- Reklama -

Dave Chappelle urazil svým vystoupením trans komunitu. Netflix vyhodil jeho kritiky!

Nový komediální speciál Davea Chappella na Netflixu se jmenuje "The Closer", tedy v češtině „Blíže“. Jenže lidé jsou po jeho odvysílání od komika spíše dál, než blíž…

- Reklama -

Jeho vystoupení otevřelo rány v trans komunitě, která od streamovacího giganta požaduje řešení nepříjemné situace.

Kdo už vystoupení Davea Chappella viděl, asi sám uzná, že některé z jeho vtipů na adresu LGBTQ komunity i ty na trans komunity působily na dnešní dobu více než drsně. A celé situaci nijak nepomohlo, že Netflix vyhodil trans osobu, která na sociálních sítích speciál zkritizovala.

Díky tomu se Netflix ocitl na zajímavém rozcestí: snaží se totiž chránit zaměstnance a zároveň bránit „uměleckou svobodu“.

Celá aféra odstartovala na začátku října, kdy recenze na show „The Closer“ citovaly Chappellův výrok, že „pohlaví je fakt“. Recenze zmiňovali i další z vtipů – „každá lidská bytost v této místnosti … musela projít nohama ženy“.

Vystoupení už může za tři vyhazovy!

Podle odpůrců tahle slova posilují škodlivé narativy kolem trans lidí a izolují LGBTQ komunitu. Mezi kritiky patří významné postavy. Například Terra Fieldová, vedoucí softwarová inženýrka ve společnosti Netflix, která Chappellovy vtipy veřejně odsoudila. Tento týden byla dokonce spolu s dalšími dvěma zaměstnanci suspendována za to, že narušila schůzku nejvyššího vedení, která se měla vystoupením komika zabývat, píše insider.com.

A tady se Netflix pomalu ale jistě dostává do úzkých. Význam a nabídka streamovacího giganta je totiž natolik ambiciózní, že ve své podstatě „musí“ servírovat obsah pro všechny i za cenu toho, že se to některých diváků dotkne. „Stejně jako u ostatních našich talentů se snažíme podporovat jejich tvůrčí svobodu – i když to znamená, že na Netflixu bude vždycky obsah, který někteří lidé považují za škodlivý,“ napsal v memorandu pro nejvyšší vedení k záležitosti Ted Sarandos, ředitel Netflixu.

Vystoupení Chappella odmítl obsah odstranit a zdůraznil sledovanost a ocenění, které Chappelle přináší. „Umělecká svoboda je samozřejmě zcela odlišným standardem projevu, než jaký připouštíme interně, protože cíle jsou odlišné: bavit lidi versus udržovat respektující a produktivní pracoviště,“ dodal Sarandos.

Chování Netflixu v jiných případech

Existuje však spousta příkladů, kdy Netflix zaujímá morální postoje ke společenským otázkám. Sám Sarandos byl prvním lídrem showbyznysu, který se pohrozil bojkotem v Georgii v roce 2020, pokud by se stal zákonem zákaz potratů v tomto státě. Netflix také platil a kurátoroval speciální kanál s obsahem kolem hnutí Black Lives Matter v souvislosti s protesty proti vraždě George Floyda.

Mnoho odborníků považuje reakci Netflixu za fascinující. V dnešní době není standardem, že Netflix bude bránit Chappella – a v podstatě i standup komedii jako takovou, ačkoli porušuje přísně nastavená pravidla pozitivního přístupu k diverzitě. „Na Netflixu nepovolujeme tituly, které mají podněcovat k nenávisti nebo násilí, a nemyslíme si, že ‚The Closer‘ tuto hranici překračuje,“ uzavřel Sarandos.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Královna Šarlota a Bridgertonovi: Porovnejte obě verze oblíbených seriálových postav

Podívejte se, jak dokonale se povedlo obsazení mladších postav známých ze seriálu Bridgertonovi v seriálu Královna Šarlota.

Beetlejuice 2: Datum premiéry, dosud známý děj, obsazení

Očekávaný Beetlejuice 2, ve kterém se hlavní role zhostí představitelka Wednesday Jenna Ortega dostal několik zajímavých aktualizací.

Yellowstone 5. série 2. část: Posledních šest dílů bude mít premiéru v listopadu

Westernové drama Yellowstone skončí s nadcházející 2. částí páté série, přičemž na tomhle pokračování se už pilně pracuje. Premiéra závěrečných epizod je plánována na listopad.

RECENZE: Loweryho Peter Pan je nedokonalé, ale příjemné dobrodružství pro děti

Loweryho hrané zpracování Petera Pana je zábavné dobrodružství se srdcem, v němž nechybí oduševnělý Hook a skutečně dojemná pasáž ve třetím dějství.

Sweet Tooth 3. série: Jak to vypadá s pokračováním oblíbeného seriálu?

Před pár dny přistála na Netflixu 2. řada Sweet Tootha. Osm dílů uteklo jako voda a fanoušci se ptají, jestli se připravuje Sweet Tooth 3. série.

Netflix novinky květen 2023: Seriál s Arniem či akčňák s Lopezovou

Netflix si pro nás na květen 2023 připravil velmi pestrou nabídku. Od akčního filmu s Jennifer Lopezovou přes očekávaný návrat do světa Bridgertonových až po nový epický seriál s Arnoldem Schwarzeneggerem, si každý najde něco, co ho potěší.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -