- Reklama -

Jonathan Larson: Jak ve skutečnosti žil a zemřel hlavní hrdina filmu Tick, tick… Boom!?

Tick, tick… Boom! v hlavní roli s Andrewem Garfieldem vypráví životní příběh talentovaného skladatele jménem Jonathan Larson. Jak žil tento umělec doopravdy? A jak ve skutečnosti zemřel?

- Reklama -

Jednou za čas se objeví muzikál, o kterém všichni mluví. Platilo to pro Whiplash, bylo to tak s La La Landem. A stalo se to i u Tick, tick… Boom!, který vypráví neuvěřitelný poloautobiografický příběh, v jehož hlavní roli je muž těsně před třicítkou Jonathan Larson.

U toho jména se na chvíli zastavme, protože nejspíš málokterému českému divákovi něco řekne. Abyste tohle jméno znali, museli byste sledovat muzikály na Broadwayi. Tam zná jméno Jonathan Larson téměř každý muzikálový fanoušek. Slavný Larsonův muzikál Rent! (Nájem) pojednávající o skupině zchudlých newyorských umělců se tam totiž stal jedním z nejdéle uváděných a nejoceňovanějších muzikálů všech dob.

Přátelé bez peněz se stali hitem

tick tick boom
Andrew Garfield jako Jonathan Larson. Foto: MACALL POLAY/NETFLIX © 2021

Představení o partě přátel, kteří se snaží prosadit ve stínu epidemie AIDS, získalo řadu cen a původní herecké obsazení je dnes v Americe bez jakékoli nadsázky legendární. Bohužel, hlavní strůjce tohoto úspěchu se celé té slávy nedožil. Jonathan Larson tragicky zemřel den předtím, než měla být jeho inscenace vůbec poprvé uvedena mimo Broadway.

Jak informuje hollywoodlife.com, Jonathan zemřel den před prvním předpremiérovým představením hry Rent. Truchlící herci nakonec ještě ten večer celé představení Rent odehráli alespoň pro Jonathanovu rodinu a přátele. Rent se nakonec stal obrovským broadwayským hitem. Jonathan posmrtně získal Pulitzerovu cenu za drama a tři ceny Tony za nejlepší scénář k muzikálu, nejlepší muzikál a nejlepší původní hudbu.

- Reklama -

Jonathan Larson vystudoval bakalářský obor výtvarných umění a poté se zúčastnil letního divadelního programu v divadle The Barn Theatre v Augustě ve státě Michigan jako klavírista, kde získal průkaz člena Actors‘ Equity Association. Po skončení programu se podle Wikipedie přestěhoval do New Yorku, kde bydlel v pátém patře budovy na rohu Greenwich Street a Spring Street na dolním Manhattanu s různými spolubydlícími. Devět a půl roku pracoval Jonathan Larson o víkendech v restauraci Moondance Diner v SoHo, zatímco všední dny trávil skládáním a psaním muzikálů.

Jaká byla příčina smrti Jonathana Larsona?

Pitva prokázala, že Jonathan Larson zemřel na aneurysma aorty – trhlinu v aortě, hlavní tepně, která přivádí krev ze srdce do všech ostatních orgánů. Podle zprávy deníku The New York Times z roku 1996 nejspíš trhlina byla způsobena nediagnostikovaným Marfanovým syndromem. To je vrozené onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň a oslabuje stěny aorty.

Larson byl v posledním týdnu života dokonce dvakrát na pohotovosti kvůli silným bolestem na hrudi. V první nemocnici mu řekli, že má otravu jídlem. Ve druhé nemocnici se zase dozvěděl, že má virus. Z obou nemocnic ho poslali domů. Vyšetřování newyorského ministerstva zdravotnictví po jeho smrti zjistilo, že lékaři u něj nediagnostikovali Marfanův syndrom, potenciálně léčitelné onemocnění, které ho zabilo. Kdyby svou práci dělali dobře, žil by skladatel nejspíš ještě dnes. Jonathan Larson ale zemřel 25. ledna 1996 ve věku 35 let.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Arnold Schwarzenegger trpěl při natáčení Conana: Musel kousat do mrtvého supa

Arnold Schwarzenegger zavzpomínal na své těžké začátky ve světě filmu, kdy musel podstupovat kvůli rolím nejrůznější nepříjemnosti.

Julia Robertsová přiznala, že se při společném natáčení stala terčem vtipu Toma Hankse

V Hollywoodu je na přátelství mezi dvěma mega-hvězdami něco zvláštního, protože nebývá moc časté. Jedno vzácné přátelské pouto, které vyčnívá nad ostatní, nalezneme u Tom Hankse a Julie Robertsové. Julia Robertsová se před časem nadšeně rozpovídala o svém obdivovaném kolegovi a přiznala, že ji jednou na place nečekaně doběhl.

Objevily se bizarní záběry Charlieho Heatona z 5. řady Stranger Things

Blíží se pátá řada "Stranger Things", a tým za tímto úspěšným sci-fi seriálem od Netflixu nám opět připravuje obvyklou dávku záhadných náznaků ohledně toho, co nás v nové sezóně čeká. Jedním z posledních kousků informací se týká návratu postavy Jonathana Byerse, kterou ztvárňuje herec Charlie Heaton. Tedy aspoň zdánlivě.

Režisér Kingsmanů chce změnit Supermana: V hlavní roli Cavill a kopec zábavy

Filmový svět se chystá na nový pohled na Supermana. Režisér Matthew Vaughn a herec Henry Cavill se totiž chtějí spojit, aby dali tomuto ikonickému hrdinovi nový život plný barev a zábavy.

Pozlacený věk ukázal první trailer druhé série

Chystá se návrat plný vzrušený do éry roku 1883. Seriál Pozlacený věk totiž představil první trailer druhé řady.

Blíží se konec seriálu Koruna: Netflix oznámil datum premiéry závěrečné řady

S fanoušky je dneska poměrně těžké pořízení. I když tvůrci oblíbeného seriálu Koruna prozradili, kdy přijde premiéra poslední řady, ve fanoušcích se podle reakcí na sítích mísí různorodé pocity.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -