- Reklama -

Jonathan Larson: Jak ve skutečnosti žil a zemřel hlavní hrdina filmu Tick, tick… Boom!?

Tick, tick… Boom! v hlavní roli s Andrewem Garfieldem vypráví životní příběh talentovaného skladatele jménem Jonathan Larson. Jak žil tento umělec doopravdy? A jak ve skutečnosti zemřel?

- Reklama -

Jednou za čas se objeví muzikál, o kterém všichni mluví. Platilo to pro Whiplash, bylo to tak s La La Landem. A stalo se to i u Tick, tick… Boom!, který vypráví neuvěřitelný poloautobiografický příběh, v jehož hlavní roli je muž těsně před třicítkou Jonathan Larson.

U toho jména se na chvíli zastavme, protože nejspíš málokterému českému divákovi něco řekne. Abyste tohle jméno znali, museli byste sledovat muzikály na Broadwayi. Tam zná jméno Jonathan Larson téměř každý muzikálový fanoušek. Slavný Larsonův muzikál Rent! (Nájem) pojednávající o skupině zchudlých newyorských umělců se tam totiž stal jedním z nejdéle uváděných a nejoceňovanějších muzikálů všech dob.

Přátelé bez peněz se stali hitem

tick tick boom
Andrew Garfield jako Jonathan Larson. Foto: MACALL POLAY/NETFLIX © 2021

Představení o partě přátel, kteří se snaží prosadit ve stínu epidemie AIDS, získalo řadu cen a původní herecké obsazení je dnes v Americe bez jakékoli nadsázky legendární. Bohužel, hlavní strůjce tohoto úspěchu se celé té slávy nedožil. Jonathan Larson tragicky zemřel den předtím, než měla být jeho inscenace vůbec poprvé uvedena mimo Broadway.

Jak informuje hollywoodlife.com, Jonathan zemřel den před prvním předpremiérovým představením hry Rent. Truchlící herci nakonec ještě ten večer celé představení Rent odehráli alespoň pro Jonathanovu rodinu a přátele. Rent se nakonec stal obrovským broadwayským hitem. Jonathan posmrtně získal Pulitzerovu cenu za drama a tři ceny Tony za nejlepší scénář k muzikálu, nejlepší muzikál a nejlepší původní hudbu.

Jonathan Larson vystudoval bakalářský obor výtvarných umění a poté se zúčastnil letního divadelního programu v divadle The Barn Theatre v Augustě ve státě Michigan jako klavírista, kde získal průkaz člena Actors‘ Equity Association. Po skončení programu se podle Wikipedie přestěhoval do New Yorku, kde bydlel v pátém patře budovy na rohu Greenwich Street a Spring Street na dolním Manhattanu s různými spolubydlícími. Devět a půl roku pracoval Jonathan Larson o víkendech v restauraci Moondance Diner v SoHo, zatímco všední dny trávil skládáním a psaním muzikálů.

Jaká byla příčina smrti Jonathana Larsona?

Pitva prokázala, že Jonathan Larson zemřel na aneurysma aorty – trhlinu v aortě, hlavní tepně, která přivádí krev ze srdce do všech ostatních orgánů. Podle zprávy deníku The New York Times z roku 1996 nejspíš trhlina byla způsobena nediagnostikovaným Marfanovým syndromem. To je vrozené onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň a oslabuje stěny aorty.

Larson byl v posledním týdnu života dokonce dvakrát na pohotovosti kvůli silným bolestem na hrudi. V první nemocnici mu řekli, že má otravu jídlem. Ve druhé nemocnici se zase dozvěděl, že má virus. Z obou nemocnic ho poslali domů. Vyšetřování newyorského ministerstva zdravotnictví po jeho smrti zjistilo, že lékaři u něj nediagnostikovali Marfanův syndrom, potenciálně léčitelné onemocnění, které ho zabilo. Kdyby svou práci dělali dobře, žil by skladatel nejspíš ještě dnes. Jonathan Larson ale zemřel 25. ledna 1996 ve věku 35 let.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -