- Reklama -

Lior Raz odhalil, zda je seriál Fauda podle skutečnosti

Fanoušci seriálového hitu Fauda od Netflixu jsou zvědaví, nakolik má příběh reálné základy. Je Fauda podle skutečnosti?

- Reklama -

Seriál, který sleduje boj Izraelských obranných sil proti teroristům, sleduje osudy nejlepšího muže Mista’arvim Dorona Kavillia (hraje ho Lior Raz) a jeho týmu, který se pohybuje v neustálém nebezpečí. Fauda, což v arabštině znamená „chaos“, se zabývá skutečným izraelsko-palestinským konfliktem na Blízkém východě.

Seriál se poprvé dostal na obrazovky v roce 2015 na izraelském kanálu YES a poté se přesunul na Netflix, kde uhranul celosvětové publikum. Nedávno se na streamovací platformě objevila čtvrtá série Faudy, která si rychle vybudovala oddanou fanouškovskou základnu dychtivě sledující každý vývoj a zvrat v příběhu. Ve finále čtvrté sezóny vše končí nepředstavitelnou tragédií, a tak diváci netrpělivě očekávají potvrzení další řady.

Minulost vojáka při psaní výrazně pomohla

Seriál Fauda se přitom inspiruje skutečným životem, jeho hlavní hvězda Lior Raz je spolu s izraelským novinářem Avi Issacharoffem totiž také spolutvůrcem seriálu. V pořadu Late Night With Seth Meyers z roku 2021 Raz o vzniku seriálu promluvil. „Když jsem to psal, já a Avi, můj spolutvůrce, jsme si mysleli – nevěděli jsme, že budu hercem. Pak mi zavolal Netflix a požádal mě, abych tam hrál, a bylo to skvělé,“ řekl.

Raz před Faudou pracoval ve vojenských a bezpečnostních složkách, teprve později se rozhodl pro kariéru v tvůrčí oblasti a stal se spisovatelem a hercem, upozornili stránky thecinemaholic.com. Chtěl vytvořit něco realistického, přičemž čerpal z vlastních zkušeností z armády a bezpečnosti, aby přesně zobrazil bojové a akční scény. „Když je vidíte v televizi, není to správně. Ve skutečném životě, když se bojuje, má to skončit do 30 vteřin,“ vysvětlil. „Ale ve všech těch seriálech jsou dvouminutové, tříminutové souboje. A my se snažili to udělat co nejreálněji. I to, jak se vlastně chovají speciální jednotky.“

Hrát v utajení je těžší než ve skutečnosti

V rozhovoru Raz také mluvil o paralelách mezi svou postavou Dorona a sebou samým. Řekl: „Když jsem byl ve speciálních jednotkách v utajení, musíte tam také být hercem. Ale nemáte druhý, třetí nebo čtvrtý záběr. Máte jen jeden záběr a tím to končí. Hrajete o život. Je to šílené.“

Prohlásil také, že jeho služba v armádě ovlivnila jeho rodinu, a to je stejné i u Dorona. „Když jste ve válečné zóně, platíte za to,“ uvědomuje si hlavní hvězda seriálu.

Fauda ze skutečnosti vychází, ale nekopíruje ji

Celkově je tak zřejmé, že Fauda se výrazně inspiruje skutečnými událostmi a Razovými vlastními zážitky, aby tvůrci vytvořili strhující a realistický obraz izraelsko-palestinského konfliktu. Fanoušci si ale budou muset ještě počkat, zda se dočkají i páté série, aby zjistili, co se v příběhu stane dál.

Jedno je však jisté, realistický přístup ke konfliktu a smysl pro detail udělal ze seriálu celosvětový hit. Ať už jste fanoušky akce a dramatu, nebo se jen zajímáte o politiku Blízkého východu, Fauda je seriál, který prostě musíte vidět.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nejdřív Vévoda… a teď i Daphne! Bridgertonovi v třetí sérii opustí další výrazná postava

Zdá se, že jedna z oblíbených postav seriálu Bridgertonovi, Daphne Bassettová, se ve třetí sérii neobjeví. Phoebe Dynevor, herečka, která ji v dobovém dramatu hraje, potvrdila zvěsti o svém odchodu.

V čem se seriál Lockwood a spol. liší od knižní předlohy?

Pokud se potřebujete o víkendu pobavit nebo jste jen fanoušky nadpřirozených thrillerů, Lockwood a spol. je přesně pro vás. Seriál s napínavým dějem a hvězdným obsazením se chystá vzít svět útokem.

The Last of Us 2. série: Bella Ramsey má pokračování za velmi pravděpodobné

Fanoušci očekávají potvrzení The Last of Us 2. série. A hrdinka seriálu Bella Ramsey naznačuje, že návrat seriálu je takřka nevyhnutelný.

Seriál Cizinka 8. řada: Prodloužení je oficiální, celý příběh se definitivně uzavře

Fanoušci seriálu Cizinka jsou v šoku, protože ačkoli tvůrci oznámili osmou a poslední sérii, diváci jsou v nejistotě, jak příběh skončí, když ještě nevyšla poslední kniha.

Všichni nezemřeli? Tvůrci Faudy odhalili plány na celovečerní film

Očekávaný návrat seriálu "Fauda" je konečně tady a je nabitý akcí jako nikdy předtím. Poslední série se ponořila hlouběji do intenzivního a kontroverzního příběhu o zkušenostech Liora Raze a Aviho Issacharoffa v izraelských obranných silách a fanoušci netrpělivě čekají, zda bude i pátá série a co tvůrci seriálu chystají dál.

Cobra Kai 6. řada: Nové epizody celý příběh uzavřou

Seriál Cobra Kai je obnovený pro šestou a poslední sezónu. Tvůrci prohlásili, že jsou hrdí na to, že seriál ukončí za vlastních podmínek.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -