- Reklama -

Lior Raz odhalil, zda je seriál Fauda podle skutečnosti

Fanoušci seriálového hitu Fauda od Netflixu jsou zvědaví, nakolik má příběh reálné základy. Je Fauda podle skutečnosti?

- Reklama -

Seriál, který sleduje boj Izraelských obranných sil proti teroristům, sleduje osudy nejlepšího muže Mista’arvim Dorona Kavillia (hraje ho Lior Raz) a jeho týmu, který se pohybuje v neustálém nebezpečí. Fauda, což v arabštině znamená „chaos“, se zabývá skutečným izraelsko-palestinským konfliktem na Blízkém východě.

Seriál se poprvé dostal na obrazovky v roce 2015 na izraelském kanálu YES a poté se přesunul na Netflix, kde uhranul celosvětové publikum. Nedávno se na streamovací platformě objevila čtvrtá série Faudy, která si rychle vybudovala oddanou fanouškovskou základnu dychtivě sledující každý vývoj a zvrat v příběhu. Ve finále čtvrté sezóny vše končí nepředstavitelnou tragédií, a tak diváci netrpělivě očekávají potvrzení další řady.

Minulost vojáka při psaní výrazně pomohla

Seriál Fauda se přitom inspiruje skutečným životem, jeho hlavní hvězda Lior Raz je spolu s izraelským novinářem Avi Issacharoffem totiž také spolutvůrcem seriálu. V pořadu Late Night With Seth Meyers z roku 2021 Raz o vzniku seriálu promluvil. „Když jsem to psal, já a Avi, můj spolutvůrce, jsme si mysleli – nevěděli jsme, že budu hercem. Pak mi zavolal Netflix a požádal mě, abych tam hrál, a bylo to skvělé,“ řekl.

Raz před Faudou pracoval ve vojenských a bezpečnostních složkách, teprve později se rozhodl pro kariéru v tvůrčí oblasti a stal se spisovatelem a hercem, upozornili stránky thecinemaholic.com. Chtěl vytvořit něco realistického, přičemž čerpal z vlastních zkušeností z armády a bezpečnosti, aby přesně zobrazil bojové a akční scény. „Když je vidíte v televizi, není to správně. Ve skutečném životě, když se bojuje, má to skončit do 30 vteřin,“ vysvětlil. „Ale ve všech těch seriálech jsou dvouminutové, tříminutové souboje. A my se snažili to udělat co nejreálněji. I to, jak se vlastně chovají speciální jednotky.“

Hrát v utajení je těžší než ve skutečnosti

V rozhovoru Raz také mluvil o paralelách mezi svou postavou Dorona a sebou samým. Řekl: „Když jsem byl ve speciálních jednotkách v utajení, musíte tam také být hercem. Ale nemáte druhý, třetí nebo čtvrtý záběr. Máte jen jeden záběr a tím to končí. Hrajete o život. Je to šílené.“

Prohlásil také, že jeho služba v armádě ovlivnila jeho rodinu, a to je stejné i u Dorona. „Když jste ve válečné zóně, platíte za to,“ uvědomuje si hlavní hvězda seriálu.

Fauda ze skutečnosti vychází, ale nekopíruje ji

Celkově je tak zřejmé, že Fauda se výrazně inspiruje skutečnými událostmi a Razovými vlastními zážitky, aby tvůrci vytvořili strhující a realistický obraz izraelsko-palestinského konfliktu. Fanoušci si ale budou muset ještě počkat, zda se dočkají i páté série, aby zjistili, co se v příběhu stane dál.

Jedno je však jisté, realistický přístup ke konfliktu a smysl pro detail udělal ze seriálu celosvětový hit. Ať už jste fanoušky akce a dramatu, nebo se jen zajímáte o politiku Blízkého východu, Fauda je seriál, který prostě musíte vidět.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -