- Reklama -

Matrix Resurrections recenze: Jak dopadl očekávaný návrat Nea a Trinity?

Milovníci sci-fi se na Matrix Resurrections těšili často víc než na Vánoce. Jak jejich očekávání dopadlo?

- Reklama -

Před téměř dvaceti lety Neo (Keanu Reeves) a Trinity (Carrie Ann Ann Mossová) zachránili v třetím pokračování Matrixu svět. Jenže přitom oba zemřeli. Přesto: Matrix byl vymazán, křehký mír začal…

Teď je najednou díky filmu Matrix Resurrections Neo zpět. Je z něj zase Thomas Anderson. Udělal kariéru. Je herním designérem a stůl má plný trofejí, ocenění a vyznamenání. Jeho největší hit hitem byla hra s názvem Matrix. Ta je víceméně o tom, co ho stále pronásleduje. Sny a vize plné těžko definovatelných pocitů. Vše je pro pana Andersona natolik intenzivní, že chtěl kvůli tomu skočit ze střechy. Má blízko k šílenství? Jeho terapeut (kterého hraje Neil Patrick Harris) se ho snaží uklidnit. Takhle přece mozek lidí s velkou fantazií občas pracuje.

Extrémně nevyrovnaný Neo

Přijde náhodné setkání s Trinity, ze které se stala máma dvou dětí z předměstí. Stejně jako Neo si nic z předchozích událostí nepamatuje. Ale poznala se v hlavní hrdince hry Matrix… To Nea nemůže uklidnit. Stejně jako nečekaná návštěva Morfea, který ho opět zoufale potřebuje k záchraně světa. Virtuální šílenství znovu začíná.

Je ale trochu jiné, než ho známe z minulosti. Pravděpodobně by se dalo uvažovat a domýšlet, do jaké míry se v novém Matrixu promítl transproces od Larryho k Laně Wachowské a a s tím spojené otázky typu: „Kdo vlastně jsi? Co je skutečné?“, „Co je vymyšlené?“ nebo „Co se skrývá pod povrchem?“

- Reklama -

Interpretace nového příběhu je ale prý jiná. Podle Lany Wachowské nebyl její souhlas s pokračováním ani ne tak osobní výpovědí, jako spíš reakcí na hluboký smutek. Rychle za sebou jí totiž zemřeli oba rodiče. A Lana byla podle webu inspirována myšlenkou, co kdyby námi milovaní povstali z popela jako bájný pták Fénix, píše web indiewire.com.

Nakonec svůj sen vztáhla na Nea a Trinity. Výsledek je od 23. prosince v kinech.

Nový Morfeus a agent Smith

Jak dopadl? Dá se říct, že Matrix Resurrections obstál se ctí. Velkou předností je nový Morfeus, který se své role chopil více než zdatně. Ukázalo se, že rozhodnutí Lany Wachowské neangažovat Laurence Fishburnea kvůli váze bylo správné. Varianta v podobě Yahya Abdul-Mateena II. byla vynikající volba. Novou tvář má i agent Smith. V případě Huga Weavinga ale nebylo důvodem absence to, že by přibral. Měl prostě jen moc práce. Nového agenta Smithe tak nakonec ztvárnil Jonathan Groff ze seriálu Mindhunter. A i když podal slušný výkon, původní Smith to bohužel tak úplně není…

Velkou devizou filmu je ale nováček hereckého obsazení Neil Patrick Harris. Ten hraje Neova psychoanalytika. A ukázal, že temnější role mu sedí stejně dobře jako ty komediální.

Snímek drží výkony Reevese a Mossové

Největšími tahouny filmu jsou ale Keanu Reeves a Carrie-Ann Mossová. Keanu i ve svých 57 letech neztratil nic ze svého charismatu. Neztrácí se ani v bojových scénách. To samé se ale dá říct i o Trinity.

I přes zdatné herecké výkony ale jako by filmu v porovnání s původní trilogií cosi chybělo. První polovina se nese na jakési retrovlně a zřejmě ne každý se v ní najde. Ve druhé polovině filmu už děj i akce trochu více připomínají to, co Matrix zdobilo v minulosti.

Nechybí klasické sekvence, jako je bullet-time, kung fu souboj Nea s Morfeem, nebo nekonečné přestřelky v ulicích. Ale vše někdy tak trochu působí spíše fanouškovsky, než jako hollywoodský blockuster. Přesto nejspíš mnoho fanoušků série i tak potěší.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Arnold Schwarzenegger trpěl při natáčení Conana: Musel kousat do mrtvého supa

Arnold Schwarzenegger zavzpomínal na své těžké začátky ve světě filmu, kdy musel podstupovat kvůli rolím nejrůznější nepříjemnosti.

Julia Robertsová přiznala, že se při společném natáčení stala terčem vtipu Toma Hankse

V Hollywoodu je na přátelství mezi dvěma mega-hvězdami něco zvláštního, protože nebývá moc časté. Jedno vzácné přátelské pouto, které vyčnívá nad ostatní, nalezneme u Tom Hankse a Julie Robertsové. Julia Robertsová se před časem nadšeně rozpovídala o svém obdivovaném kolegovi a přiznala, že ji jednou na place nečekaně doběhl.

Objevily se bizarní záběry Charlieho Heatona z 5. řady Stranger Things

Blíží se pátá řada "Stranger Things", a tým za tímto úspěšným sci-fi seriálem od Netflixu nám opět připravuje obvyklou dávku záhadných náznaků ohledně toho, co nás v nové sezóně čeká. Jedním z posledních kousků informací se týká návratu postavy Jonathana Byerse, kterou ztvárňuje herec Charlie Heaton. Tedy aspoň zdánlivě.

Režisér Kingsmanů chce změnit Supermana: V hlavní roli Cavill a kopec zábavy

Filmový svět se chystá na nový pohled na Supermana. Režisér Matthew Vaughn a herec Henry Cavill se totiž chtějí spojit, aby dali tomuto ikonickému hrdinovi nový život plný barev a zábavy.

Pozlacený věk ukázal první trailer druhé série

Chystá se návrat plný vzrušený do éry roku 1883. Seriál Pozlacený věk totiž představil první trailer druhé řady.

Blíží se konec seriálu Koruna: Netflix oznámil datum premiéry závěrečné řady

S fanoušky je dneska poměrně těžké pořízení. I když tvůrci oblíbeného seriálu Koruna prozradili, kdy přijde premiéra poslední řady, ve fanoušcích se podle reakcí na sítích mísí různorodé pocity.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -