- Reklama -

Film Duna si přál Denise Villeneuve točit už od dětství. V čem se chtěl odlišit od Lynche?

Film Duna od režiséra Denise Villeneuva bude mít premiéru už 21. října. O jejím natočení snil kanadský filmový tvůrce už od té doby, co v pubertě přečetl slavnou knihu Franka Herberta.

- Reklama -

Nejočekávanější sci-fi premiéra posledních 10 let se neodvratně blíží. A pro některé je to čekání ještě delší. Třeba pro režiséra snímku Denise Villeneuva, který chtěl film Duna natočit už jako kluk, když přečetl knihu.

„Bylo mi 13 nebo 14 let, když jsem tu knihu objevil ve školní knihovně. Vzpomínám si, že mě fascinovala její obálka. Sci-fi romány měly v osmdesátých letech nádherné vazby. Zamiloval jsem se do cesty Paula Atreida, který se snaží najít svou identitu
ve světě obklopeném rodinným dědictvím a politikou, a nakonec najde útěchu v kultuře Fremenů.“

Režisér přiznává, že ho kniha naprosto učarovala. „Byl jsem fascinován ekosystémy, které v knize Frank Herbert vytvořil. Miluji přírodu; je pro mě vším,“ svěřil se Villeneuve v rozhovoru pro Entertainment Weekly. „Uchvátil mě způsob, jakým Frank Herbert vytvořil celé ekosystémy a zobrazil jejich vztahy s lidstvem, způsob, jakým Fremeni souznili s přírodou. Zamiloval jsem se do té knihy.“

Nepříjemné chyby Davida Lynche

Jako fanoušek Herbertovy knihy Villeneuve přiznává, že při sledování filmového zpracování Davida Lynche měl pocit, že by vše Duna měla být natočená jinak. „Davida Lynche si nesmírně vážím, je to člověk, který patří mezi největší filmaře všech dob. Když jsem jsem viděl jeho adaptaci, byly tam věci, které byly naprosto geniální. Ale když se vzdálil od knižní předlohy, bylo mi to nepříjemné,“ řekl.

- Reklama -

„Jakmile jsem film dokoukal, měl jsem v hlavě, že by to možná šlo udělat jinak,“ přiznal Villeneuve, že se od něj lidé dočkají verze, která by se nejspíš měla více blížit knize.

To ostatně režisér přiznává. „Představoval jsem si film, který by byl blíže duchu knihy. Ta myšlenka ve mně pak stále rostla. Nedělal jsem to proto, abych se srovnával s mistrem. Dělal jsem to z toho důvodu, abych sdělil, že jsem v té knize viděl něco jiného,“ dodal rodák z Quebecu.

Předkrm a hostina

Právě kvůli knižní předloze Villeneuve svou verzi Duny rozdělil do dvou filmů. „Kniha je tak hutná. Je tam tolik věcí, které je třeba ukázat a vysvětlit. Je to příběh který čerpá svou sílu z detailů. Takže jedna z prvních věcí, kterou jsem Legendary (produkční společnost) řekl, bylo, že bychom měli natočit dva filmy. Oni to přijali. Otázka pak zněla, jak je rozdělíme,“ řekl Villeneuve.

„Přemýšleli jsme, jak ukončíme první část? To trvalo,vymodelovat konec. Chtěli jsme, aby diváci měli pocit, že už prošli celou cestu, ale zároveň cítili, že ještě něco přijde. Asi bych to takhle neměl říkat, ale svým způsobem… První část je předkrm a druhá část bude hostina.“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Jaké lásky se dočká Eloise Bridgetonová? Některé teorie ji spojují s Lordem Deblingem

Třetí sezóna oblíbeného seriálu Bridgertonovi sleduje především lásku Penelope a Colina, a tak trochu do pozadí ustoupil příběh Eloise Bridgertonové. Přitom pro mnoho fanoušků zůstává její milostný život a to, jak to s ním bude, stále otázkou spekulací.

Dave Bautista byl před rolí Draxe na dně. Musel si půjčovat i na dárky pro děti

Navzdory tomu, že si jako wrestlingový zápasník v organizaci WWE vydělal miliony dolarů, se Dave Bautista ocitl v obrovských finančních obtížích. Než získal svou roli jako Drax ve Strážcích galaxie, byl na tom tak zle, že si musel půjčovat skoro na všechno.

Hvězda hororu Záhada Blair Witch sekla s herectvím a věnuje se čarodějnictví

Horor Záhada Blair Witch způsobil v roce 1999 slušný povyk. Snímek s minimálním rozpočtem se stal celosvětovým hitem a přivedl do centra dění herečku jménem Heather Donahue, která spolu s kolegy Joshua Leonardem a Michaelem Williamsem hrála ve filmu pod svým skutečným jménem. Tohohle rozhodnutí následně začala Heather Donahue, dnes známá jako Rei Hance, velmi litovat.

Bill Murray při natáčení svého nejslavnějšího filmu najal neslyšící asistentku, aby naštval režiséra

Bill Murray, komediální génius a hvězda kultovního filmu "Na hromnice o den více", si během natáčení tohoto slavného snímku našel velmi nekonvenční způsob, jak naštvat režiséra Harolda Ramise.

Brad Pitt objasnil situaci kolem „neplánovaného polibku“ s Margot Robbie

Brad Pitt se nedávno nečekaně dostal do středu pozornosti kvůli svému vášnivému polibku s Margot Robbie. Neplánovaná pusa z filmového Babylonu totiž vyvolala mnohé otázky a komentáře.

Eddie Murphy nečekaně upřímně přiznal, co pro něj znamenají kruté kritiky jeho filmů

S více než padesáti filmy v jeho repertoáru, kariérou trvající desetiletí a řadou ocenění na svém kontě, Eddie Murphy patří k nejvýznamnějším hercům své generace. A také nejkritizovanějším… Nedávno přiznal, jaký má ke kritice svých filmů postoj.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -