- Reklama -

Terminátor: V jakém pořadí je nejlepší sledovat jednotlivé díly?

Kvůli složitosti cestování v čase není zrovna jednoduché seřadit chronologicky jednotlivé díly filmové série Terminátor.

- Reklama -

Poslední film tomu rozhodně nepomohl, když se rozhodl ignorovat všechny předchozí snímky Terminátora kromě prvních dvou dílů.

Pochopit spletitosti cestování v čase není jednoduché pro nikoho, kdo není jaderný fyzik světové úrovně. A musíme přiznat: Terminátor se s touhle otázkou vypořádal víc než dobře! Jen je přesto někdy pro diváka těžké zorientovat se v tom, v jakém pořadí díly Terminátora pouštět, aby to časově dávalo co největší smysl.

První a původní Terminátor se stal legendou. Nehrál ho nikdo menší než sedminásobný vítěz kulturistické soutěže Mr. Olympia Arnold Schwarzenegger. Arnold se role robotického zabijáka ujal po natočení dvou filmů, ve kterých hral Barbara Conana. Jeho nabušená muskulatura spolu s bezcitným chováním vytvořily dokonalý obraz hrozivého a fascinujícího nepřítele, který se před ničím nezastaví.

Převrácení tohohle narativu ve filmu Terminátor 2, kdy se z T-800 stala pozitivní postava, je zase ukázkový příklad, jak udělat pokračování, které je lepší než originál.

- Reklama -

Po prvních dvou dílech se série dočkala velké ztráty. Franšízu opustil režisér James Cameron, architekt úspěchu prvních Terminátorů. Na další, třetí díl série, si tak museli fanoušci počkat dalších 12 let.

Pokračování Terminátora ale ignorovaly nebo přehodnocovaly události z ostatních dílů série a vytvořily tak spletitou akční ságu, že by se v ní těžko vyznal i ostřílený cestovatel v čase.

Naštěstí je tu Světohled, který pro své čtenáře filmy seřadil tak, aby chronologicky (tedy podle času děje) jednotlivé snímky seřadil tak, aby celkový děj dával co největší smysl. Pro detailnější vhled do celé série ještě pro jistotu uvádíme pod seřazením podle děje pořadí podle vydání jednotlivých filmů.

Ale dost už bylo popisných řečí, pojďme na to.

Terminátorská série v pořadí podle děje:

Terminátor: Genisys (2015)*

Jednotlivé díly série nejde zcela zaškatulkovat do typické chronologie, protože premisa příběhu spočívá v tom, že změna minulosti ovlivňuje podobu budoucnosti. Pokud se však přísně budeme držet pořadí od nejstarších událostí, pak je nutné na první místo zařadit právě tento díl. Začíná tím, že John Conner (Jason Clarke) porazil Skynet v roce 2029 a poslal Kyla Reese (Jai Courtney) do roku 1984, aby zachránil Johnovu matku Sarah (Emilia Clarke).

Terminátor (1984)

Původním filmem s robotickým zabijákem známým jako Terminátor (hraje ho Arnold Schwarzenegger). Ten je vyslán do roku 1984 z válkou zničeného roku 2029, aby zabil Sarah Connorovou (Linda Hamiltonová), matku zachránce lidské rasy. Lidstvo ale spolu s Terminátorem poslalo zpět i dalšího vojáka, Kylea Reese (Michael Biehn), který se nakonec stane otcem Sářina syna Johna Connera.

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Pokračování prvního snímku. Děj se odehrává 11 let po původním filmu, v roce 1995. Sarah Connorová (Linda Hamiltonová) je vězněná v psychiatrické léčebně za pokus o bombový útok na továrnu na počítače. Její pubertální syn John Connor (Edward Furlong) žije u pěstounů v Los Angeles. Z budoucnosti opět přiletí dva terminátoři – identický model původního T-800 (Arnold Schwarzenegger), který má Johna chránit, a nový terminátor z tekutého kovu T-1000 (Robert Patrick) – který má opačný úkol.

Terminátor 3: Vzestup strojů (2003)

Film začíná deset let po událostech dvojky. Zesnulá Sarah Connorová oddálila rozmach Skynetu, ale John Connor (Nick Stahl) žije ve strachu, že ho počítačový systém najde. To ho přiměje žít zcela mimo síť. Skynet se ho snaží vypátrat tak, že jde po ostatních členech jeho odbojové skupiny. A chce Johna zabít nasazením nového terminátora T-X (Kristanna Loken).

Terminátor: Salvation (2009)

Salvation měl být původně začátkem druhé terminátorské trilogie (první trilogií se rozumí první tři vydané díly). Pokračování byla po natočení prvního dílu ale zrušena. Film je tak jediným pohledem na život Johna Connora (Christian Bale) a zbytku lidstva ve velmi dystopickém roce 2018.

Terminátor: Temný osud (2019)

Zatím poslední díl série. A de facto přímé pokračování Terminátora dvojky. V tomto díle se dozvíme, co se stane se Sarah Connorovou (Linda Hamiltonová).  Hlavní příběh ale sleduj osud Dani Ramosové, která žije obyčejný život v Mexico City se svým bratrem a otcem. Té jde po krku zbrusu nový smrtící Terminátor, Rev-9. Daniino přežití závisí na jejím spojenectví s dvěma bojovnicemi – Grace (Mackenzie Davis), vylepšenou super bojovnicí z budoucnosti a Sarah Connorovou zocelenou roky likvidování Terminátorů cestujících v čase.

*Poznámka: Genisys můžete při opakovaném sledování sledovat i jako poslední série.

Terminátorská série podle roku vydání filmů:

Terminátor (1984)

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Terminátor 3: Vzestup strojů (2003)

Salvation (2009)

Terminátor: Genisys (2015)

Terminátor: Temný osud (2019)

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.

Nejobsazovanější v Hollywoodu: Eric Roberts má na kontě více než 700 rolí

Eric Roberts je nejvíce obsazovaným hercem Hollywoodu. Kromě své slavnější sestry v tomhle trumfl i ostatní velká jména filmového průmyslu.

Ralph Macchio byl na začátku Cobra Kai o pět let starší než mistr Miyagi v původním Karate Kidovi

Výtečný umělec, Noriyuki "Pat" Morita nejvíce proslul svou ikonickou postavu mistra Miyagiho, moudrého a laskavého senseie v kinematografickém skvostu z roku 1984 - snímku Karate Kid.

Holland Taylorová: Představitelka mámy Evelyn byla nejhůř placenou hvězdou seriálu Dva a půl chlapa

Holland Taylorová se proslavila v populárním televizním pořadu s názvem Dva a půl chlapa, který se vysílal v letech 2003 až 2015. V tomto seriálu ztvárnila postavu Evelyn Harperové, která je popsána jako "domýšlivá a sobecká bisexuální matka bratrů Charlieho a Alana a babička Jakea."

Jima Caviezela při natáčení filmu Utrpení Krista zasáhl blesk

Při natáčení "Utrpení Krista" zažil Jim Caviezel mnoho dramatických okamžiků, nejvýraznějším bylo zasažení bleskem.

Chewbaccovi hrozila smrt: Při natáčení Star Wars potřeboval zvláštní ochranu

Chewbacca, ten známý chlupatý společník, který nám všem zůstal v paměti díky Hvězdným válkám, zažil během natáčení něco, co by vás mohlo nepříjemně překvapit. Šlo mu totiž o život.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -