- Reklama -

Lior Raz v soukromí: Dítě s poruchou, voják s PTSP. Do Faudy ho nechtěli, i když ji psal

Pokud jste viděli na Netflixu seriál Fauda, asi vám jméno Lior Raz není neznámé.

- Reklama -

Představitel Dorona si sám prošel v životě podobnou cestu, v civilu totiž Lior Raz sloužil u elitní jednotky Duvdevan, izraelské tajné služby, jejíž členové mají (stejně jako Doron a jeho tým) za cíl infiltraci nepřátelského prostředí.

Už jako malý kluk prý Lior Raz toužil být hercem. Jenže jeho cesta k herectví byla nakonec poměrně spletitá. V dětství mu diagnostikovali poruchu pozornosti.

„Jako dítě s ADHD jsem si v 70. a 80. letech myslel, že jsem jen líný. Ve škole jsem nikdy nepodával dobré výkony a infrastruktura pro řešení těchto typů vývojových poruch prostě neexistovala,“ vzpomíná herec. „Ze všeho nejvíc jsem chtěl být nejlepší, ale nikdo nevěděl, jak mi pomoci uspět ve třídě.“

Izraelské školství nakonec ale dokázalo jeho problémům přece jen ulevit. „Moje škola naštěstí existenci těchto „neviditelných“ postižení uznala a podporovala děti, jako jsem já, aby hledaly kreativnější uplatnění. Velký moment pro můj život nastal v okamžiku, když mě s kamarády dovolili vytvořit krátký film místo psaní dlouhé eseje do hodiny literatury,“ popsal herec pro backstage.com.

Jenže stát se hercem a filmovým tvůrcem v Izraeli není zrovna snadné. To poznal Lior Raz na vlastní kůži. Ještě než začal chodit do školy, rozhodl se jeho otec přestěhovat s rodinou do Ma’ale Adumim na Západním břehu Jordánu, aby se tam stali osadníky.

Liora Raz: Zbraní zabíjel už ve 12 letech

fauda 4 lior raz
Lior Raz (v popředí snímku) a Doron Ben-David v seriálu Fauda. Foto: Netflix

Díky tomu se malý Lior v deseti letech naučil střílet. Když mu bylo 12 let, zabil svého prvního dikobraza. Střelbu trénoval na rostlinách na otcově farmě. Přesto se chtěl při nástupu do izraelské armády nechat naverbovat do divadelní jednotky. Ta jen hraje představení pro ostatní. Jenže tohle přání se nesetkalo zrovna s velkým pochopením hercova otce. „Podíval se na mě tak, že jsem se hned rozhodl, že to nemůžu udělat,“ řekl podle webu clevelandjewishnews.com.

Místo divadelní jednotky se přihlásil do elitní jednotky Duvdevan. To je takzvaná „mista’arvim“ (tajná protiteroristická jednotka) v rámci Izraelských obranných sil (IDS), součást brigády Commando. „Byla to přísně tajná jednotka. Myslel jsem si, že ze mě bude James Bond. Ale to se nestalo. Byl to hodně špinavý a mnohem drsnější James Bond,“ přiznal Raz.

V době, kdy sloužil v armádě, se pak díky svým činům stal Lior Raz dokonce předmětem vnitřního vyšetřování. Při jedné z akcí totiž zastřelil dva Palestince. Kromě psychických následků z náročných akcí v utajení se v té době musel navíc vyrovnat i se ztrátou partnerky.

Lior Raz: Vyšetřování a smrt partnerky

„Moje tehdejší láska Iris (Azulai) sloužila u vojenské policie,“ řekl. „Pro mě i pro ni to bylo velmi romantické období, protože jsme spolu trávili spoustu času.“

Se svou první láskou se Raz seznámil, když mu bylo 16 let. Vztah ale dopadl nejhorším možným způsobem – Iris ubodal terorista. „Byla to ta nejtěžší věc, která se mi kdy stala,“ řekl Raz.

Po smrti své lásky tři nebo čtyři měsíce vůbec s nikým nemluvil. Rozvinula se u něj posttraumatická stresová porucha (PTSP). Pak vůbec nemluvil o Iris. To se změnilo až v době, kdy ho k tomu vyzval jeho kolega Issacharoff. I díky tomu je jedna z postav Faudy napsána podle Iris Azulai a jejich vztahu.

Když už je řeč o seriálu Fauda…

Ještě, když ho Raz s Issacharoffem psali, nebylo jasné, kdo bude hrát hlavní roli Dorona. Jako herci totiž Razovi v jeho začátcích nikdo moc nevěřil. Herecké starty měl vyloženě krušné.

„Nikdo na mě nečekal, jak jsem si představoval. Myslel jsem si, že budu mít okamžitý úspěch, že budu superhvězda jen proto, že jsem věděl, že jsem dost dobrý. Zjevně to tak ale nebylo,“ svěřil se herec.

Nikdo ho nechtěl

„Byl jsem příslušník speciálních jednotek, které působí v utajení, pro mě byla každá akce herectvím s nejvyššími sázkami na světě. Připadá vám Tarantinovo pravidlo „tři záběry na scénu“ kruté? Ve speciálních jednotkách máte jen jeden záběr,“ přirovnával Raz svou profesi k tomu nejvyššímu herectví. „Když něco pokazíte, riskujete vlastní život a životy svých nejdražších přátel. Pokaždé, když jsme vyšli do terénu, museli jsme hrát úplně skvěle.“

Jenže to na zájem producentů nestačilo. V době před Faudou prostě o Liora jako o herce nikdo nezavadil. Do showbyznysu se nakonec dostal víceméně náhodou.

„Jednoho dne mi náhodou někdo zavolal a zeptal se mě, jestli produkuji reklamy. Netrvalo mi víc než pět vteřin, abych odpověděl: „Samozřejmě, že ano!“, přestože jsem neměl žádné zkušenosti a cítil jsem se v tomhle oboru úplně mimo,“ svěřil se Raz. „Po obvolání několika přátel jsme založili produkční společnost a natočili reklamu. Měla velký úspěch a od té doby jsem se začal tak nějak potácet v zábavním průmyslu.“

Zlom jménem Fauda přinesl i obavy

O svých hereckých kvalitách musel ostatní přesvědčovat ještě v době, kdy napsal Faudu. „Faudu jsem vytvořil se svým přítelem a partnerem Avi Issacharoffem, protože to byla moje vysněná role a věděl jsem, že jsem jediný důvod, proč ještě neexistuje. Už tehdy mi bylo řečeno, že do hlavní role potřebujeme áčkovou hvězdu,“ vzpomíná Raz. „Tak jsem se zúčastnil konkurzu a dal jsem si příležitost dokázat, že jsem jediný, kdo tu roli zvládne.“

Co dodat? Vyšlo to. A Fauda se podle všeho ještě dočká další série. Podle Page Six Raz prohlásil, že s Issacharoffem začali psát čtvrtou sérii „Faudy“. Při cestách po Americe totiž poznal, jak velký hit se z jeho seriálu nakonec stal.

Dokonce kvůli roli Dorona zažil poměrně nepříjemný incident na imigračním. „Viděl jsem, jak se na mě jedna policistka dívá, úplně na mě zírala,“ vyprávěl podle webu algemeiner.com Raz v rozhovoru se Sethem Meyersem pro jeho Late Night Show. „Podívala se na mě a řekla: ‚Ty, pojď hned sem‘. Byl jsem zpocený a nervózní, ona mě probodla pohledem a řekla: ‚Kdy vyjde druhá série ‚Faudy‘?‘. Divil jsem se, že se dívá na Faudu. A ona na to: Jo, všichni se tady na ni díváme. Pak se otočila na ostatní a zakřičela: ‚Podívejte, kdo je tady! Doron!“

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -