- Reklama -

Marvel filmy: V jakém pořadí je sledovat (chronologicky a podle data vydání)

Marvel filmy a jejich pořadí? Světohled pro vás připravil dva seznamy: jeden chronologický podle událostí a druhý podle data vydání.

- Reklama -

V současné době existuje už 23 filmů Marvel Cinematic Universe a další se chystají na premiéru. Všechny se odehrávají ve stejném vesmíru a jsou propojené postavami, událostmi a prostředím. Takže vám odpouštíme, pokud jste trochu zmateni, jak přesně do sebe všechny zapadají a v jakém pořadí je sledovat.

Marvel začal kult svých filmů především snímkem The Avengers. Ten vyšel v roce 2012 a spojil nesourodé hrdiny z ostatních samostatných filmů (Iron Mana Roberta Downeyho Jr., Kapitána Ameriku Chrise Evanse a Thora Chrise Hemswortha) do jednoho týmového filmu. A to jen proto, aby je pak opět rozdělil do jejich vlastních pokračování. Tento způsob vyprávění příběhů se samozřejmě používal už v komiksech, ale vyprávění seriálového příběhu napříč mnoha a mnoha filmy s různorodými příběhy a postavami bylo zcela nové a dodnes je zlatým dolem poutavých příběhů a postav.

Ale s tím, jak se MCU rozrůstal do kvantity, rostla i jeho složitost. Některé filmy se odehrávají na vzdálených světech, ale zároveň s událostmi, které se odehrávají na Zemi. A některé filmy se odehrávají zase v daleké minulosti.

Pokud vás zajímá, jak sledovat filmy od Marvelu ve správném pořadí, máme pro vás návod.

Níže nabízíme dvě možnosti sledování: filmy Marvel v pořadí podle chronologických událostí. A filmy Marvel v pořadí podle toho, kdy byly jednotlivé filmy uvedeny do kin. Obě varianty vřele doporučujeme a jsou ideálním způsobem, jak tuto sérii zhlédnout úplně celou.

Pořadí do značné míry čerpá z vlastní komplexní časové osy MCU, která se podrobně zabývá tím, kdy se v Marvel Cinematic Universe odehrávají jednotlivé události.

Filmy Marvel v pořadí podle roku vydání

Zde jsou všechny filmy Marvel Cinematic Universe seřazené podle toho, kdy byly vydány. Světohled je pro vás rozdělil do „fází“, které studio Marvel používá k označení menších příběhových oblouků v rámci většího oblouku MCU.

- Reklama -

První fáze

Iron Man – 2. května 2008
Neuvěřitelný Hulk – 13. června 2008
Iron Man 2 – 7. května 2010
Thor – 6. května 2011
Kapitán Amerika: První Avenger – 22. července 2011
The Avengers – 4. května 2012

Druhá fáze

Iron Man 3 – 3. května 2013
Thor: Temný svět – 8. listopadu 2013
Kapitán Amerika: Zimní voják – 4. dubna 2014
Strážci Galaxie – 1. srpna 2014
Avengers: Věk Ultrona – 1. května 2015
Ant-Man – 17. července 2015

Třetí fáze

Kapitán America: Občanská válka – 6. května 2016
Doctor Strange – 4. listopadu 2016
Strážci Galaxie 2 – 5. května 2017
Spider-Man: Homecoming – 7. července 2017
Thor: Ragnarok – 3. listopadu 2017
Black Panther – 16. února 2018
Avengers: Infinity War – 27. dubna 2018
Ant-Man a Wasp – 6. července 2018
Captain Marvel – 8. března 2019
Avengers: Endgame – 26. dubna 2019
Spider-Man: Daleko od domova – 2. července 2019

Co nás čeká ve čtvrté fázi?

Black Widow – 9. července 2021
Shang-Chi a legenda o deseti prstencích – 3. září 2021
Eternals – 5. listopadu 2021
Spider-Man: Bez cesty domů – 17. prosince 2021
Doctor Strange v multivesmíru šílenství – 25. března 2022
Thor: Láska a hrom – 6. května 2022
Black Panther: Černý panter: Wakanda navždy – 8. července 2022
Marvels (aka Captain Marvel 2) – 11. listopadu 2022
Ant-Man a Wasp: Quantumania – 17. února 2023
Strážci Galaxie Vol. 3 – 5. května 2023

Marvel filmy v pořadí podle chronologických událostí

Kapitán Amerika: První mstitel

Z chronologického hlediska je film, který se v časové ose MCU odehrává nejdříve, Captain America: První Avenger. Příběh o původu Steva Rogerse začíná v roce 1940, kdy Steve (Evans) a Bucky Barnes (Sebastian Stan) narukují do armády. Končí v roce 1945, kdy se Steveovo letadlo zřítí a on je na další půlstoletí zmrazen.

Captain Marvel

Dále tu máme Captain Marvel, která je vlastně jedním z nejnovějších marvelovských filmů, ale jejíž události předcházejí událostem v hlavní časové linii MCU. Postava pilotky Brie Larsonové havaruje se svým letadlem v roce 1989. Následně je vycvičena jako Kree, než se v roce 1995 vrátí na Zemi, což je rok, ve kterém se odehrává většina Captain Marvel.

Iron Man

První vydaný film od Marvelu je třetí v pořadí chronologicky. A věřte nebo ne – podle vlastní časové osy Marvelu se ve skutečnosti odehrává v roce 2010, a ne v roce 2008, kdy byl uveden do kin.

Neuvěřitelný Hulk

Události filmu Hulk s Edwardem Nortonem se odehrávají krátce po událostech Iron Mana.

Iron Man 2

Pokračování Iron Mana se odehrává v roce 2011.

Thor

Události ve filmu Thor se také odehrávají v roce 2011. Přibližně tedy ve stejné době jako události ve filmu Iron Man 2, ačkoli se v něm objevují flashbacky na události staré několik století.

Avengers

Týmovka se nakonec odehrává v roce 2012.

Iron Man 3

Podceňovaný Iron Man 3 se do značné míry zabývá posttraumatickou stresovou poruchou Tonyho Starkse z událostí v Avengers. Odehrává se v roce 2012.

Thor: Temný svět

Zapomenutelné pokračování se odehrává v roce 2013.

Captain America: Zimní voják

Velký pád S.H.I.E.L.D.u se odehrává pár let poté, co organizace pomohla zformovat Avengers, odehrává se v roce 2014.

Strážci Galaxie

Události Strážců Galaxie se rovněž odehrávají v roce 2014, přibližně ve stejné době jako Zimní voják.

Strážci Galaxie Vol. 2

Pokračování Strážců se odehrává několik měsíců po událostech prvního filmu.

Avengers: Age of Ultron (Věk Ultrona)

Druhý týmový film Avengers se odehrává po rozpadu S.H.I.E.L.D.u, v roce 2015.

Ant-Man

Zatímco Avengers bojují proti starému Ultronovi, Scott Lang má v roce 2015 plné ruce práce s tím, aby se stal Ant-Manem.

Captain America: Občanská válka

Pokračování Kapitána Ameriky, které je tak trochu i filmem o Avengers, se odehrává v roce 2016. Přináší další postavy, které připravují půdu pro Infinity War a Endgame. Obsahuje však také flashbacky, které se odehrávají mezi Prvním Avengerem a Iron Manem. Ty odhalují okolnosti, které provázely smrt rodičů Tonyho Starka.

Spider-Man: Homecoming

První film MCU Spider-Man se odehrává na podzim po událostech Kapitána Ameriky: Občanská válka. Peter Parker v podání Toma Hollanda se v něm snaží stát se svým vlastním hrdinou.

Black Panther

Rok 2016 je v MCU nabitý, protože se v něm odehrává i Black Panther ve Wakandě.

Doctor Strange

Doctor Strange překlenuje mezeru mezi roky 2016 a 2017, protože přeměna Stephena Strange v superhrdinu si vyžádá trochu času.

Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok se odehrává v roce 2017 krátce po událostech Doctora Strange. Vidíme, jak Thor navštíví Doctora Strange na Zemi, aby se pokusil vypátrat svého otce.

Ant-Man a Wasp

Přestože byl film uveden až po Avengers: Infinity War, události filmu Ant-Man a Wasp se odehrávají v roce 2018 těsně před příchodem Thanose na Zemi. Film končí nechvalně známým Thanosovým lusknutím. Ve filmu se také objevují flashbacky Hanka Pyma (Michael Douglas) a Janet Van Dyneové (Michelle Pfeifferová) z konce 80. let.

Avengers: Infinity War (Nekonečná válka)

Události ve filmu Avengers: Infinity War se odehrávají ve velmi zhuštěném časovém úseku – pouhých 24-48 hodin v roce 2018.

Avengers: Endgame

Druhá část dějové linie začíná krátce po Thanosově lusknutí v roce 2018. Ale poté, co Thor usekne Thanosovi hlavu, se film bleskově přesune dopředu a odehrává se především v roce 2023 – i když v něm postavy cestují i zpět v čase do událostí v letech 1970, 2012, 2013 a 2014.

Spider-Man: Daleko od domova

Nejnovější film MCU, Spider-Man: Daleko od domova, se odehrává krátce po událostech filmu Avengers: Endgame, děj je situován do roku 2023.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nejapný žert v Bradavicích: Alan Rickman legendárně ztrapnil Daniela Radcliffa

Když Daniel Radcliffe propagoval svůj film "Rohy", obrátil se na skrz Reddit na fanoušky a odpověděl jim na řadu otázek . Jak se dalo čekat, nejvíc jich směřovalo na jeho účinkování ve filmech Harry Potter. Radcliffe přiznal, že se při natáčení stal obětí "pranku" od Alana Rickmana.

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.

Nejobsazovanější v Hollywoodu: Eric Roberts má na kontě více než 700 rolí

Eric Roberts je nejvíce obsazovaným hercem Hollywoodu. Kromě své slavnější sestry v tomhle trumfl i ostatní velká jména filmového průmyslu.

Ralph Macchio byl na začátku Cobra Kai o pět let starší než mistr Miyagi v původním Karate Kidovi

Výtečný umělec, Noriyuki "Pat" Morita nejvíce proslul svou ikonickou postavu mistra Miyagiho, moudrého a laskavého senseie v kinematografickém skvostu z roku 1984 - snímku Karate Kid.

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -