- Reklama -

Matrix Resurrections recenze: Jak dopadl očekávaný návrat Nea a Trinity?

Milovníci sci-fi se na Matrix Resurrections těšili často víc než na Vánoce. Jak jejich očekávání dopadlo?

- Reklama -

Před téměř dvaceti lety Neo (Keanu Reeves) a Trinity (Carrie Ann Ann Mossová) zachránili v třetím pokračování Matrixu svět. Jenže přitom oba zemřeli. Přesto: Matrix byl vymazán, křehký mír začal…

Teď je najednou díky filmu Matrix Resurrections Neo zpět. Je z něj zase Thomas Anderson. Udělal kariéru. Je herním designérem a stůl má plný trofejí, ocenění a vyznamenání. Jeho největší hit hitem byla hra s názvem Matrix. Ta je víceméně o tom, co ho stále pronásleduje. Sny a vize plné těžko definovatelných pocitů. Vše je pro pana Andersona natolik intenzivní, že chtěl kvůli tomu skočit ze střechy. Má blízko k šílenství? Jeho terapeut (kterého hraje Neil Patrick Harris) se ho snaží uklidnit. Takhle přece mozek lidí s velkou fantazií občas pracuje.

Extrémně nevyrovnaný Neo

Přijde náhodné setkání s Trinity, ze které se stala máma dvou dětí z předměstí. Stejně jako Neo si nic z předchozích událostí nepamatuje. Ale poznala se v hlavní hrdince hry Matrix… To Nea nemůže uklidnit. Stejně jako nečekaná návštěva Morfea, který ho opět zoufale potřebuje k záchraně světa. Virtuální šílenství znovu začíná.

Je ale trochu jiné, než ho známe z minulosti. Pravděpodobně by se dalo uvažovat a domýšlet, do jaké míry se v novém Matrixu promítl transproces od Larryho k Laně Wachowské a a s tím spojené otázky typu: „Kdo vlastně jsi? Co je skutečné?“, „Co je vymyšlené?“ nebo „Co se skrývá pod povrchem?“

Interpretace nového příběhu je ale prý jiná. Podle Lany Wachowské nebyl její souhlas s pokračováním ani ne tak osobní výpovědí, jako spíš reakcí na hluboký smutek. Rychle za sebou jí totiž zemřeli oba rodiče. A Lana byla podle webu inspirována myšlenkou, co kdyby námi milovaní povstali z popela jako bájný pták Fénix, píše web indiewire.com.

Nakonec svůj sen vztáhla na Nea a Trinity. Výsledek je od 23. prosince v kinech.

Nový Morfeus a agent Smith

Jak dopadl? Dá se říct, že Matrix Resurrections obstál se ctí. Velkou předností je nový Morfeus, který se své role chopil více než zdatně. Ukázalo se, že rozhodnutí Lany Wachowské neangažovat Laurence Fishburnea kvůli váze bylo správné. Varianta v podobě Yahya Abdul-Mateena II. byla vynikající volba. Novou tvář má i agent Smith. V případě Huga Weavinga ale nebylo důvodem absence to, že by přibral. Měl prostě jen moc práce. Nového agenta Smithe tak nakonec ztvárnil Jonathan Groff ze seriálu Mindhunter. A i když podal slušný výkon, původní Smith to bohužel tak úplně není…

Velkou devizou filmu je ale nováček hereckého obsazení Neil Patrick Harris. Ten hraje Neova psychoanalytika. A ukázal, že temnější role mu sedí stejně dobře jako ty komediální.

Snímek drží výkony Reevese a Mossové

Největšími tahouny filmu jsou ale Keanu Reeves a Carrie-Ann Mossová. Keanu i ve svých 57 letech neztratil nic ze svého charismatu. Neztrácí se ani v bojových scénách. To samé se ale dá říct i o Trinity.

I přes zdatné herecké výkony ale jako by filmu v porovnání s původní trilogií cosi chybělo. První polovina se nese na jakési retrovlně a zřejmě ne každý se v ní najde. Ve druhé polovině filmu už děj i akce trochu více připomínají to, co Matrix zdobilo v minulosti.

Nechybí klasické sekvence, jako je bullet-time, kung fu souboj Nea s Morfeem, nebo nekonečné přestřelky v ulicích. Ale vše někdy tak trochu působí spíše fanouškovsky, než jako hollywoodský blockuster. Přesto nejspíš mnoho fanoušků série i tak potěší.

- Reklama -

Něco k tématu

Nejnovější články

Gaten Materazzo přiznal obavy z konce seriálu Stranger Things

Gaten Matarazzo, hvězda populárního seriálu Stranger Things, přiznal obavy z blížícího se konce tohoto oblíbeného seriálového hitu.

Nový seriál Noční agent: Akční jízda ve stylu Jacka Reachera

Pokud jste milovníky špionážních thrillerů s pořádnou dávkou adrenalinu, určitě si nenechte ujít seriál společnosti Netflix s názvem Noční agent.

Liam Neeson vysvětlil, proč před lety odmítl nabídku na roli Jamese Bonda

Herec Liam Neeson prozradil, že v minulosti přišel o možnost hrát legendárního britského agenta 007 Jamese Bonda. Udělal to kvůli výhrůžkám své ženy Natashy Richardsonové.

V seriálu Koruna se objeví extempore prince Harryho s nacistickou uniformou

Podle zpráv z Británie se v nadcházející sezóně seriálového hitu Koruna objeví skandál s nacistickou uniformou prince Harryho.

Jenna Ortega promluvila o tvůrčích neshodách při natáčení seriálu Wednesday

Jenna Ortega si stěžuje na své zážitky ze zákulisí seriálu Wednesday poté, co nedávno převzala roli výkonné producentky očekávané druhé série.

Vnučka Elvise Presleyho lhala o svém zpěvu kvůli roli v novém seriálu

Riley Keoughová, vnučka Elvise Presleyho, získala roli hlavní postavy v nejnovějším seriálu společnosti Prime Video Daisy Jones and The Six.
- Reklama -

Oblíbené články

- Reklama -