- Reklama -

Lior Raz odhalil, zda je seriál Fauda podle skutečnosti

Fanoušci seriálového hitu Fauda od Netflixu jsou zvědaví, nakolik má příběh reálné základy. Je Fauda podle skutečnosti?

- Reklama -

Seriál, který sleduje boj Izraelských obranných sil proti teroristům, sleduje osudy nejlepšího muže Mista’arvim Dorona Kavillia (hraje ho Lior Raz) a jeho týmu, který se pohybuje v neustálém nebezpečí. Fauda, což v arabštině znamená „chaos“, se zabývá skutečným izraelsko-palestinským konfliktem na Blízkém východě.

Seriál se poprvé dostal na obrazovky v roce 2015 na izraelském kanálu YES a poté se přesunul na Netflix, kde uhranul celosvětové publikum. Nedávno se na streamovací platformě objevila čtvrtá série Faudy, která si rychle vybudovala oddanou fanouškovskou základnu dychtivě sledující každý vývoj a zvrat v příběhu. Ve finále čtvrté sezóny vše končí nepředstavitelnou tragédií, a tak diváci netrpělivě očekávají potvrzení další řady.

Minulost vojáka při psaní výrazně pomohla

Seriál Fauda se přitom inspiruje skutečným životem, jeho hlavní hvězda Lior Raz je spolu s izraelským novinářem Avi Issacharoffem totiž také spolutvůrcem seriálu. V pořadu Late Night With Seth Meyers z roku 2021 Raz o vzniku seriálu promluvil. „Když jsem to psal, já a Avi, můj spolutvůrce, jsme si mysleli – nevěděli jsme, že budu hercem. Pak mi zavolal Netflix a požádal mě, abych tam hrál, a bylo to skvělé,“ řekl.

Raz před Faudou pracoval ve vojenských a bezpečnostních složkách, teprve později se rozhodl pro kariéru v tvůrčí oblasti a stal se spisovatelem a hercem, upozornili stránky thecinemaholic.com. Chtěl vytvořit něco realistického, přičemž čerpal z vlastních zkušeností z armády a bezpečnosti, aby přesně zobrazil bojové a akční scény. „Když je vidíte v televizi, není to správně. Ve skutečném životě, když se bojuje, má to skončit do 30 vteřin,“ vysvětlil. „Ale ve všech těch seriálech jsou dvouminutové, tříminutové souboje. A my se snažili to udělat co nejreálněji. I to, jak se vlastně chovají speciální jednotky.“

- Reklama -

Hrát v utajení je těžší než ve skutečnosti

V rozhovoru Raz také mluvil o paralelách mezi svou postavou Dorona a sebou samým. Řekl: „Když jsem byl ve speciálních jednotkách v utajení, musíte tam také být hercem. Ale nemáte druhý, třetí nebo čtvrtý záběr. Máte jen jeden záběr a tím to končí. Hrajete o život. Je to šílené.“

Prohlásil také, že jeho služba v armádě ovlivnila jeho rodinu, a to je stejné i u Dorona. „Když jste ve válečné zóně, platíte za to,“ uvědomuje si hlavní hvězda seriálu.

Fauda ze skutečnosti vychází, ale nekopíruje ji

Celkově je tak zřejmé, že Fauda se výrazně inspiruje skutečnými událostmi a Razovými vlastními zážitky, aby tvůrci vytvořili strhující a realistický obraz izraelsko-palestinského konfliktu. Fanoušci si ale budou muset ještě počkat, zda se dočkají i páté série, aby zjistili, co se v příběhu stane dál.

Jedno je však jisté, realistický přístup ke konfliktu a smysl pro detail udělal ze seriálu celosvětový hit. Ať už jste fanoušky akce a dramatu, nebo se jen zajímáte o politiku Blízkého východu, Fauda je seriál, který prostě musíte vidět.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Recenze: Třetí Bridgertonovi pokulhávají za svými předchůdci, odklon od předlohy se nedaří

Třetí řada oblíbeného seriálu Bridgertonovi se vratila na obrazovky a přináší smíšené reakce. Série, která se proslavila vášnivou kombinací romantiky a společenských intrik, se tentokrát zaměřuje na postavy Colina Bridgertona a Penelope Featheringtonové. Zatímco první dvě série přinesly do popředí vzrušující a dynamické příběhy, třetí řada je dosud v zásadních momentech o poznání méně přesvědčivá.

Jaké lásky se dočká Eloise Bridgetonová? Některé teorie ji spojují s Lordem Deblingem

Třetí sezóna oblíbeného seriálu Bridgertonovi sleduje především lásku Penelope a Colina, a tak trochu do pozadí ustoupil příběh Eloise Bridgertonové. Přitom pro mnoho fanoušků zůstává její milostný život a to, jak to s ním bude, stále otázkou spekulací.

Dave Bautista byl před rolí Draxe na dně. Musel si půjčovat i na dárky pro děti

Navzdory tomu, že si jako wrestlingový zápasník v organizaci WWE vydělal miliony dolarů, se Dave Bautista ocitl v obrovských finančních obtížích. Než získal svou roli jako Drax ve Strážcích galaxie, byl na tom tak zle, že si musel půjčovat skoro na všechno.

Hvězda hororu Záhada Blair Witch sekla s herectvím a věnuje se čarodějnictví

Horor Záhada Blair Witch způsobil v roce 1999 slušný povyk. Snímek s minimálním rozpočtem se stal celosvětovým hitem a přivedl do centra dění herečku jménem Heather Donahue, která spolu s kolegy Joshua Leonardem a Michaelem Williamsem hrála ve filmu pod svým skutečným jménem. Tohohle rozhodnutí následně začala Heather Donahue, dnes známá jako Rei Hance, velmi litovat.

Bill Murray při natáčení svého nejslavnějšího filmu najal neslyšící asistentku, aby naštval režiséra

Bill Murray, komediální génius a hvězda kultovního filmu "Na hromnice o den více", si během natáčení tohoto slavného snímku našel velmi nekonvenční způsob, jak naštvat režiséra Harolda Ramise.

Brad Pitt objasnil situaci kolem „neplánovaného polibku“ s Margot Robbie

Brad Pitt se nedávno nečekaně dostal do středu pozornosti kvůli svému vášnivému polibku s Margot Robbie. Neplánovaná pusa z filmového Babylonu totiž vyvolala mnohé otázky a komentáře.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -