sci-fi seriálu se dočkají divadelního představení s názvem “Stranger Things: The First Shadow", které bude mít premiéru koncem roku 2023 v londýnském divadle Phoenix.

Regé-Jean Page promluvil o svém odchodu ze seriálu Bridgertonovi

Odchod Regé-Jean Page ze seriálu Bridgertonovi šokoval fanoušky po celém světě. Navzdory obrovskému úspěchu jeho vévody z Hastingsu se herec do seriálu neplánuje vrátit. V rozhovoru pro Vanity Fair Page prozradil, proč ze seriálu odešel a proč si myslí, že to bylo správné rozhodnutí.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -