- Reklama -

Lior Raz odhalil, zda je seriál Fauda podle skutečnosti

Fanoušci seriálového hitu Fauda od Netflixu jsou zvědaví, nakolik má příběh reálné základy. Je Fauda podle skutečnosti?

- Reklama -

Seriál, který sleduje boj Izraelských obranných sil proti teroristům, sleduje osudy nejlepšího muže Mista’arvim Dorona Kavillia (hraje ho Lior Raz) a jeho týmu, který se pohybuje v neustálém nebezpečí. Fauda, což v arabštině znamená „chaos“, se zabývá skutečným izraelsko-palestinským konfliktem na Blízkém východě.

Seriál se poprvé dostal na obrazovky v roce 2015 na izraelském kanálu YES a poté se přesunul na Netflix, kde uhranul celosvětové publikum. Nedávno se na streamovací platformě objevila čtvrtá série Faudy, která si rychle vybudovala oddanou fanouškovskou základnu dychtivě sledující každý vývoj a zvrat v příběhu. Ve finále čtvrté sezóny vše končí nepředstavitelnou tragédií, a tak diváci netrpělivě očekávají potvrzení další řady.

Minulost vojáka při psaní výrazně pomohla

Seriál Fauda se přitom inspiruje skutečným životem, jeho hlavní hvězda Lior Raz je spolu s izraelským novinářem Avi Issacharoffem totiž také spolutvůrcem seriálu. V pořadu Late Night With Seth Meyers z roku 2021 Raz o vzniku seriálu promluvil. „Když jsem to psal, já a Avi, můj spolutvůrce, jsme si mysleli – nevěděli jsme, že budu hercem. Pak mi zavolal Netflix a požádal mě, abych tam hrál, a bylo to skvělé,“ řekl.

Raz před Faudou pracoval ve vojenských a bezpečnostních složkách, teprve později se rozhodl pro kariéru v tvůrčí oblasti a stal se spisovatelem a hercem, upozornili stránky thecinemaholic.com. Chtěl vytvořit něco realistického, přičemž čerpal z vlastních zkušeností z armády a bezpečnosti, aby přesně zobrazil bojové a akční scény. „Když je vidíte v televizi, není to správně. Ve skutečném životě, když se bojuje, má to skončit do 30 vteřin,“ vysvětlil. „Ale ve všech těch seriálech jsou dvouminutové, tříminutové souboje. A my se snažili to udělat co nejreálněji. I to, jak se vlastně chovají speciální jednotky.“

- Reklama -

Hrát v utajení je těžší než ve skutečnosti

V rozhovoru Raz také mluvil o paralelách mezi svou postavou Dorona a sebou samým. Řekl: „Když jsem byl ve speciálních jednotkách v utajení, musíte tam také být hercem. Ale nemáte druhý, třetí nebo čtvrtý záběr. Máte jen jeden záběr a tím to končí. Hrajete o život. Je to šílené.“

Prohlásil také, že jeho služba v armádě ovlivnila jeho rodinu, a to je stejné i u Dorona. „Když jste ve válečné zóně, platíte za to,“ uvědomuje si hlavní hvězda seriálu.

Fauda ze skutečnosti vychází, ale nekopíruje ji

Celkově je tak zřejmé, že Fauda se výrazně inspiruje skutečnými událostmi a Razovými vlastními zážitky, aby tvůrci vytvořili strhující a realistický obraz izraelsko-palestinského konfliktu. Fanoušci si ale budou muset ještě počkat, zda se dočkají i páté série, aby zjistili, co se v příběhu stane dál.

Jedno je však jisté, realistický přístup ke konfliktu a smysl pro detail udělal ze seriálu celosvětový hit. Ať už jste fanoušky akce a dramatu, nebo se jen zajímáte o politiku Blízkého východu, Fauda je seriál, který prostě musíte vidět.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nemilovala jen muže: Anna Nicole Smithová si tajně vzala za manželku ženu

Anna Nicole Smithová, herečka a modelka, proslula především svými turbulentními vztahy s muži, které svět sledoval s nepokrytým zájmem. Až po její smrti se přišlo na méně exponovanou část jejího života - její vztah k ženám.

Tom Cruise označuje otce za tyrana a zbabělce, složitý vztah s ním měl od dětství

Jedním z těch, kdo museli v mládí překonat nepřízeň osudu, je herec Tom Cruise. V dětství se cítil jako outsider, čemuž nepomohlo to, jak se k němu choval vlastní otec.

Olivia Munnová musela kvůli vážné nemoci kompletně změnit životní styl

Herečka Olivie Munnová trpí fybromyalgií, což jí výrazně zkomplikovalo život.

Matt LeBlanc se kvůli roli Joeyho v Přátelích soudil se svou manažerkou

Sláva získaná seriálem Přátelé a jeho pokračováním v podobě seriálu jménem Joey se pro Matta LeBlanca otevřely dveře do srdcí diváků po celém světě. Ačkoli jeho kariéra díky tomu vypadala jako bezstarostná procházka, řešil i nečekané nepříjemnosti.

Arnold Schwarzenegger chtěl hrát RoboCopa. O roli přišel kvůli svalům

RoboCop si v osmdesátých letech získal zvláštní postavení mezi filmovými počiny. Tento vědecko-fantastický kriminální thriller nám představil detroitského policejního důstojníka Alexe Murphyho, ztvárněného Petrem Wellerem, jenž padne v boji a znovu ožije jako "budoucnost právního systému". Ačkoliv se nakonec Wellerovi podařilo roli cyborga perfektně zvládnout, původní plán zněl jinak, RoboCopem se měl stát Arnold Schwarzenegger.

Neporazitelný Chuck Norris jednou prohrál. Ve rvačce s Brucem Lee

Dlouhá léta se spekuluje, zda doopravdy došlo k souboji mezi dvěma legendárními bojovníky - Chuckem Norrisem a Brucem Leem - svět mystiky a nevysvětlitelných záhad. Jak se vyhýbali dotěrným otázkám novinářů, přicházela jejich bitva vždy znovu na povrch, jako stín minulosti.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -