- Reklama -

Terminátor: V jakém pořadí je nejlepší sledovat jednotlivé díly?

Kvůli složitosti cestování v čase není zrovna jednoduché seřadit chronologicky jednotlivé díly filmové série Terminátor.

- Reklama -

Poslední film tomu rozhodně nepomohl, když se rozhodl ignorovat všechny předchozí snímky Terminátora kromě prvních dvou dílů.

Pochopit spletitosti cestování v čase není jednoduché pro nikoho, kdo není jaderný fyzik světové úrovně. A musíme přiznat: Terminátor se s touhle otázkou vypořádal víc než dobře! Jen je přesto někdy pro diváka těžké zorientovat se v tom, v jakém pořadí díly Terminátora pouštět, aby to časově dávalo co největší smysl.

První a původní Terminátor se stal legendou. Nehrál ho nikdo menší než sedminásobný vítěz kulturistické soutěže Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger. Arnold se role robotického zabijáka ujal po natočení dvou filmů, ve kterých hral Barbara Conana. Jeho nabušená muskulatura spolu s bezcitným chováním vytvořily dokonalý obraz hrozivého a fascinujícího nepřítele, který se před ničím nezastaví.

Převrácení tohohle narativu ve filmu Terminátor 2, kdy se z T-800 stala pozitivní postava, je zase ukázkový příklad, jak udělat pokračování, které je lepší než originál.

Po prvních dvou dílech se série dočkala velké ztráty. Franšízu opustil režisér James Cameron, architekt úspěchu prvních Terminátorů. Na další, třetí díl série, si tak museli fanoušci počkat dalších 12 let.

Pokračování Terminátora ale ignorovaly nebo přehodnocovaly události z ostatních dílů série a vytvořily tak spletitou akční ságu, že by se v ní těžko vyznal i ostřílený cestovatel v čase.

Naštěstí je tu Světohled, který pro své čtenáře filmy seřadil tak, aby chronologicky (tedy podle času děje) jednotlivé snímky seřadil tak, aby celkový děj dával co největší smysl. Pro detailnější vhled do celé série ještě pro jistotu uvádíme pod seřazením podle děje pořadí podle vydání jednotlivých filmů.

Ale dost už bylo popisných řečí, pojďme na to.

Terminátorská série v pořadí podle děje:

Terminátor: Genisys (2015)*

Jednotlivé díly série nejde zcela zaškatulkovat do typické chronologie, protože premisa příběhu spočívá v tom, že změna minulosti ovlivňuje podobu budoucnosti. Pokud se však přísně budeme držet pořadí od nejstarších událostí, pak je nutné na první místo zařadit právě tento díl. Začíná tím, že John Conner (Jason Clarke) porazil Skynet v roce 2029 a poslal Kyla Reese (Jai Courtney) do roku 1984, aby zachránil Johnovu matku Sarah (Emilia Clarke).

Terminátor (1984)

Původním filmem s robotickým zabijákem známým jako Terminátor (hraje ho Arnold Schwarzenegger). Ten je vyslán do roku 1984 z válkou zničeného roku 2029, aby zabil Sarah Connorovou (Linda Hamiltonová), matku zachránce lidské rasy. Lidstvo ale spolu s Terminátorem poslalo zpět i dalšího vojáka, Kylea Reese (Michael Biehn), který se nakonec stane otcem Sářina syna Johna Connera.

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Pokračování prvního snímku. Děj se odehrává 11 let po původním filmu, v roce 1995. Sarah Connorová (Linda Hamiltonová) je vězněná v psychiatrické léčebně za pokus o bombový útok na továrnu na počítače. Její pubertální syn John Connor (Edward Furlong) žije u pěstounů v Los Angeles. Z budoucnosti opět přiletí dva terminátoři – identický model původního T-800 (Arnold Schwarzenegger), který má Johna chránit, a nový terminátor z tekutého kovu T-1000 (Robert Patrick) – který má opačný úkol.

Terminátor 3: Vzestup strojů (2003)

Film začíná deset let po událostech dvojky. Zesnulá Sarah Connorová oddálila rozmach Skynetu, ale John Connor (Nick Stahl) žije ve strachu, že ho počítačový systém najde. To ho přiměje žít zcela mimo síť. Skynet se ho snaží vypátrat tak, že jde po ostatních členech jeho odbojové skupiny. A chce Johna zabít nasazením nového terminátora T-X (Kristanna Loken).

Terminátor: Salvation (2009)

Salvation měl být původně začátkem druhé terminátorské trilogie (první trilogií se rozumí první tři vydané díly). Pokračování byla po natočení prvního dílu ale zrušena. Film je tak jediným pohledem na život Johna Connora (Christian Bale) a zbytku lidstva ve velmi dystopickém roce 2018.

Terminátor: Temný osud (2019)

Zatím poslední díl série. A de facto přímé pokračování Terminátora dvojky. V tomto díle se dozvíme, co se stane se Sarah Connorovou (Linda Hamiltonová).  Hlavní příběh ale sleduj osud Dani Ramosové, která žije obyčejný život v Mexico City se svým bratrem a otcem. Té jde po krku zbrusu nový smrtící Terminátor, Rev-9. Daniino přežití závisí na jejím spojenectví s dvěma bojovnicemi – Grace (Mackenzie Davis), vylepšenou super bojovnicí z budoucnosti a Sarah Connorovou zocelenou roky likvidování Terminátorů cestujících v čase.

*Poznámka: Genisys můžete při opakovaném sledování sledovat i jako poslední série.

Terminátorská série podle roku vydání filmů:

Terminátor (1984)

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Terminátor 3: Vzestup strojů (2003)

Salvation (2009)

Terminátor: Genisys (2015)

Terminátor: Temný osud (2019)

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Zaklínač bude bez Cavilla ještě lepší, slibuje tvůrkyně Lauren Hissrichová. Fanoušky neuklidnila

Tvůrkyně seriálu Zaklínač Lauren Hissrichová se vyjádřila ke kritice, kterou seriál v současnosti sklízí. Svými slovy nepřesvědčila.

Jenna Ortega si v 2. řadě přeje ještě temnější Wednesday

Jenna Ortega, hvězda seriálu Wednesday, si přeje, aby její postava ve druhé sérii ukázala svou temnější stránku.

Dokument Harry & Meghan na Netflixu: Datum vydání, trailer a poslední novinky

Dlouho očekávaný dokumentární seriál Harry & Meghan má datum premiéry a bude odvysílaný ve dvou částech.

Seriál Zlatá sedmdesátá má pokračování, vrátí se i Donna s Ericem. O čem budou Zlatá devadesátá?

That '90s Show, neboli Zlatá devadesátá, jsou seriálový spin-off legendárního sitcomu Zlatá sedmdesátá (That '70s Show). Netflix k seriálu přestavil nový teaser a datum uvedení. Kdo se v remaku známého seriálového hitu objeví?

Médium 2. série: Tvůrkyně věří v pokračování, chce ještě dvě řady

Po osmi epizodách cestování časem a bojů s roboty se pozornost fanoušků přesouvá k otázce, zda bude také Médium 2. série? Tvůrkyně seriálu a bývalá šéfka Westworldu Lisa Joy v další díly zatím jen doufá.

Chris Hemsworth přerušuje kariéru kvůli strachu z Alzheimerovy choroby

Chris Hemsworth, který hraje Thora, si bere "volno" od herectví poté, co krevní testy odhalily jeho rodinnou predispozici k Alzheimerově chorobě.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -
- Reklama -