- Reklama -

Dave Chappelle urazil svým vystoupením trans komunitu. Netflix vyhodil jeho kritiky!

Nový komediální speciál Davea Chappella na Netflixu se jmenuje "The Closer", tedy v češtině „Blíže“. Jenže lidé jsou po jeho odvysílání od komika spíše dál, než blíž…

- Reklama -

Jeho vystoupení otevřelo rány v trans komunitě, která od streamovacího giganta požaduje řešení nepříjemné situace.

Kdo už vystoupení Davea Chappella viděl, asi sám uzná, že některé z jeho vtipů na adresu LGBTQ komunity i ty na trans komunity působily na dnešní dobu více než drsně. A celé situaci nijak nepomohlo, že Netflix vyhodil trans osobu, která na sociálních sítích speciál zkritizovala.

Díky tomu se Netflix ocitl na zajímavém rozcestí: snaží se totiž chránit zaměstnance a zároveň bránit „uměleckou svobodu“.

Celá aféra odstartovala na začátku října, kdy recenze na show „The Closer“ citovaly Chappellův výrok, že „pohlaví je fakt“. Recenze zmiňovali i další z vtipů – „každá lidská bytost v této místnosti … musela projít nohama ženy“.

Vystoupení už může za tři vyhazovy!

Podle odpůrců tahle slova posilují škodlivé narativy kolem trans lidí a izolují LGBTQ komunitu. Mezi kritiky patří významné postavy. Například Terra Fieldová, vedoucí softwarová inženýrka ve společnosti Netflix, která Chappellovy vtipy veřejně odsoudila. Tento týden byla dokonce spolu s dalšími dvěma zaměstnanci suspendována za to, že narušila schůzku nejvyššího vedení, která se měla vystoupením komika zabývat, píše insider.com.

A tady se Netflix pomalu ale jistě dostává do úzkých. Význam a nabídka streamovacího giganta je totiž natolik ambiciózní, že ve své podstatě „musí“ servírovat obsah pro všechny i za cenu toho, že se to některých diváků dotkne. „Stejně jako u ostatních našich talentů se snažíme podporovat jejich tvůrčí svobodu – i když to znamená, že na Netflixu bude vždycky obsah, který někteří lidé považují za škodlivý,“ napsal v memorandu pro nejvyšší vedení k záležitosti Ted Sarandos, ředitel Netflixu.

Vystoupení Chappella odmítl obsah odstranit a zdůraznil sledovanost a ocenění, které Chappelle přináší. „Umělecká svoboda je samozřejmě zcela odlišným standardem projevu, než jaký připouštíme interně, protože cíle jsou odlišné: bavit lidi versus udržovat respektující a produktivní pracoviště,“ dodal Sarandos.

Chování Netflixu v jiných případech

Existuje však spousta příkladů, kdy Netflix zaujímá morální postoje ke společenským otázkám. Sám Sarandos byl prvním lídrem showbyznysu, který se pohrozil bojkotem v Georgii v roce 2020, pokud by se stal zákonem zákaz potratů v tomto státě. Netflix také platil a kurátoroval speciální kanál s obsahem kolem hnutí Black Lives Matter v souvislosti s protesty proti vraždě George Floyda.

Mnoho odborníků považuje reakci Netflixu za fascinující. V dnešní době není standardem, že Netflix bude bránit Chappella – a v podstatě i standup komedii jako takovou, ačkoli porušuje přísně nastavená pravidla pozitivního přístupu k diverzitě. „Na Netflixu nepovolujeme tituly, které mají podněcovat k nenávisti nebo násilí, a nemyslíme si, že ‚The Closer‘ tuto hranici překračuje,“ uzavřel Sarandos.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Zaklínač bude bez Cavilla ještě lepší, slibuje tvůrkyně Lauren Hissrichová. Fanoušky neuklidnila

Tvůrkyně seriálu Zaklínač Lauren Hissrichová se vyjádřila ke kritice, kterou seriál v současnosti sklízí. Svými slovy nepřesvědčila.

Jenna Ortega si v 2. řadě přeje ještě temnější Wednesday

Jenna Ortega, hvězda seriálu Wednesday, si přeje, aby její postava ve druhé sérii ukázala svou temnější stránku.

Dokument Harry & Meghan na Netflixu: Datum vydání, trailer a poslední novinky

Dlouho očekávaný dokumentární seriál Harry & Meghan má datum premiéry a bude odvysílaný ve dvou částech.

Seriál Zlatá sedmdesátá má pokračování, vrátí se i Donna s Ericem. O čem budou Zlatá devadesátá?

That '90s Show, neboli Zlatá devadesátá, jsou seriálový spin-off legendárního sitcomu Zlatá sedmdesátá (That '70s Show). Netflix k seriálu přestavil nový teaser a datum uvedení. Kdo se v remaku známého seriálového hitu objeví?

Médium 2. série: Tvůrkyně věří v pokračování, chce ještě dvě řady

Po osmi epizodách cestování časem a bojů s roboty se pozornost fanoušků přesouvá k otázce, zda bude také Médium 2. série? Tvůrkyně seriálu a bývalá šéfka Westworldu Lisa Joy v další díly zatím jen doufá.

Chris Hemsworth přerušuje kariéru kvůli strachu z Alzheimerovy choroby

Chris Hemsworth, který hraje Thora, si bere "volno" od herectví poté, co krevní testy odhalily jeho rodinnou predispozici k Alzheimerově chorobě.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -
- Reklama -