- Reklama -

Jonathan Larson: Jak ve skutečnosti žil a zemřel hlavní hrdina filmu Tick, tick… Boom!?

Tick, tick… Boom! v hlavní roli s Andrewem Garfieldem vypráví životní příběh talentovaného skladatele jménem Jonathan Larson. Jak žil tento umělec doopravdy? A jak ve skutečnosti zemřel?

- Reklama -

Jednou za čas se objeví muzikál, o kterém všichni mluví. Platilo to pro Whiplash, bylo to tak s La La Landem. A stalo se to i u Tick, tick… Boom!, který vypráví neuvěřitelný poloautobiografický příběh, v jehož hlavní roli je muž těsně před třicítkou Jonathan Larson.

U toho jména se na chvíli zastavme, protože nejspíš málokterému českému divákovi něco řekne. Abyste tohle jméno znali, museli byste sledovat muzikály na Broadwayi. Tam zná jméno Jonathan Larson téměř každý muzikálový fanoušek. Slavný Larsonův muzikál Rent! (Nájem) pojednávající o skupině zchudlých newyorských umělců se tam totiž stal jedním z nejdéle uváděných a nejoceňovanějších muzikálů všech dob.

Přátelé bez peněz se stali hitem

tick tick boom
Andrew Garfield jako Jonathan Larson. Foto: MACALL POLAY/NETFLIX © 2021

Představení o partě přátel, kteří se snaží prosadit ve stínu epidemie AIDS, získalo řadu cen a původní herecké obsazení je dnes v Americe bez jakékoli nadsázky legendární. Bohužel, hlavní strůjce tohoto úspěchu se celé té slávy nedožil. Jonathan Larson tragicky zemřel den předtím, než měla být jeho inscenace vůbec poprvé uvedena mimo Broadway.

Jak informuje hollywoodlife.com, Jonathan zemřel den před prvním předpremiérovým představením hry Rent. Truchlící herci nakonec ještě ten večer celé představení Rent odehráli alespoň pro Jonathanovu rodinu a přátele. Rent se nakonec stal obrovským broadwayským hitem. Jonathan posmrtně získal Pulitzerovu cenu za drama a tři ceny Tony za nejlepší scénář k muzikálu, nejlepší muzikál a nejlepší původní hudbu.

- Reklama -

Jonathan Larson vystudoval bakalářský obor výtvarných umění a poté se zúčastnil letního divadelního programu v divadle The Barn Theatre v Augustě ve státě Michigan jako klavírista, kde získal průkaz člena Actors‘ Equity Association. Po skončení programu se podle Wikipedie přestěhoval do New Yorku, kde bydlel v pátém patře budovy na rohu Greenwich Street a Spring Street na dolním Manhattanu s různými spolubydlícími. Devět a půl roku pracoval Jonathan Larson o víkendech v restauraci Moondance Diner v SoHo, zatímco všední dny trávil skládáním a psaním muzikálů.

Jaká byla příčina smrti Jonathana Larsona?

Pitva prokázala, že Jonathan Larson zemřel na aneurysma aorty – trhlinu v aortě, hlavní tepně, která přivádí krev ze srdce do všech ostatních orgánů. Podle zprávy deníku The New York Times z roku 1996 nejspíš trhlina byla způsobena nediagnostikovaným Marfanovým syndromem. To je vrozené onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň a oslabuje stěny aorty.

Larson byl v posledním týdnu života dokonce dvakrát na pohotovosti kvůli silným bolestem na hrudi. V první nemocnici mu řekli, že má otravu jídlem. Ve druhé nemocnici se zase dozvěděl, že má virus. Z obou nemocnic ho poslali domů. Vyšetřování newyorského ministerstva zdravotnictví po jeho smrti zjistilo, že lékaři u něj nediagnostikovali Marfanův syndrom, potenciálně léčitelné onemocnění, které ho zabilo. Kdyby svou práci dělali dobře, žil by skladatel nejspíš ještě dnes. Jonathan Larson ale zemřel 25. ledna 1996 ve věku 35 let.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Eddie Murphy nečekaně upřímně přiznal, co pro něj znamenají kruté kritiky jeho filmů

S více než padesáti filmy v jeho repertoáru, kariérou trvající desetiletí a řadou ocenění na svém kontě, Eddie Murphy patří k nejvýznamnějším hercům své generace. A také nejkritizovanějším… Nedávno přiznal, jaký má ke kritice svých filmů postoj.

Amber Heardová u soudu tvrdila, že za její konec v Aquamanovi může Jason Momoa

Po neúspěšném soudním sporu proti Johnnymu Deppovi se Amber Heardová rozhodla jít k soudu kvůli kolegům Jasonovi Momoovi a režisérovi Jamesi Wanovi kvůli jejich chování na place při natáčení pokračování Aquamana.

Poskrvněná pověst Vince Vaugna: Při kolegově sporu se postavil na stranu rasismu

Na počátku 21. století patřil Vince Vaughn mezi nejobsazovanější hollywoodské herce, pak ale jeho kariéru nabrala nečekaný směr a rolí mu ubývalo. Jedním z důvodů, proč to tak je, může být i spor jeho černošského kolegy kvůli filmu Trable v ráji, při kterém se Vaughn nezachoval zrovna nejlépe.

Kevin Costner si filmem Vodní svět málem úplně zničil kariéru

Kevin Costner patří už léta mezi uznávané herce, ale v devadesátých letech se neúspěšným filmem téměř připravil o slušně rozjetou kariéru.

Nejapný žert v Bradavicích: Alan Rickman legendárně ztrapnil Daniela Radcliffa

Když Daniel Radcliffe propagoval svůj film "Rohy", obrátil se na skrz Reddit na fanoušky a odpověděl jim na řadu otázek . Jak se dalo čekat, nejvíc jich směřovalo na jeho účinkování ve filmech Harry Potter. Radcliffe přiznal, že se při natáčení stal obětí "pranku" od Alana Rickmana.

Ve Flashdance za Jennifer Bealsovou zaskakoval v tanci i šestnáctiletý kluk

V roce 1983 se objevila Jennifer Bealsová v kultovním snímku "Flashdance" a z neznámé studentky z Yale se stala přes noc mezinárodním sexuálním symbolem. V roli Alex Owensové, mladé ženy z Pittsburghu, která svařuje ve dne a v noci tančí, se proslavila svými pohyby. Její taneční scény přitom vznikaly s podstatnou pomocí několika skrytých talentů.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -