- Reklama -

Jonathan Larson: Jak ve skutečnosti žil a zemřel hlavní hrdina filmu Tick, tick… Boom!?

Tick, tick… Boom! v hlavní roli s Andrewem Garfieldem vypráví životní příběh talentovaného skladatele jménem Jonathan Larson. Jak žil tento umělec doopravdy? A jak ve skutečnosti zemřel?

- Reklama -

Jednou za čas se objeví muzikál, o kterém všichni mluví. Platilo to pro Whiplash, bylo to tak s La La Landem. A stalo se to i u Tick, tick… Boom!, který vypráví neuvěřitelný poloautobiografický příběh, v jehož hlavní roli je muž těsně před třicítkou Jonathan Larson.

U toho jména se na chvíli zastavme, protože nejspíš málokterému českému divákovi něco řekne. Abyste tohle jméno znali, museli byste sledovat muzikály na Broadwayi. Tam zná jméno Jonathan Larson téměř každý muzikálový fanoušek. Slavný Larsonův muzikál Rent! (Nájem) pojednávající o skupině zchudlých newyorských umělců se tam totiž stal jedním z nejdéle uváděných a nejoceňovanějších muzikálů všech dob.

Přátelé bez peněz se stali hitem

tick tick boom
Andrew Garfield jako Jonathan Larson. Foto: MACALL POLAY/NETFLIX © 2021

Představení o partě přátel, kteří se snaží prosadit ve stínu epidemie AIDS, získalo řadu cen a původní herecké obsazení je dnes v Americe bez jakékoli nadsázky legendární. Bohužel, hlavní strůjce tohoto úspěchu se celé té slávy nedožil. Jonathan Larson tragicky zemřel den předtím, než měla být jeho inscenace vůbec poprvé uvedena mimo Broadway.

Jak informuje hollywoodlife.com, Jonathan zemřel den před prvním předpremiérovým představením hry Rent. Truchlící herci nakonec ještě ten večer celé představení Rent odehráli alespoň pro Jonathanovu rodinu a přátele. Rent se nakonec stal obrovským broadwayským hitem. Jonathan posmrtně získal Pulitzerovu cenu za drama a tři ceny Tony za nejlepší scénář k muzikálu, nejlepší muzikál a nejlepší původní hudbu.

Jonathan Larson vystudoval bakalářský obor výtvarných umění a poté se zúčastnil letního divadelního programu v divadle The Barn Theatre v Augustě ve státě Michigan jako klavírista, kde získal průkaz člena Actors‘ Equity Association. Po skončení programu se podle Wikipedie přestěhoval do New Yorku, kde bydlel v pátém patře budovy na rohu Greenwich Street a Spring Street na dolním Manhattanu s různými spolubydlícími. Devět a půl roku pracoval Jonathan Larson o víkendech v restauraci Moondance Diner v SoHo, zatímco všední dny trávil skládáním a psaním muzikálů.

Jaká byla příčina smrti Jonathana Larsona?

Pitva prokázala, že Jonathan Larson zemřel na aneurysma aorty – trhlinu v aortě, hlavní tepně, která přivádí krev ze srdce do všech ostatních orgánů. Podle zprávy deníku The New York Times z roku 1996 nejspíš trhlina byla způsobena nediagnostikovaným Marfanovým syndromem. To je vrozené onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň a oslabuje stěny aorty.

Larson byl v posledním týdnu života dokonce dvakrát na pohotovosti kvůli silným bolestem na hrudi. V první nemocnici mu řekli, že má otravu jídlem. Ve druhé nemocnici se zase dozvěděl, že má virus. Z obou nemocnic ho poslali domů. Vyšetřování newyorského ministerstva zdravotnictví po jeho smrti zjistilo, že lékaři u něj nediagnostikovali Marfanův syndrom, potenciálně léčitelné onemocnění, které ho zabilo. Kdyby svou práci dělali dobře, žil by skladatel nejspíš ještě dnes. Jonathan Larson ale zemřel 25. ledna 1996 ve věku 35 let.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Nejdřív Vévoda… a teď i Daphne! Bridgertonovi v třetí sérii opustí další výrazná postava

Zdá se, že jedna z oblíbených postav seriálu Bridgertonovi, Daphne Bassettová, se ve třetí sérii neobjeví. Phoebe Dynevor, herečka, která ji v dobovém dramatu hraje, potvrdila zvěsti o svém odchodu.

V čem se seriál Lockwood a spol. liší od knižní předlohy?

Pokud se potřebujete o víkendu pobavit nebo jste jen fanoušky nadpřirozených thrillerů, Lockwood a spol. je přesně pro vás. Seriál s napínavým dějem a hvězdným obsazením se chystá vzít svět útokem.

The Last of Us 2. série: Bella Ramsey má pokračování za velmi pravděpodobné

Fanoušci očekávají potvrzení The Last of Us 2. série. A hrdinka seriálu Bella Ramsey naznačuje, že návrat seriálu je takřka nevyhnutelný.

Seriál Cizinka 8. řada: Prodloužení je oficiální, celý příběh se definitivně uzavře

Fanoušci seriálu Cizinka jsou v šoku, protože ačkoli tvůrci oznámili osmou a poslední sérii, diváci jsou v nejistotě, jak příběh skončí, když ještě nevyšla poslední kniha.

Všichni nezemřeli? Tvůrci Faudy odhalili plány na celovečerní film

Očekávaný návrat seriálu "Fauda" je konečně tady a je nabitý akcí jako nikdy předtím. Poslední série se ponořila hlouběji do intenzivního a kontroverzního příběhu o zkušenostech Liora Raze a Aviho Issacharoffa v izraelských obranných silách a fanoušci netrpělivě čekají, zda bude i pátá série a co tvůrci seriálu chystají dál.

Cobra Kai 6. řada: Nové epizody celý příběh uzavřou

Seriál Cobra Kai je obnovený pro šestou a poslední sezónu. Tvůrci prohlásili, že jsou hrdí na to, že seriál ukončí za vlastních podmínek.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -